رییس اتاق فکر کرونای تهران: سیاست آزمون و خطا درباره کرونا کارساز نیست

به گزارش بلاگ پو، رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ضمن تحلیل و آنالیز مدیریت بحران کرونا در کشور، با اشاره به بعضی نواقص قانون گذاری و علمی در این زمینه، اظهار کرد: سیاست آزمون و خطا در بحران هایی همچون بحران کرونا کارساز و جوابگو نیست و هشدار می دهم که اگر از این به بعد درست برنامه ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد.

رییس اتاق فکر کرونای تهران: سیاست آزمون و خطا درباره کرونا کارساز نیست

دکتر حسین قناعتی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگاران با بیان اینکه تجربیات حاصل از مدیریت بحران در زمان شیوع بیماری کرونا در اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران جمع آوری شده و به زودی در قالب کتاب منتشر می گردد، اظهار کرد: هر عملیات و برنامه ای باید از یک پشتوانه علمی قوی و مجموعه فکر و برنامه ریزی جامع برخوردار باشد و از آنجاکه پاندمی کرونا یک غافلگیری جهانی است، مدیریت و روبروه صحیح با آن نیازمند عزم جدی و دقت درگردآوری اطلاعات صحیح، سازماندهی و تدوین آنها جهت بکارگیری در ابعاد مختلف از جمله عملیات مدیریتی و مطلع سازی مردم و مسئولین برای برنامه ریزی و اتخاذ تصمیمات درست است.

اجرای بیش از 2500 طرح و پروژه مرتبط با کرونا

وی با بیان اینکه اتاق فکر ستاد کرونای تهران از ابتدای شیوع بیماری نسبت به جمع آوری، رصد و آنالیز اطلاعات جهانی پاندمی کرونا اقدام کرد، گفت: همزمان طرح ها و پروژه های متعددی در داخل کشور تدوین شد، به گونه ای که هم اکنون بیش از 2500 طرح و پروژه مرتبط با کرونا در حال اجرا بوده و 200 مقاله نیز نگاشته شده است. در سطح جهان نیز تا کنون بیش از 10 هزار مقاله مرتبط با کرونا منتشر شده است.

وی با بیان اینکه در اتاق فکر کرونا از همکاری و دانش اساتید در ابعاد مختلف همه گیری کرونا استفاده شد، گفت: از اساتید همکار در اتاق فکر کرونا خواسته شد که ضمن آنالیز ابعاد مختلف موضوع، به صورت جامع بر روی این مباحث کار نموده و چکیده این اطلاعات را در قالب مقاله تهیه نمایند تا در نهایت به عنوان کتابی جامع با موضوع مدیریت بحران کرونا منتشر گردد.

دکتر قناعتی در ادامه با اشاره به بعضی نکات منتج شده از تحلیل و آنالیز مدیریت بحران کرونا در کشور، با اشاره به وجود بعضی نواقص قانون گذاری و علمی در این زمینه، اظهار کرد: به عنوان نمونه یکی از اساتید مطرح مغز و اعصاب به عنوان همکار اتاق فکر کرونا، مطالعاتی در زمینه اثرات و تبعات اقتصادی کرونا داشته و پیشنهادات خوبی به عنوان ملزومات حرکت در بحران جمع آوری نموده که به صورت پیشنهادات قانونی به مسئولین زیربط ارایه شده است.

وی ادامه داد: بعضی از این مطالعات، ضمن مشهود ساختن نواقص سازمان بحران، نشان داد که سازمان بحران برای ارایه عملکرد مطلوب نیازمند چه تغییرات و اصلاحاتی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه ساختار نظام سلامت بر نحوه مدیریت بحران اثرگذار است، گفت: یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار طی ماه های اول شیوع بیماری، ایثار و ازخودگذشتگی کادر سلامت بود که صادقانه به ارایه خدمت پرداخته و فداکاری و جانفشانی کردند، به عبارتی موفقیت های اولیه بحران را مدیون حمایت مردم و فداکاری های کادر درمان هستیم.

خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا در صورت عدم برنامه ریزی صحیح

رییس اتاق فکر کرونای تهران اشکالات و نواقص فعلی در مدیریت بحران کرونا را نتیجه بعضی سوءتدبیرها دانست و گفت: سیاست آزمون و خطا در بحران هایی همچون بحران کرونا کارساز و جوابگو نیست و هشدار می دهم که اگر از این به بعد درست برنامه ریزی نگردد و مردم نیز همکاری ننمایند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد. به عبارت دیگر اگر تصمیمات صحیح و به موقع اتخاذ نگردد، ممکن است بیش از 50 تا 60 هزار نفر در ایران به خاطر کرونا جان خود را از دست بدهند.

وی با بیان اینکه تمام مباحث جمع آوری دراین کتاب که حاصل تجارب مدیریت بحران کروناست، در قالب پیشنهاداتی به مسئولین و ارگان های مرتبط ارایه شده است، گفت: تیم علمی و اتاق فکر ستاد کرونای تهران مرتبا مشاوره های لازم را به مجلس شورای اسلامی، ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی و سایر ارگان های مرتبط ارائه می نماید.

دکتر قناعتی با تاکید بر ضرورت اتخاذ سیاست های صحیح برای تعدیل و اصلاح شرایط فعلی، ضمن اشاره به بعضی نکات مهم و راهبردهای منتج شده از این تجارب، اظهار کرد: مدیریت بحران و ارکان اصلی آن یعنی نیروی انسانی، منابع اقتصادی، تجهیزات و زمان توسط اتاق فکر ستاد کرونا تحلیل شده و بر اساس این تحلیل بر مساله زمان به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد مدیریت بحران تاکید شد. با این حال متاسفانه در کشور ما و بعضی کشورهای مشابه آنگونه که باید به شاخص زمان توجه نمی گردد.

وی با بیان اینکه به عنوان نمونه عدم تصمیم گیری به موقع و واکنش سریع کاپیتان کشتی و یا خلبان هواپیما در زمان های بحرانی منجر به بروز فاجعه های عظیم انسانی می گردد، گفت: متاسفانه در بحران کرونا آن گونه که باید به فاکتور زمان توجه نکردیم و با تاخیر زمانی در آغاز قرنطینه، حداقل 3 تا 4 هفته زمان طلایی را از دست دادیم.

رمدسیویر موجود در بازار آزاد عمدتا قلابی است

این عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه کرونا دارو و واکسن خاصی ندارد، بیان کرد: طی بحران کرونا بعضی تصمیمات اشتباه و نواقصی در رابطه با پروتکلهای دارویی و درمانی رخ داد که تبعات ناشی از این اشتباهات گاها جبران ناپذیر است. به عنوان نمونه یکی از این اشتباهات منجر به این شد که امروز داروی رمدسیویر تا 100 میلیون تومان در بازار آزاد قیمت گذاری شده، در حالیکه حتی نحوه ورود آن به کشور و عرضه در بازار آزاد محل شک و تردید است.

رییس اتاق فکر کرونای استان تهران با بیان اینکه داروی رمدسیویر موجود در بازار آزاد عمدتا قلابی است، گفت: یکی از سیاست های اصلی مسئولین در شرایط کنونی باید جلوگیری از توزیع قاچاق دارو و برخورد قانونی و معین اشد مجازات برای قاچاقچیان دارو باید چراکه این افراد داروی قلابی را به جای رمدسیویر وارد بازار نموده و تا 100 میلیون تومان نیز به فروش می رسانند، این افراد علنا با جان مردم بازی می نمایند و جرمشان اعدام است.

وی همچنین با تاکید بر موضوعات پیچیده مرتبط با واکسن کرونا، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات، ایمنی حاصل شده از فراوری آنتی بادی کرونا ظرف مدت کوتاهی از بین می رود و درصد آنتی بادی IgG در بدن بیمار کاهش پیدا می نماید. بنابراین باید آنالیز گردد که آیا واکسن فراوریی می تواند ایمنی لازم را ایجاد کند یا خیر؟ این ها مباحثی است که می تواند در پروتکل های درمانی و سیاستگذاری های آینده هر کشور تاثیرگذار باشد.

تاکید بر صرفه جویی به عنوان یک فاکتور مهم در مدیرت بحران کرونا

به گفته دکتر قناعتی، همچنین بحث استفاده از سی تی اسکن و تست های آزمایشگاهی نیز باید با دقت و حساب و کتاب دقیق تری دنبال گردد، در این راستا بعضی اقدامات بی دلیل انجام شد؛ به عنوان نمونه مساله تب سنج ها موضوع قابل توجهی است که اگرچه اثربخشی آن هنوز مبهم است اما سرمایه گذاری های زیادی برای آن شده، سوالی که مطرح می گردد این است که آیا ضرورت این سرمایه گذاری ها و هزینه ها سنجیده و آنالیز می گردد؟

رییس اتاق فکر کرونا با تاکید بر ضرورت توجه و سرمایه گذاری بیشتر بر روی IT و فضای مجازی، گفت: تجارب این مدت نشان داد که توسعه و ارتقای IT و سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه برای ارتقای عملکرد درمان، اقتصاد، آموزش و فعالیت های نظارتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی موفقیت های حاصل شده در مدیریت بحران کرونا را مدیون نظام شبکه و ارجاع، فداکاری و خدمات صادقانه کادر درمان و همچنین هماهنگی نیروهای داوطلب در غربالگری و تیماریابی بیان کرد و گفت: بااین حال امروز بیش از هر زمانی ضرورت اعمال تغییر و اصلاحات در چارت مدیریتی و سازمانی بحران کرونا محسوس است.

دکتر قناعتی همچنین برصرفه جویی به عنوان یک فاکتور مهم در مدیرت بحران کرونا تاکید نمود و گفت: هم از لحاظ شخصی و هم به لحاظ کشوری باید به مساله صرفه جویی توجه کنیم، چراکه آینده این بحران معین و قابل پیش بینی نیست وهمه باید در هزینه کرد سرمایه های فعلی دقت نمایند تا بتوان از این طریق دوام و تاب آوری بیشتری در سطح جامعه ایجاد کرد.

موج دوم کرونا در پاییز می آید و ممکن است بسیار کشنده تر باشد

وی با بیان اینکه این روزها بعضی به اشتباه از رخداد موج دوم کرونا خبر می دهند، گفت: این در حالیست که هنوز موج اول تمام نشده و این فرود و نشیب ها در آمار ابتلا همگی از تواترهای موج اول کروناست. موج دوم کرونا در پاییز می آید و ممکن است بسیار کشنده تر باشد، بنابراین همگی باید برای مدیریت بهینه این شرایط آماده باشیم.

دکتر قناعتی موضوع مهم بعدی در آنالیز ابعاد مختلف مدیریت بحران کرونا را خستگی و فرسودگی کادر درمان بیان کرد و گفت: کادر درمان و سایر ارکان نظام سلامت طی 4 ماه گذشته با تمام توان شرایط بیماران سخت کرونایی را مدیریت نموده اند و امروز بسیار خسته و فرسوده هستند، لذا عدم توجه به این مساله و عدم برنامه ریزی برای کنترل فرایند ابتلای بیماران کرونایی می تواند نظام سلامت و جوابگویی درمانی وزارت بهداشت را با چالشی جدی روبرو کند.

وی تاکید نمود: مدیریت و کنترل این شرایط مستلزم همکاری همه ارکان جامعه جهت کاهش میزان ابتلا و ایجاد فرصتی برای احیا، بازسازی و تجدید قوای کادر درمان است تا بتوانند با شرایط بهتری بیماری و اپیدمی کرونا را مدیریت نمایند.

کادر درمان امروز شرایط خوبی ندارد

دکتر قناعتی با تاکید بر اینکه کادر درمان امروز شرایط خوبی ندارد، گفت: ابتلای بالای کادر درمان و نیروهای خدماتی، بیمارستان ها را با کمبود نیرو روبرو نموده و همین مساله منجر به تعطیلی بخش ها و اتاق های عمل در بیمارستان ها شده، به گونه ای که این شرایط مشابه در بسیاری از بیمارستان ها مشاهده می گردد.

به گفته وی، تعدیل و اصلاح این شرایط نیازمند اتخاذ تصمیمات و واکنش سریع تر مسوولان و همکاری و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است. بنابراین هم مسئولین و هم مردم باید این مسئله را جدی بگیرند.

کرونا جدی است، آن را شوخی نگیریم

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین با تاکید بر اینکه کرونا تا مدتها با ما خواهد بود و باید زندگی خود را با آن تطبیق دهیم، گفت: کرونا جدی است و نباید آن را شوخی بگیریم، کرونا کشنده است و می تواند انسانها را خیلی سریع از بین ببرد، بنابراین باید بیش از پیش آن را جدی گرفته بگیریم و برای این مساله برنامه ریزی کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر 3 راهبرد اصلی پیشگیری از کرونا یعنی شست وشوی مرتب دست ، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی، اظهار کرد: با رعایت این اصول می توان میزان مرگ و میر و ابتلا را به شدت کاهش داد، اهمیت این مساله تا جاییست که اگر 2 فرد مبتلا و غیرمبتلا به هم برسند، در صورت نبود ماسک احتمال انتقال بیماری 70 درصد و در صورت استفاده از ماسک 1.5 درصد خواهد بود.

دکتر قناعتی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی و مطلعسازی مردم جهت ارتقای رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها گفت: یکی از راهبرهایی که می تواند از سوی مسئولین دنبال گردد توزیع ماسک رایگان در بین مردم است، چراکه هزینه این مساله بسیار کمتر از درمان و بستری مبتلایان خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به سایر اقدامات اتاق فکر کرونا در راستای آنالیز علمی و فنی ابعاد مختلف کرونا، به فراوری 60 برنامه علمی پزشکی تحت عنوان کشیک سلامت در شبکه سلامت صدا و سیما اشاره نمود و گفت: طی این برنامه ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، روانی، درمانی و دیگر مسایل مختلف این همه گیری جهانی آنالیز و بر پیگیری ابعاد و ارایه آموزش های مرتبط با آن تاکید شد.

دکتر قناعتی همچنین با اشاره به آنالیز و تحلیل نقاط قوت و ضعف مدیریت بحران کرونا در اتاق فکر ستاد مقابله با کرونای استان تهران، بیان کرد: در مجموع جامعه ما نمره خوبی گرفته، چراکه نقاط قوت نسبت به نقاط ضعف بالاتر بوده و نکته مثبت مساله این است که این نقطه ضعف ها نیز قابل اصلاح است.

به گفته وی، فداکاری و خدمات صادقانه کادر درمان و همچنین همکاری و هماهنگی مردم در روزهای اول شیوع بیماری از مهمترین نقاط قوت بحران کروناست که البته همکاری و مشارکت مردم در رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها طی چند ماه اخیر کاهش پیدا نموده که باید همچون گذشته جدی گرفته گردد.

رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در پایان با بیان اینکه در سطح کلان و در رابطه با بعضی تصمیم گیری ها نیز ناهماهنگی ها وسوء مدیریت ها وجود داشته که قابل انکار نیست و باید نسبت به اصلاح آن اقدام گردد، تاکید نمود: راه حل اصلی برای مدیریت مطلوبتر بحران کرونا و خروج از شرایط کنونی، ورود نظام بصورت مقتدرانه برای حل مساله حتی با اقتدار نظامی است.

خبرنگاران- گلاره کاویان

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 30213

به "رییس اتاق فکر کرونای تهران: سیاست آزمون و خطا درباره کرونا کارساز نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس اتاق فکر کرونای تهران: سیاست آزمون و خطا درباره کرونا کارساز نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید