صندوق بین المللی پول معرفی کرد؛ حرفه هایی که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده اند

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: در یک مقاله که به تازگی در وبگاه صندوق بین المللی پول به چاپ رسیده، امکان دورکاری نمونه ای قابل توجه از جمعیت نیروی کار اقتصادهای توسعه یافته و درحال توسعه مورد بررسی قرار گرفته است.

صندوق بین المللی پول معرفی کرد؛ حرفه هایی که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده اند

به گزارش خبرنگاران بر اساس یافته های این مقاله، بیش از 100 میلیون نیروی کار در 35 اقتصاد توسعه یافته و نوظهور جهان (از میان 189 اقتصاد عضو صندوق بین المللی پول)، در خطر شغلی ناشی از شوک های مالی کووید-19 قرار دارند، چراکه قادر نیستند مشاغل خود را از راه دور انجام دهند. به طور میانگین این تعداد معادل 15 درصد از کل جمعیت نیروی کار این اقتصادهاست. البته جنبه های مهم تری از تفاوت میان کشورها و بازارهای نیروی کار نیز وجود دارد.

به گزارش صندوق بین المللی پول تا به امروز بیشتر مطالعات امکان دورکاری را بر اساس تعاریف بازار نیروی کار آمریکا مورد بررسی قرار داده اند، در حالی که به نظر می رسد در دیگر کشورها الزامات متفاوتی برای مشاغل، میزان بهره گیری از فناوری در فرآیندهای تولید و حتی دسترسی به زیرساخت های دیجیتال وجود داشته باشد. برای بیان این تفاوت ها، شاخصی که در پژوهش مذکور با عنوان شاخص امکان دورکاری از خانه تهیه شده، اثرگذاری ها را در بازار نیروی کار هر کشور اندازه می گیرد.

بر اساس یافته های این پژوهش، تفاوت های قابل توجهی حتی برای مشاغل مشابه کشورها وجود دارد. به عنوان نمونه در کشورهایی همچون نروژ و سنگاپور امکان دورکاری نسبت به کشورهای ترکیه، شیلی، مکزیک، اکوادور و پرو بسیار آسان تر است، بیشتر به این دلیل که بیش از نیمی از خانوارها در اقتصادهای درحال توسعه و نوظهور در خانه های خود حتی به رایانه دسترسی ندارند.

آسیب پذیرترین مشاغل در دوران پاندمی

اما چه گروهی در معرض بیشترین آسیب قرار دارند؟ یافته ها نشان می دهد به طور کلی نیروی کار مشغول در بخش موادغذایی، به خصوص بخش های عمده فروشی و مغازه های خرده فروشی، بیشترین آسیب را از این شرایط متحمل خواهند شد، به این دلیل که کمترین امکان دورکاری و ارتباط از طریق اینترنت برایشان فراهم است. این به معنای آن است که 20 میلیون نیروی کار نمونه مورد بررسی پژوهش این بخش ها در معرض از دست دادن مشاغل خود قرار دارند. بر این اساس، بخش هایی هستند که بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند، از جمله:

نیروی کار جوان و آن گروهی که تحصیلات دانشگاهی ندارند به طور قابل توجهی در دورکاری مشاغل خود ناتوان ترند. این امر ریسک بالایی را متوجه دستمزد نیروی کاری می کند که در بخش های آسیب پذیر از تعطیلی ها و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی مشغول کار هستند. بنابراین در مجموع این عوامل، بحران کرونا می تواند باعث تشدید شکاف و نابرابری درآمدی در مشاغل شود.

زنان نیز به خصوص در این شرایط آسیب پذیر هستند، امری که می تواند دستاوردهای چند دهه اخیر را در ایجاد برابری جنسیتی در مشاغل خنثی کند. این به خاطر آن است که زنان اغلب به طور نامتناسبی در بخش های در معرض آسیب متمرکز هستند، مانند بخش خدمات موادغذایی. به علاوه بار مسوولیت های بیشتری همچون مراقبت از فرزندان و کارهای روزمره خانه برعهده زنان است، مسوولیت هایی که بازار خدمات آنها دچار اخلال شده اند.

نیروی کار پاره وقت و کارگران بنگاه های کوچک و متوسط دیگر گروهی هستند که با خطر از دست دادن مشاغل خود روبرو هستند. به عقیده صاحب نظران در زمان نابسامانی های مالی، نیروی های پاره وقت نخستین گروهی هستند که عذر آنها خواسته می شود و در زمان عادی شدن شرایط هم آخرین گروه به کار گرفته به شمار می فرایند. این گروه از نیروی کار همچنین دسترسی محدودتری به خدمات بهداشت و درمان و کانال های بیمه ای دارند، عواملی که در چنین بحران هایی برای نیروی کار بسیار کمک کننده خواهد بود. بنابراین نیروی کار پاره وقت و غیررسمی به ویژه در اقتصادهای درحال توسعه با خطر از دست دادن مشاغل خود و فرو رفتن در فقر قرار دارند.

به عقیده صاحب نظران اثرات این تحولات به خصوص برای نیروی کار کم درآمد و آنها که امنیت شغلی ندارند می تواند سخت تر باشد، امری که منجر به تشدید نابرابری های مالی خواهد شد. بررسی اقتصاددانان صندوق بین المللی پول از بازار کار کشورهای مختلف نشان می دهد نیروی کار حاضر در دهک انتهایی درآمدی، کمترین امکان دورکاری برایشان فراهم است، یافته هایی که با واقعیت های بازار نیروی کار آمریکا نیز سازگار است. بنابراین می توان گفت بحران بیماری کووید-19 منجر به تشدید نابرابری های درآمدی در اقتصادها می شود. این یافته ها در حالی است که نیروی کار حاضر در دهک انتهای درآمدی بیشتر در بخش هایی مشغول به کار هستند که بیشترین آسیب را از اثرات بیماری می بینند، بخش هایی که کمترین امکان دورکاری و ارتباطات اینترنتی برایشان وجود دارد. همچنین کارگران کم درآمد به دلیل نداشتن ضربه گیرهای مالی کافی همچون پس انداز و دسترسی به اعتبارات، عمدتا در این شرایط از جیب خود می خورند.

پاندمی کووید-19 برای بسکمک از بخش ها شیوه کار کردن را نیز دستخوش تغییر می کند. شواهد حاکی از آن است که مصرف کنندگان به خرید اینترنتی وابسته تر می شوند، امری که تهدیدهای جدی ای را متوجه فروشگاه های خرده فروشی می کند. از آنجا که مشتریان رستوران ها ترجیح می دهند غذای خود را به خانه ببرند، نیاز به نیروی کار در رستوران ها نیز کاهش خواهد یافت. اما دولت ها باید چه کار کنند؟ اولویت دولت ها این است که برای نیروی کاری که از این شرایط آسیب می بینند و همچنین برای خانواده های آنها، کمک های مالی موردنیاز را از طریق بیمه های اجتماعی گسترده و شبکه های اجتماعی فراهم کنند. به منظور جبران نابرابری ها و ارائه چشم انداز مالی بهتر برای مردم نیز دولت ها باید از طریق برنامه های آموزشی و کارآموزی کارآمدتر آنها را برای مشاغل آینده آماده کنند. آموزش در طول دوره زندگی همچنین به معنی بهبود دسترسی به مدارس و مهارت آموزی برای نیروی کاری است که تحت تاثیر شوک های مالی کووید-19 قرار می گیرد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 30295

به "صندوق بین المللی پول معرفی کرد؛ حرفه هایی که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق بین المللی پول معرفی کرد؛ حرفه هایی که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید