شناسایی 50 نوع سرطان با یک آزمایش خون

به گزارش بلاگ پو، این تست به دنبال تغییرات جسته گریخته شیمیایی در کد ژنتیکی ای که از تومور ها به جریان خون راه پیدا می نماید می شود.

شناسایی 50 نوع سرطان با یک آزمایش خون

دانشمندان می گویند یک آزمایش خون ساده می تواند بیش از 50 نوع سرطان را، اغلب پیش از بروز علائم بیماری، شناسایی کند

به گفته آن ها این آزمایش می تواند به کشف سریعتر تومور های سرطانی منجر شود، زمانی که هنوز معالجه آن ها آسانتر است و شاید امکان درمان قطعی آن ها وجود داشته باشد.

تیم محققان می گوید که بیش از 99 درصد نتایج مثبت این آزمایش دقیق بوده، اما آن ها باید مطمئن شوند که آزمایش هیچ موردی را جا نمی گذارد تا باعث اطمینان خاطر کاذب نشود.

نتایج این مطالعه در ماهنامه تاریخچه تومورشناسی (Annals of Oncology) دانشگاه آکسفورد چاپ شده است. با این حال داده ها حاکیست که این تست بیماری را در مراحل پیشرفته تر شناسایی می نماید که ممکن است فایده آن را محدود کند.

نحوه کارکرد

این تست به دنبال تغییرات جسته گریخته شیمیایی در کد ژنتیکی ای که از تومور ها به جریان خون راه پیدا می نماید می شود.

محققان از موسسه سرطان دانا فاربر در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در همکاری با محققان بریتانیایی از موسسه فرانسیس کریک و و دانشگاه کالج لندن بیش از چهار هزار نمونه جمع آوری شده از بیماران را آزمایش کردند. فقط بعضی از این افراد مبتلا به سرطان بودند.

بیش از 50 نوع سرطان مانند سرطان روده، ریه و تخمدان مشمول این آزمایش بود و در 96 درصد نمونه ها این تست به دقت نوع سرطان را تعیین کرد.

پروفسور جف آکسنارد از سرپرستان مطالعه گفت: به نظر می رسد این آزمایش خون همه تعیینه های لازم برای استفاده در سطح عمومی به عنوان تست شناسایی سرطان های متعدد را دارد.

همه می پرسند که آزمایشی از این نوع چه زمانی آماده استفاده خواهد بود. با توجه به انجام موفقیت آمیز در هزاران بیمار، استفاده محدود آزمایشی از آن هم اکنون در سطح کلینیکی آغاز شده.

او گفت: آزمایش های بیشتری ضروری است، اما مسلما این فن به سرعت پیشرفت می نماید و این امید را به ما می دهد که شناسایی سرطان با تست خون به واقعیت بدل خواهد شد.

دکتر دیوید کراسبی از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: تشخیص سرطان در مراحل اولیه، زمانی که هنوز کمتر پیشرفته و بیشتر قابل معالجه هستند، پتانسیل زیادی برای نجات جان بیماران دارد و ما شدیدا نیازمند نوآوری های فنی برای تبدیل این پتانسیل به واقعیت هستیم.

هرچند این تست هنوز در مراحل اولیه ساخت است، نتایج اولیه امیدوارکننده است؛ و اگر بتوان این آزمایش را طوری اصلاح کرد که قادر به شناسایی سرطان در مراحل اولیه تر شود، ابزاری برای شناسایی سریع خواهد بود.

اما برای بهبود توانایی تست برای تشخیص زودهنگام سرطان ها باید تحقیق بیشتری انجام شود.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23100

به "شناسایی 50 نوع سرطان با یک آزمایش خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 50 نوع سرطان با یک آزمایش خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید