سلاخی کوسه ها برای ساختن واکسن کرونا

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - شواهد نشان می دهد شرکت های دارویی، کپسول های اسکوالن را به اقصی نقاط دنیا از استرالیا و آمریکا گرفته تا اروپا و آسیا صادر کرده اند و در آینده هم استحصال این ترکیب برای ساخت واکسن های کرونا قرار است بین 2500 تا 3000 کوسه را قربانی کند تا به میزان یک تن اسکوالن از کبد کوسه ها استحصال شود.

سلاخی کوسه ها برای ساختن واکسن کرونا

به گزارش جام جم، کارشناسان حفاظت از حیات وحش هشدار می دهند کوسه ها قربانی اصلی واکسن کرونا ویروس جدید خواهند بود. اسکوالن (Squalene) یک ترکیب ارگانیک طبیعی است که در روغن کبد کوسه یافت می شود و از خانواده استروئیدها است. این ترکیب شیمیایی، چگالی نسبی در حدود 0.855 دارد و از آب هم سبک تر است.

اسکوالن به صورت طبیعی در بدن بسیاری از حیوانات و البته گیاهان یافت می شود و برخی داروسازان از آن به عنوان قرص امگا-2 یاد می کنند و می گویند مزایای بسیاری مشابه امگا-3 دارد و همچون آنتی اکسیدان ها می تواند در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، جذب ویتامین های مختلف، کاهش کلسترول، ضد لخته سازی خون، کاهش عوارض ناشی از آلرژی، کاهش التهاب، کاهش زیان های وارده ناشی از پرتودرمانی، سلامت پوست و سلامت سلول های مختلف بدن مؤثر باشد.

متأسفانه یکی از تهدیدهایی که به تازگی بقای کوسه ها را به خطر انداخته، حاصل همین رویکرد اشتباه و سوء برداشت های متعاقب آن است. کوسه ها را شکار می کنند و کبدشان را در اختیار برخی شرکت های دارویی می گذارند تا طی فرآیندی خاص، کپسول هایی با عنوان اسکوالن طبیعی به بازارهای دنیای ارائه کنند.

شواهد نشان می دهد شرکت های دارویی، کپسول های اسکوالن را به اقصی نقاط دنیا از استرالیا و آمریکا گرفته تا اروپا و آسیا صادر کرده اند و در آینده هم استحصال این ترکیب برای ساخت واکسن های کرونا قرار است بین 2500 تا 3000 کوسه را قربانی کند تا به میزان یک تن اسکوالن از کبد کوسه ها استحصال شود.

حفاظت گران حیات وحش می گویند آمار سلاخی کوسه ها می تواند از این هم فراتر برود، زیرا مشخص نیست چه میزان اسکوالن قرار است در این به اصطلاح واکسن ها مورد استفاده قرار گیرد. برآوردهای کنونی مؤید این است که اگر هر انسان در دنیا بخواهد دو دوز از این واکسن را داشته باشد، به کبد دست کم نیم میلیون کوسه نیاز خواهد بود. این در حالی است که اکنون شرکت بریتانیایی

جی اس کی (GlaxoSmithKine) از اسکوالن کوسه ها برای ساخت واکسن های آنفلوآنزا استفاده می کند و اعلام کرده است به زودی یک میلیارد دوز از این ترکیب را در ساخت واکسن های کرونا ویروس جدید به کار خواهد برد.

روغن کوسه در صنعت داروسازی کاربرد گسترده ای دارد. برخی معتقدند روغن کوسه به نوعی نقش روان کننده دارد، یعنی ترکیبی است که باعث افزایش کارآیی یک واکسن و مهم تر از آن موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شود. اما دست اندرکاران حفاظت از حیات وحش به شدت نگرانند که سلاخی این تعداد کوسه، اثر جبران ناپذیر بسیار شدیدی بر اکوسیستم های دریایی و اقیانوسی بر جا بگذارد.

نباید فراموش کرد این ترکیب علاوه بر کوسه ها به صورت طبیعی در گیاهان هم وجود دارد و جدا از آن حتی جایگزین های سنتزی هم برایش موجود است. استفانی برندل (Stefanie Brendl) که سال هاست در زمینه حفاظت از کوسه ها فعالیت می کند، می گوید: این که ما منبع یک ترکیب دارویی انسانی را یک حیوان وحشی قرار دهیم، قطعا راه حل بلندمدت خوبی نیست. همین الان باید به فاجعه ای بیندیشیم که قرار است به واسطه این رویکرد اشتباه در آب های اقیانوسی و دریایی رقم بخورد، زیرا ما انسان ها هم در آینده قطعا از این فاجعه بی نصیب نخواهیم بود.

بر خلاف باور بسیاری از مردم، کوسه ها در حفظ سلامت و عملکرد اکوسیستم ها نقش به سزایی دارند. آنها عنصری کلیدی در اکوسیستم های آبی محسوب می شوند و حذف کوسه ها به طور حتم سلامت اقیانوس ها، امنیت غذایی و رفاه نسل های آینده را با خطر جدی روبرو خواهد کرد. متأسفانه در شرایط کنونی جمعیت اغلب گونه های کوسه رو به کاهش است و مشخص نیست با این رویکرد اشتباه بناست چه فاجعه تازه ای برای محیط زیست و کره زمین رقم بخورد.

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 36912

به "سلاخی کوسه ها برای ساختن واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلاخی کوسه ها برای ساختن واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید