فرایند پیشروی کروناویروس در بدن

به گزارش بلاگ پو، همزمان با تداوم همه گیری بیماری کووید-19 ناشی از شیوع کروناویروس جدید در سراسر جهان، دولت ها در تلاش هستند تا با اتخاذ تدابیری موثرتر، گسترش هرچه بیشتر بیماری را محدود کنند و در این میان این پرسش همچنان مطرح است که چگونه این ویروس بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

فرایند پیشروی کروناویروس در بدن

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علائم شناخته شده بیماری کووید-19 همچون تب، سرفه و تنگی نفس می تواند در عین حال نشانه بیماری های دیگری از آنفلوآنزا گرفته تا سرماخوردگی معمولی باشد. تا به امروز کارشناسان و محققان علوم پزشکی در رابطه با چگونگی پیشروی کروناویروس به اطلاعاتی دست پیدا کرده اند، اما هنوز مواردی وجود دارد که از آن آگاهی ندارند.

چگونه کروناویروس موجب عفونت می گردد؟

این ویروس از طریق ترشحات سرفه یا عطسه که در هوا پخش شده باشد به افراد منتقل می گردد. ذرات ویروسی موجود در این ترشحات به سرعت خود را به قسمت پشت مجرای بینی و غشا های مخاطی پشت گلو می رسانند و به یک گیرنده خاص در سلول ها می چسبند که در این مرحله پیشروی ویروس شروع می گردد.

در این فرآیند چگونه بدن دچار مسائل تنفسی می گردد؟

همزمان با تکثیر ویروس، سلول های مجاور نیز آلوده می شوند. علائم آلودگی به کروناویروس اغلب در قسمت پشت گلو و با گلودرد و سرفه خشک شروع می گردد.

دکتر ویلیام چافنر متخصص بیماری های عفونی مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در آمریکا می گوید: سپس این ویروس به تدریج به لوله های برونش کشیده می گردد. زمانیکه ویروس به ریه ها می رسد، غشا های مخاطی این قسمت ملتهب می گردد. در این شرایط ممکن است کیسه های هوایی آسیب ببینند و برای داشتن عملکرد صحیح در تامین اکسیژن خون در بدن و پاکسازی دی اکسید کربن از خون با مشکل روبرو می شوند.

به گفته متخصصان درصورتیکه بدن در این قسمت دچار ورم و التهاب گردد شناور شدن اکسیژن در غشای مخاطی بسیار سخت انجام می گردد. ورم و اختلال در جریان اکسیژن موجب می گردد که این نواحی در ریه مملوء از مایعات و سلول های مرده گردد و ممکن است ذات الریه که عفونت ریوی است بوجود آید.

در برخی از افراد مشکل تنفسی به حدی است که نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می کنند. در بدترین موارد ممکن است فرد به سندرم حاد تنفسی دچار گردد که در این حالت ریه ها مملوء از مایعات شده و روش های تنفس مصنوعی نیز کمک کننده نیست و بیمار جان خود را از دست می دهد.

کروناویروس چه مسیری را در ریه طی می کند؟

دکتر شو یوان شیائو از دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو به بررسی گزارش پاتولوژی بیماران آلوده به کروناویروس در چین پرداخته است. به گفته وی به نظر می رسد کروناویروس ابتدا از نواحی پیرامونی دو طرف ریه کار خود را شروع می کند و پس از مدت زمانی به دستگاه تنفسی فوقانی، نای و سایر مجرا های تنفسی می رسد.

به گفته این پزشک الگوی بدست آمده نشان داده که چرا در شهر ووهان بسکمک از اولین موارد ابتلا به بیماری کووید-19 به موقع تشخیص داده نشده است. در بسکمک از بیمارستان های چین احتمال عفونت در نواحی پیرامونی ریه تشخیص داده نشده و برخی از افراد که علائم بیماری داشتند بدون درمان به خانه فرستاده شدند.

آیا ریه ها تنها اندامی هستند که بر اثر ابتلا به کووید-19 آسیب می بینند؟

به گفته متخصصان این عفونت می تواند از طریق غشا های مخاطی از بینی تا روده گسترش پیدا کند؛ بنابراین ممکن است سلول های دستگاه گوارش نیز آلوده شوند. به همین دلیل است که برخی از بیماران علائمی مانند اسهال یا سوء هاضمه دارند. همچنین ممکن است ویروس وارد جریان خون گردد.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، RNA کروناویروس در نمونه خون و مدفوع نیز تشخیص داده شده است، اما هنوز تعیین نیست آیا ویروس می تواند در خون یا مدفوع پایدار بماند یا خیر. همچنین مغز استخوان و اندام هایی مانند کبد نیز ممکن است دچار التهاب شوند.

به گفته دکتر ویلیام چافنر، این ویروس در شرایط حاد می تواند بر اندام هایی از قبیل: قلب، کلیه ها و کبد تاثیر گذاشته و ممکن است به طور مستقیم به این اندام ها آسیب وارد کند.

چرا علائم بیماری در برخی از افراد شدیدتر است؟

به گزارش نیویورک تایمز، حدود 80 درصد از افراد آلوده به کروناویروس علائم نسبتاً خفیفی دارند. اما در حدود 20 درصد از مبتلایان علائم بیماری به مراتب شدیدتر است. کارشناسان معتقدند که اثرگذاری این ویروس به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. افراد مسن یا بیمارانی با مسائل زمینه ای مانند دیابت به احتمال زیاد با علائم شدیدتری روبرو خواهند بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22066

به "فرایند پیشروی کروناویروس در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند پیشروی کروناویروس در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید