روش پرورش ارکیده خیلی وحشی!

به گزارش بلاگ پو، اگر شما هم یکی از طرفداران پر و پاقرص ارکیده ها هستید، می دانید که این گیاهان جنس ها و گونه های بسیار زیادی دارند. امروز می خواهیم روش پرورش ارکیده وحشی یا Goodyera را به شما یاد دهیم.

روش پرورش ارکیده خیلی وحشی!

ارکیده وحشی یا گودایرا دارای 25 گونه ارکیده است که به خاطر شکل خاص گل ها بسیار محبوب است. پیدا کردن این گیاه در هر جایی از کره زمین که هستید آسان است. ارکیده وحشی در هر جایی پیدا می شود، از آفریقا و آمریکا گرفته تا جزیره های دور افتاد. اما با وجود این پراکندگی گستره، به دلایل بسیاری مانند جنگل زدایی، شاید نتوان آن را به راحتی پیدا کرد.

برگ های گیاه به صورت خزنده رشد می کنند و در نهایت رشدشان به سمت خورشید متمایل می شود.

با توجه به اینکه این گونه به طور گسترده در همه جای این دنیا پخش است، اما باز هم پیدا کرد آن در گلفروشی ها و گلخانه ها سخت خواهد بود چرا که همانطور که گفتیم این گیاه به طور گسترده نابود شده است.

اگر نتوانستید خود گیاه ارکیده وحشی را پیدا کنید، می توانید دانه آن را بکارید.

شرایط رشد

- نور

مطمئن شوید این گیاه را در معرض اندازه زیادی نور خورشید قرار نمی دهید. چرا که در این حالت نوک برگ ها می سوزد و شاخسار قهوه ای می شوند. بیشتر گونه هایی گیاه ارکیده وحشی که در جنگل های شمال آمریکا یافت می شوند، نور کم را ترجیح می دهند. مانند آن دسته از گیاهانی که در کف جنگل ها یافت می شوند. پس شرایط نوری گیاه در خانه هم باید مانند شرایطی باشد که در طبیعت دارد.

- آبیاری

خاک ارکیده وحشی را مرطوب نگه دارید و اجازه ندهید در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. اما قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، از طریق میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

اگر بعد از مدتی مشاهده کردید برگ ها پژمرده شده اند، احتمالا گیاه در حال پوسیدگی است.

- دما

دمای مورد نیاز در گونه های مختلف متفاوت خواهد بود، اما این گیاه در کل سرما را تحمل نخواهد کرد.

- خاک

خاکی با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ارکیده وحشی است. در هنگام تهیه خاک مناسب اندازهی مواد ارگانیک مانند پیت هم به آن اضافه کنید تا تغذیه گیاه بهتر شود.

- کود دهی

گیاه را از طریق یک کود متعادل و رقیق شده کود دهی کنید. اگر گیاه بعد از مدتی شروع به گلدهی کرد، کود دهی را افزایش دهید.

تکثیر

ارکیده وحشی از طریق ریزوم رشد می کند و می توان آن را از طریق تقسیم ریزوم هم تکثیر کرد.

برای تکثیر به روش تقسیم ریزوم، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط ریزوم گیاه را به 2 یا چند تکه تقسیم کنید و به هر بوته هورمون رشد بزنید و آن را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. اگر تکثیر گیاه طول کشید ناامید نشوید، این گیاه به راحتی تکثیر نمی شود.

تعویض گلدان

اگر ارکیده وحشی را درون گلدان نگهداری می کنید، گیاه را هر ساله تعویض گلدان کنید. اگر گیاه علائم استرس مانند بیرون زدن ریشه ها از گلدان و برگ ریزی را نشان داد، گلدان آن را عوض کنید. در هنگام تعویض گلدان ارکیده وحشی بسیار دقت کنید تا به سیستم ریشه ای گیاه آسیب نزنید چرا که در این صورت گیاه از بین می رود.

در کل زمانی که گیاه بسیار بزرگ شده بود و رشد زیادی کرده بود، زمان تعویض گلدان آن فرا رسیده. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی و نه به طور کامل خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 65701

به "روش پرورش ارکیده خیلی وحشی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش پرورش ارکیده خیلی وحشی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید