سیستان و بلوچستان و بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند

به گزارش بلاگ پو، ایلنا/ براساس اخبار واصله، سیستان و بلوچستان و بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند.

سیستان و بلوچستان و بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند

سید مصطفی فاطمی (مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی) با اشاره به آمار گردشگری و سفر داخلی طی 8 ماه نخست سال 1402 گفت: بیشترین تعداد مسافرتها طی این مدت به استانهای خراسان رضوی، مازندران، تهران و استان فارس بوده و اگر بخواهیم مقایسه ای نسبت به 8 ماه نخست سال 1401 داشته باشیم، بیشترین رشد سفر را استان سیستان و بلوچستان با 29 درصد رشد داشته است. رتبه دوم با 22 درصد رشد به استان بوشهر تعلق دارد و استان ایلام نیز با 17 درصد رشد سفر همراه بوده است. در واقع میتوان گفت بیشترین رشد اقامت و تردد را این 3 استان داشتند.

او درخصوص دلایل رشد سفر در استانهایی مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر و حتی تهران گفت: استانهایی که از گذشته سابقه بیشتری برای سفر داشتند مانند استان فارس، مازندران و اصفهان، در رشد سفر به ظرفیتی درخور رسیده اند اما رویکرد نوی که در حوزه سفرهای داخلی شاهد هستیم آن است که استانهای دیگری که ظرفیتهای نهفته و ناشناخته بیشتری برای سفر و معرفی جاذبه ها داشتند، مورد توجه قرار گرفته اند. سفر به منطقه ها غربی کشور نیز بیشتر شده است. البته رشد سفر به شهرهای جنوبی کشور نسبت به شهرهای شمالی کشور بیشتر بود.

فاطمی درخصوص اقشاری که تمایل به سفر داشتند نیز گفت: قشری که به سفر رفتند بسیار متنوع است. میتوان گفت بیشتر عموم جامعه به سفر می روند شاید تا حدودی تغییر شکل داده باشد اما سفر در ذات ایرانی هاست. البته که عمده سفرها با خودروهای شخصی بوده و به دلایل مشکلاتی که در حوزه حمل و نقل داریم و کمبودهایی که در این حوزه وجود دارد، کمتر از حمل و نقل عمومی برای سفر استفاده شده است.

او با اشاره به آنکه در سال 1402 پیکهای سفر کم بود از این رو حجم سفر در این زمانها بیشتر بوده، گفت: در سالهایی که تعداد پیکهای سفر در طول سال افزایش پیدا می نماید با کاهش حجم سفر روبرو هستیم. این درحالی است که سال جاری به علت کم بودن تعداد پیکهای سفر، عموما در هر پیک سف را حجم زیادی از مسافرتها روبرو شدیم. چنانکه در نوروز، تعطیلات عید فطر و…رکورد سفر شکسته میشد. حتی در بعضی از نقاط با مازاد ظرفیت تحمل روبرو شدیم. از این رو برآن شدیم تا در سال آینده و تعطیلات پیش رو، کنترل ظرفیت تحمل در شهرها را مد نظر قرار دهیم.

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی یادآور شد: کنترل ظرفیت تحمل حضور گردشگران بخصوص برای مقاصدی که مباحث زیست محیطی درباره آنها وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال جزیره هرمز از جمله مقاصدی است که باید اندازه ورود گردشگران به آن کنترل گردد. از این رو قصد بر آن است تا استان هرمزگان در نوروز 1403 جزایر نو معرفی و سعی کند تا اندازه سفر را تا حدودی کنترل کند. حتی ممکن است در بعضی از مجموعه ها به وسیله شهرداری ها محدودیت هایی برای سفر اعمال گردد.

فاطمی یادآور شد: با توجه به افزایش تعطیلات در سال آینده پیکهای سفر نیز افزایش خواهند یافت و امیدواریم در سال آینده با حجم کمتری از سفر در ایام پیک روبرو شویم و توزیع سفر را داشته باشیم. اگر مصوبه دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته نیز تحقق یابد و تصویب گردد، می تواند به مدیریت سفر یاری کند مخصوصا مقاصد گردشگری که در اطراف و نزدیک شهرهای بزرگ هستند، می توانند رونق بیشتری پیدا نمایند و سفرهای درون استانی افزایش خواهد یافت. این طرف طی هفته جاری برای تصویب به صحن مجلس خواهد رفت تا برای سال آینده اجرایی گردد.

او در پاسخ به این سئوال که آیا سنجشی درخصوص تنوع سفر در میان اقشار مختلف جامعه صورت گرفته که هر کدام از دهکهای مختلف جامعه به چه نوع سفرهایی می روند و در کدام مراکز اقامتی اقامت می نمایند، گفت: همانطور که در گزارش های گذشته نقل شده، قشر مرفه جامعه عموما به سفر می روند و در هتلهای 4 و 5 ستاره اقامت دارند. اما اگر بخواهیم درخصوص قشر میانه و پایین جامعه صحبت کنیم باید بگویم که طی چند سال اخیر تعداد چادرزنی ها در مقاصد سفر کمتر شد، چراکه تدارک در مراکزی که میتوان در آن چادر زد مانند سالن های ورزشی، مدارس و…خوب دیده شده و مردم از ظرفیتهایی که بیشتر مورد توجه قشر میانه است، استفاده می نمایند. از آن جمله میتوان به خانه مسافرها اشاره داشت.

وی اظهار داشت: البته در ایام پیک سفر این مسئله فرق دارد و حتی ممکن است قشر مرفه نیز نتوانند مرکز اقامتی پیدا نمایند و از سایر ظرفیتها استفاده نمایند. با این وجود سعی کردیم تمام ظرفیتها را پای کار بیاوریم. البته که مجموعه های اقامتی با درجه های پایین نیز به راحتی پر نمی شوند، چرا که خانه مسافرها، خانه های مبله و…نظایر آن در مقابل هتلهای یک تا 3 ستاره به نوعی عمل نموده اند که هتلها نمی توانند با آنها رقابت نمایند.

برای مثال، اگر مسافر بخواهد بین گزینه خانه مسافر و مهانپذیر که قیمت برابری دارند یکی را انتخاب کند، انتخابشان خانه مسافر است. از این رو با وجود آنکه خیلی موافق توسعه خانه مسافرها نیستیم اما هتل ها درجه پایین و مراکز اقامتی مانند مهمانپذیرها کمتر مورد استقبال قرار می گیرند.

او درخصوص فعالیت بومگردی ها و قرار گرفتن در میان مراکز اقامتی گفت: بومگردی مدلی از اقامت بومی ایرانی است و اگر به درستی برنامه ریزی کنیم میتوان الگوی آن را به سایر کشورها نیز منتقل کرد. تجربه زندگی بومی با خانواده ایرانی را در واحدهای بومگردی تعریف کردیم اما در اجرا به مشکلاتی برخورد کردیم چرا که ساختار آنها را تاسیسات گردشگری دیدیم که نیازمند دریافت مجوز از بخشهای مختلف شدند. با این وجود اقشار مختلف مردم از بومگردی ها استقبال نموده اند حتی افراد متمول نیز از این واحدها استقبال نموده اند. درواقع افرادی که بنیه فرهنگی قوی تری دارند، به سمت اقامت در بومگردی ها می روند.

فاطمی تاکیدکرد: افرادی که در حوزه فرهنگی فعال هستند از اساتید دانشگاه گرفته تا خبرنگاران، بازیگران، هنرمندان، نویسندگان و…بیشتر از بومگردی ها استفاده می نمایند تا هتلهای لاکچری. در واقع میتوان گفت قشر فرهنگی به سمت اقامت تجربه محور از بومگردی ها گرفته تا هتل بوتیک ها…رفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 دی 1402 بروزرسانی: 2 دی 1402 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 72675

به "سیستان و بلوچستان و بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستان و بلوچستان و بوشهر و ایلام بیشترین رشد اقامت و تردد را نسبت به سال گذشته داشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید