سیاست تحریم علیه روسیه

به گزارش بلاگ پو، رسانه ها که نمی توانستند از کیفیت و قابلیت مجموعه کوشش های انجام شده انتقاد نمایند، آغاز کردند به طرح این موضوع که ترامپ سیاست مخصوص به خود را تعقیب می نماید و مقامات دولتی نیز سیاست دیگری را پیگیری می نمایند. متأسفانه زمینه ها و نشانه های واقعی هم برای طرح چنین مسائلی وجود داشت چرا که ترامپ مکرراً با انتقاد از روسیه مخالفت و به دیگران هم تأکید می کرد که در انظار عمومی خیلی از روسیه بدگویی ننمایند.

سیاست تحریم علیه روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

انجام همه این کارهای مقدماتی و آماده سازی ها ضروری بود، بویژه که ممکن بود در خصوص بعضی تهدیدات خاص مجبور شویم به کنگره هم گزارش دهیم. در درون تعداد محدودی از سازمان ها و آژانس هایی که روی فعالیت های تهاجمی سایبری کار می کردند، اختلاف نظرهایی در خصوص زمان و نحوه به اشتراک گذاشتن اطلاعات با اعضای کنگره بروز نموده بود، چون بعضی نگران بودند که این اطلاعات خیلی سریع به رسانه ها نیز درز پیدا کند. اغلب با مسائل پیچیده و بغرنجی روبرو بودیم، چرا که بعضاً هدف دشمنان ما لزوماً مداخله در یک انتخابات خاص نبود بلکه آنها کوشش می کردند بذر ترس و بی اعتمادی در میان بدنه سیاسی جامعه بپاشند تا اعتماد و اطمینان شهروندان را به سلامت و صداقت مجموعه نظام تخریب نمایند. با اطلاعات ناقص و غیرقطع نمی توان نتیجه گیری مطمئن و سریعی به عمل آورد، بنابراین انتشار پیش از موعد و وسیع این نوع اطلاعات فقط باعث وارد آمدن آسیب های بیشتر می شد و بهانه های لازم را برای حملات بیشتر در اختیار مخالفان متعصب قرار می داد. معتقدم که ما نباید با این گونه اقدامات خود که به مثابه ارائه اطلاعات غلط و گمراه نماینده به کنگره و ستادهای انتخاباتی در معرض خطر سایبری است، کار مهاجمان سایبری را تسهیل کنیم. خوشبختانه مداخلات خارجی در انتخابات، در سال 2018 در مقایسه با سال 2016 کاهش چشمگیری داشت و با چند اقدام محدود مداخله جویانه هم بخوبی و به صورت رضایت بخش مقابله شد. اما روشن بود که علاقه بعضی از مقامات و سازمان ها برای مخفی کاری های بعدی می توانست به صورت بالقوه مسائل جدی را رقم بزند، بویژه اگر با خطرات و تهدیدات عظیم روبرو می شدیم.

دولت ترامپ در سال 2017 و در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، تحریم های مالی جدید و قابل توجهی را علیه بعضی از شهروندان و نهادهای روسی اعلام نموده بود که به نوعی تحریم های قبلی اوباما را هم تشدید می کرد. همچنین تحریم های دیگری نیز اعمال شده بود که بعضی از آنها عبارت بودند از؛ تعطیلی کنسولگری های روسیه در سان فرانسیسکو و سیاتل، اخراج بیش از 60 مأمور امنیتی روسیه (که تحت عنوان دیپلمات در امریکا فعالیت می کردند) پس از حمله شیمیایی عوامل روسیه به اسکریپال در بریتانیا، اعمال تحریم به دلیل نقض قانون حذف و کنترل سلاح های شیمیایی و میکروبی باز هم در ارتباط با ترور اسکریپال، تحریم آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه که در واقع بازوی تشکیلات مرتبط با حملات سایبری روسیه به شمار می رود و همچنین اعلام اقدامات تنبیهی علیه بیش از 30 نفر از مقامات روسی به دلیل نقض تحریم های امریکا علیه کشور سوریه. همچنان که تخلفات جدید کشف می شد تحریم های بیشتری علیه هر یک از شخصیت های حقیقی و حقوقی ناقض تحریم ها اعمال می شد.

ترامپ در ظاهر کوشش می کرد این تحریم ها را به عنوان دستاوردی برای دولت خود تبلیغ کند، اما تقریباً همه آنها به نوعی مخالفت یا حداقل گِله و شکایت خود ترامپ را به دنبال داشتند. یک نمونه از این دست مخالفت ها به تحریم های مرتبط با پرونده اسکریپال مربوط می شد. این قانون اخیراً و برای اولین بار بعد از صدور دستور قتل برادر ناتنی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با استفاده از سلاح شیمیایی در مالزی و حملات شیمیایی رژیم اسد در سوریه مورد استناد نهاده شد. بعضی انتقاد می کردند که این تحریم ها به اندازه کافی قوی و مؤثر نیستند ولی ترامپ اساساً مخالف اعمال این تحریم ها بود. او در نهایت تحریم های روسیه را در ارتباط با حملات شیمیایی تأیید کرد ولی تأکید نمود که اعلام رسمی آنها باید بعد از سرانجام اجلاس سران امریکا و روسیه در هلسینکی انجام گردد. ما به ترامپ شرح دادیم که این تازه نخستین مرحله از سلسله تحریم های احتمالی است، چرا که قانون مرتبط با منع استفاده از سلاح های شیمیایی و میکروبی تحریم های سخت تری را علیه کشوری که متهم به استفاده از این سلاح ها شده، در نظر گرفته است، بویژه اگر چنین کشوری نتواند شواهد قانع نماینده ای در خصوص حذف سلاح های شیمیایی یا میکروبی خود ارائه نماید. هیچ کس باور و انتظار نداشت که روسیه در این زمینه شواهد و مدارکی ارائه دهد. وقتی اجلاس هلسینکی تمام شد، از آنجا که تصمیم جدیدی لازم نبود، وزارت خارجه تحریم های جدید روسیه را بیان کرد.

ترامپ بلافاصله بعد از شنیدن خبر تحریم های روسیه می خواست آنها را لغو کند. شگفت زده بودم و فکر می کردم شاید کل این بحران نتیجه سفر اخیر سناتور رَند پال به مسکو باشد که سر و صدای زیادی در رسانه ها به پا کرد. روس ها نیز از این سفر بهره بردند و قاطعانه عدم رضایت خود را از تحریم های امریکا ابراز داشتند. واقعاً خنده دار بود که سیاستمدار لیبرالی مثل رَند پال این همه نگران حساسیت های شنماینده کرملین شده بود. منوچین وزیر خزانه داری که این جنجال ها را شنیده بود به من و پمپئو تلفن کرد تا ما را به عدم اطلاع رسانی درباره تحریم های جدید و بی خبر گذاشتن او متهم کند که کاملاً نادرست بود، چرا که این تحریم ها پیشتر فرآیند آنالیز و بازبینی را در جلسه شورای امنیت ملی که منوچین هم در آن شرکت داشت بدون هرگونه مخالفتی طی نموده بودند. پس از چند ساعت ترامپ بیان کرد که از این تصمیم خاص شاد است ولی هنوز فکر می نماید که ما در قبال پوتین زیادی سختگیرانه عمل می کنیم. ترامپ حتی از پمپئو خواست که به لاوروف وزیر خارجه روسیه تلفن کند و بگوید که بعضی کارمندان خبر تحریم ها را منتشر نموده اند. من هنوز هم نمی دانم که آیا این تماس تلفنی اصلاً برقرار شد یا نه.

علاوه بر مخالفت با تحریم ها، رئیس جمهوری حتی جلوی یک بیانیه نرم را که قرار بود به مناسبت دهمین سالگرد تهاجم روسیه به گرجستان، اندکی از مسکو انتقاد کند نیز گرفت؛ یک اقدام کاملاً اشتباه. روسیه اهمیت زیادی به این موضوع نداد ولی اروپایی ها از غیبت چنین بیانیه ای متعجب و از اراده ضعیف امریکا در مقابل روسیه بیشتر نگران شدند. این هم یکی از همان ویژگی های همیشگی و بد ترامپ بود که در ژوئن سال 2019 مانع انتشار بیانیه ریاست جمهوری درباره سی امین سالگرد کشتار دانشجویان معترض چینی در میدان تیان آنمن پکن شد و حتی از وزارت خارجه به خاطر اینکه بدون اطلاع او یک بیانیه مطبوعاتی در این باره منتشره نموده بود، انتقاد کرد. به نظر می رسد ترامپ تصور می کرد انتقاد از سیاست ها و اقدامات دولت های خارجی باعث می گردد او نتواند براحتی روابط شخصی محبت آمیز ای را با رهبران آن کشورها برقرار کند. این رفتار نشانگر ناتوانی او در تفکیک قائل شدن میان روابط شخصی و ارتباطات رسمی و دولتی بود. من هیچ موردی را از روس ها یا چینی ها سراغ ندارم که از بیم ناراحت شدن رهبران حساس ما، از طرح نقدها شان علیه ایالات متحده خودداری نموده باشند. ، ایران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38988

به "سیاست تحریم علیه روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست تحریم علیه روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید