سرطان در کمین مزارع کردستان

به گزارش بلاگ پو، استاد گیاه پزشکی دانشگاه کردستان گفت: اکنون تعدادی از باغات اطراف شهر سنندج درگیر مبارزه با بیماری های قارچی، باکتریایی به نام های سفیدک و شانکر قارچی معروف به سرطان هستند.

سرطان در کمین مزارع کردستان

مصطفی معروف پور در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به بارش های اخیر و تغییرات دمایی در فصل بهار اظهار کرد: بارش و رطوبت زیاد همراه با کاهش دما جمعیت آفات مهاجم به محصولات کشاورزی و باغی را تا حدودی کنترل می نماید.

وی با بیان اینکه آستانه رشد شامل دمایی می گردد که حشره قادر به فعالیت در آن است اضافه کرد: با کاهش میانگین دما شرایط مناسب برای فعالیت آفات مهاجم به وجود نمی آید.

استاد گیاهپزشکی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه رطوبت زیاد موجب طغیان بیماری های قارچی می گردد، توضیح داد: اکنون تعدادی از باغات اطراف شهر سنندج درگیر مبارزه با بیماری های قارچی، باکتریایی به نام های سفیدک و شانکر هستند.

وی با اشاره به طغیان بیماری شانکر در مزارع کردستان مطرح کرد: سرعت تکثیر و انتقال این بیماری باغی بسیار زیاد است و به سرطان شهرت دارد.

معروف پور ادامه داد: شیره نباتی که در گیاهان صرف ساخت گل و میوه می گردد با ابتلا به بیماری شانکر از تنه درخت به بیرون نشست می نماید.

وی با بیان اینکه راه مبارزه با شانکر پیشرفته قطع بخش های آلوده درختان و خارج کردن آن ها از باغات است، اظهار داشت: شانکر اجازه تشکیل حتی یک میوه را بر روی درخت نمی دهد و در نمونه پیشرفته آن راه مبارزه ای وجود ندارد.

استاد گیاهپزشکی دانشگاه کردستان گفت: یکی از موثرترین راه های مبارزه با شانکر پیشگیری زمستانه، در قالب طرح پیشگیری پیش بهاره است که درختان را از خطر ابتلا به این بیماری مصون نگه می دارد.

وی در خاتمه یادآور شد: احتیاج است کشاورزان راه های پیشگیری از سرایت آفت و بیماری به مزرعه خود را به وسیله مراجع علمی موجود در جامعه همچون دانشگاه و جهاد کشاورزی یادبگیرند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7246

به "سرطان در کمین مزارع کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان در کمین مزارع کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید