روش نوین درمان سرطان تنها یا یک تزریق

به گزارش بلاگ پو، محققان در درمان سرطان به روش نوینی دست یافته اند. آنها توانستند با تزریق هدفمند در موش ها، تمام تومور ها سرطانی را از بین ببرند.

روش نوین درمان سرطان تنها یا یک تزریق

با پیشرفت روزافزون علوم پزشکی ، روش های درمان سرطان در حال توسعه و امیدبخشی روز افزون است. از آزمایشات اخیر در رابطه با درمان سرطان می توان به استفاده از نانوتکنولوژی برای ردیابی ریزتومور ها و همچنین مهندسی میکروب برای غلبه بر سلول های سرطانی و کشتن تومور های بدخیم اشاره کرد. آخرین تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه استفورد آمریکا حاکی از رویکردی نو در درمان سرطان است. تزریق جزئی دوعامله که سیستم ایمنی بدن را به طور مستقیم بر علیه تومورهای بدخیم تحریک می کند. درحال حاضر تحقیقات آنها بر روی موش ها پیروز آمیز بوده است. دکتر رونالند لوی نویسنده اول تیم تحقیق می گوید:مشاهده شد که تمام تومورهای بدن موش از بین رفتند. این رویکرد بر اساس شناسایی سلول های هدف سلول های ایمنی که تعیین کننده تومور هستند، تدوین شده است و بنابراین نیازی به فعال سازی کل سیستم ایمنی بدن یا انطباق سلول های ایمنی بیمار نیست.

در روش درمان دو عامله دانشمندان باور دارند که سریع تر از انچه انتظار داشته اند به مرحله آزمایش های بالینی برسند. در حال حاضر یکی از عامل ها مورد تایید آزمایش انسانی قرار گرفته است و دیگری در انتظار نتیجه آزمایش بالینی است.

دکتر لوی که متخصص در ایموتراپی است توانست لنفاو یا سرطان سیستم لنفاوی را درمان کند. در این روش سیستم ایمنی بدن افزایش یافته طوری که می تواند سلول های سرطانی را هدف قرار دهد. انواع مختلف ایمنوتراپی وجود دارد از جمله روشی که کل سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و البته روش هایی دیگری هم وجود دارد که به صورت هدفمند تر عمل می کنند. محققان خاطر نشان کردند که این روش ها می توانند عوارض جانبی به همراه داشته باشند یا وقت گیر و پرهزینه باشند. به هر حال این روش دارای مزایای بیشتری است.

دکتر لوی توضیح می دهد : در این رویکرد ما با یک تزریق دو عامله جزئی، سیستم ایمنی بدن را با هدف تومور تحریک می کنیم. دکتر لوی توضیح می دهد که در این روش به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهیم که چگونه با یک سرطان خاص مبارزه کنند که در نهایت با مهاجرت به دیگر نقاط بدن تمام تمور های بدن را از بین ببرند.

سیستم ایمنی بدن وظیفه دارد تا با عوامل خارجی مضر بر بدن مقابله کنند. انواع بسکمک از سلول های سرطانی توانایی پنهان شدن از این سیستم را دارند که به آنها توانایی رشد و توسعه را می دهد. یکی از انواع گلبول های سفید خون که سلول تی نام دارد نقشی حیاتی در تنظیم پاسخ ایمنی سیستم بدن دارد. سلول تی وظیفه شناسایی و نابودی سلول های سرطانی را دارد اما به هرحال بعضی از این سلول های سرطانی یاد می گیریند که سلول تی را فریب دهند و از پاسخ سیستم ایمنی بدن فرار کنند.

این روش بر بسکمک از سرطان ها موثر واقع می شود.

در این مطالعه دکتر لوی و تیمش چند میکروگرم از دو عامل تعیین را به محل تومور سفتی در هر کدام از موش های بیمار شده تزریق کردند. این دو عامل شامل:

  • اولیگو نوکلئوتید CpG، که یک قطعه کوچک از DNA مصنوعی است. این ماده به ارتقاء سیستم ایمنی بدن کمک می کند زیرا باعث بیان بیشتر گیرنده ای به نام OX40 می شود. این گیرنده در سطح سلول های تی وجود دارد.
  • عامل دیگر آنتی بادی است که به گیرنده ها متصل شده و باعث فعالیت بیشتر سلول های تی می گرد

سلول های تی با فعال شدن به نقاط دیگر بدن مهاجرت می کنند و سلول های سرطانی دیگر نقاط را از بین می برند.

دکتر لوی ادعا دارد که با این روش می توان به درمان انواع مختلف سرطان پرداخت. در هر مورد، سلول تی یاد می گیرد که چگونه با نوع خاصی از سرطان مبارزه کند. دانشمندان با آزمایش روی موش های مبتلا به سرطان سیستم لنفاوی، توانستند 87 موش از 90 موش مبتلا را کاملا درمان کنند به طوری که دیگر هیچ خبری از تومور ها نبود. در سه موش به جای مانده نیز سرطان عود کرد اما با تکرار مجدد این روش، تومورهای سرطانی از بین رفتند. نتایج پیروزیت آمیز مشابهی در آزمایش نمونه های موش مبتلا به سرطان های سینه، کولون و پوست مشاهده گشت. همچنین موش هایی که با استفاده از مهندسی ژنتیک به سرطان سینه مبتلا شده بودند، به خوبی به این روش درمانی پاسخ دادند.

منبع: فوت و فن / medicalnewstoday.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 65722

به "روش نوین درمان سرطان تنها یا یک تزریق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نوین درمان سرطان تنها یا یک تزریق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید