طلای اقتصاد کرمانشاه از دل خاک جوانه می زند

به گزارش بلاگ پو، خاک حاصلخیز کرمانشاه در سراسر کشور زبانزد است تا آن جا قیمتی ترین گیاه دنیا را در دل خود می رویاند.

طلای اقتصاد کرمانشاه از دل خاک جوانه می زند

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از خبرنگاران، سابقه کشت زعفران در استان کرمانشاه محدود به چند دهه و چند سده نمی گردد و از گذشته های دور، خاک غنی کرمانشاه خاستگاه کشت زعفران بوده است.

گیاه قیمتی که به واسطه شرایط مناسب در دل خاک جوانه زده و حالا مدتی است نام کرمانشاه را پرآوازه نموده است و البته هواداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.

  • آشنایی با خواص زعفران

زعفران کرمانشاه حالا به عنوان مرغوبترین زعفران ایران با قیمت های بیشتری از نمونه های دیگر خریداری می گردد و گواه آن هم انجام آزمایش های تخصصی در آن سوی مرزهاست.

به سراغ خانم محمدی رفتیم، کسی که اولین کشت های زعفران را در استان کرمانشاه بار دیگر زنده کرد و در این بین سختی های زیادی کشید تا توانست کشاورزان را به انجام این کشت گران بها ترغیب کند.

خانم محمدی گفت: سال 89 بود که در روستای ما کلاس ترویجی کار آفرینی صندوق خرد زنان را برگزار کردند و با توجه به علاقه ای که داشتم در آن شرکت کردم همان جا بود که برای نخستین بار با کشت زعفران آشنا شدم مدرس کلاس وقتی از مزیت های آن تعریف کرد تصمیم گرفتم با هر سختی شده این کار را انجام دهم.

او گفت: آن سال هر کاری می توانستم انجام دادم تا پیروز به پیدا کردن پیاز زعفران شدم، با وجود اینکه کرمانشاه در گذشته خاستگاه این محصول پر ارزش بود اما مردم با آن آشنایی چندانی نداشتند و همین امر موجب مخالفت های آنان می شد.

خانم محمدی گفت: اهالی روستا می گفتند این کار بی فایده است و این کشت در اینجا ثمر نمی دهد اما من تصمیم خود را گرفته بودم که این کار را به نتیجه برسانم و هیچ چیزی نمی توانست مانع کارم گردد.

او گفت: تنها راهی که داشتم این بود به مشهد سفر کنم و از اهالی آنجا آموزش ببینم سالی دو سه بار به مشهد می رفتم و با کارآفرینان صحبت می کردم و سال 90 پیروز به اولین کشت زعفران در هزار متر از روستای شاهین شهر کرمانشاه شدم.

این کار آفرین برتر کشور در سال 96 ادامه داد: رفته رفته با توجه به تخصص هایی که فرا گرفتم این کشت را توسعه دادم و زعفران کرمانشاه چنان کیفیت بالایی داشت که حالا دیگر تمام واسطه ها به سمت ما آمدند و حتی مشهدی ها حاضر شدند که محصولات مار ا بیشتر از زعفران آن جا خریداری نمایند و با زعفران مشهد مخلوط نمایند.

او گفت: اما این همه چیزی که در فکر آن بودم نبود تازه آغاز کار بزرگی بود که باید برای شهرم انجام می دادم کشت زعفران نباید فقط به روستای شاهین محدود گردد همه کشاورزان کرمانشاهی باید به سمت این کار بیایند. حتی کشاورزانی که احتیاجمند هستند از این راه خیلی راحت می توانند درآمد خانواده شان را تامین نمایند، به همین خاطر این بار با همت مضاعفی تصمیم گرفتم هر تلاشی انجام دهم تا این کشت را به همه کشاورزان استان آموزش دهم.

خانم محمدی داستان مرارت ها و سختی هایش را با چنان ذوقی تعریف می نماید که گویی هیچ رنجی نداشته و حالا راضی از کاری است که انجام داده است.

با لبخندی که بر صورت دارد گفت: مهم ترین کار را وقتی انجام دادم که در چندین روستای محروم که از حداقل امکانات محروم بودند و در آمدی نداشتن کشت زعفران را اجرا کردم با سختی های فراوان برای 72 خانوار روستایی محروم کشت زعفران راه اندازی کردم.

خانم محمدی که با علاقه و اشتیاق کلمات را به زبان می آورد و برق شادی در چهره اش نمایان است، گفت: از سال 90 تا به امروز به متقاضیان آموزش می دهم و همه آموزش ها را وقف کردم.

او اعلام کرد: اگر یک هکتار زمین دیم کاشته گردد یک تا دو میلیون تومان از آن درآمدزایی می گردد، اما با کشت زعفران در سال اول 4 کیلو، سال بعد 8 کیلو و سال های آخر 15 تا 16 کیلو زعفران برداشت می گردد که از نظر مالی قابل مقایسه با کشت های دیگر نیست هم چنین سال آخر فروش خوبی از پیازها داریم که در سال های ابتدایی 4 تن در هکتار و 7 سال بعد به 30 تن پیاز در هکتار می توانیم پیاز برداشت کنیم.

خانم محمدی گفت: هنوز دست از برنامه هایم نکشیدم و برای سال جاری نیز راه اندازی کشت زعفران در 6 روستا را برنامه ریزی کردیم و با آموزش های ارائه شده تا به امروز نیز در 7 روستا کشاورزان مشغول برداشت زعفران هستند.

معاون مالی استاندار کرمانشاه در این خصوص گفت: محصول زعفران در بازار جهانی با بالاترین قیمت به فروش می رسد و یک محصول خوب و با ارزش محسوب می گردد زعفران گیاهی است که برای کشاورزی آب نمی خواهد به همین دلیل برای کشت در کرمانشاه توجیه مالی دارد و با ارزش اضافه نموده بالایی همراه است.

راهنمایی حاتمی اعلام کرد: سال جاری برنامه های خوبی برای توسعه کشت زعفران، جذب سرمایه گذار و ایجاد واحد بسته بندی و فرآوری داریم و برای سال جاری بنا داریم زنجیره ارزش این محصول ارزشمند را تشکیل دهیم تا کشت، نگهداری، فرآوری و صادرات همه در قالب زنجیره ارزش پیش برود و حمایت گردد.

او اضافه نمود: تجربه جهان نشان می دهد که برای توسعه یک محصول باید حلقه های مختلف مربوط با یک کالا شکل بگیرد باید مدل برنامه ریزی کنیم که در کل جهان جواب داده و در استان کرمانشاه نیز جواب خواهد داد و آن تشکیل زنجیره ارزش است.

به گفته معاون مالی استاندار کرمانشاه زنجیره ارزش یعنی کلیه فعالیت های مربوط به آن کالا شکل بگیرد اگر زعفران خوب فراوری کنیم و نتوانیم بسته بندی خوبی داشته باشیم به مشکل بر می خوریم.

او معتقد است: در قالب زنجیره ارزش باید همه فعالان مرتبط گردهم بیایند و و با یکدیگر همکاری داشته باشند و بالاتراز همکاری هم افزایی داشته باشند به این معنی که علاوه بر اینکه هر واحد کار خود را انجام می دهد بهره وری کار دیگران را نیز افزایش دهد.

به گفته معاون مالی استاندار کرمانشاه در این رابطه باید کسب و کارهای کوچک راه اندازی کنیم که هدف آن ایجاد هم افزایی در زمینه هایی است که استان کرمانشاه حرف برای گفتن دارد.

کارخانه فرآوری زعفران کرمانشاه در حال احداث است

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هم گفت: زعفران برداشت شده از استان کرمانشاه را در آزمایشگاهی در کشور اسپانیا مورد آنالیز قرار دارند و معین شد که از لحاظ کیفیت در رتبه ممتاز قرار گرفته است و بالاتر از زعفران های دیگر در سراسر کشور است.

برای اینکه این محصول بتواند بازارهای جهانی را به دست آورد باید ابتدا برندسازی گردد و این برند را در حد استانداردهای جهانی بالا ببریم و در محل بعد فرآوری محصول از اهمیت زیادی برخوردار است که علاوه بر اشتغالزایی خوب آن از فروش فله ای زعفران مرغوب جلوگیری می گردد.

زارعی گفت: هم کنون کارخانه فرآوری زعفران از سوی یکی از سرمایه گذاران در کوزران در حال ساخت است و امیدواریم با تامین اعتبارات سال جاری شاهد بهره برداری آن باشیم.

به گفته این مقام مسئول تا به امروز بیش از 10 میلیارد تومان برای احداث این کارخانه هزینه شده است که با دستگاه های پیشرفته بسته بندی این محصول گران بها برای فروش در بازار جهانی انجام می گردد.

او اضافه نمود: 304 هکتار از اراضی استان کرمانشاه زیر کشت زعفران است که در سال گذشته 120 هکتار به این میزان اضافه نموده شد و برنامه داریم 120 هکتار دیگر نیز به آن اضافه کنیم.

زارعی گفت: سالی 100 هکتار باید پیاز یارانه ای باید استفاده کنیم، باید در این زمینه تسهیلات بانکی پرداخت گردد تا بتوانیم در سطح قابل ملاحظه ای کشت زعفران داشته باشیم.

او معتقد است اگر مردم زعفران را بشناسند باغات کشت آن زیاد خواهد شد و سیر صعودی قابل توجهی خواهیم داشت.

او به اشتغالزایی این کشت ارزشمند اشاره نمود و گفت: در ایام برداشت این محصول 200 نفر روز اشتغال موقت ایجاد می نماید و به طور میانگین 700 نفر در این ایام مشغول به فعالیت خواهند بود.

زارعی اضافه نمود: بازده مالی هر محصول نشان از مالی بودن آن است در کشت زعفران هزینه ها نسبتا کمتر است وجین لازم ندارد و تنها دو مرحله به ابیاری احتیاج دارد در شهر سنقر که اکنون فراوری به 17/5 کیلوگرم در هر هکتار رسده است کدام زراعت می تواند با زعفران رقابت کند؟

او اعلام کرد: اگر اشتغال با این تعبیر که یک خانواده بتوانند در طول سال ارتزاق نمایند تعبیر گردد کشت زعفران می تواند اشتغال پایدار برای آن خانواده ایجاد کند به طور میانگین هر هکتار 5 کیلوگرم زعفران فراوری کند و هر کیلوگرم نیز 15 میلیون به فروش برسد سالیانه 75 میلیون تومان برای خانواده درآمد دارد که در آمد متوسط برای یک خانواده است و اشتغال دائم را در پی دارد.

استان کرمانشاه در صادرات زعفران می تواند به یکی از پیروزیت ترین استان در کشور تبدیل گردد چراکه مرغوبیت زعفران آن در جهان مطرح است اما برای برآورده شدن این هدف باید بتواند احتیاج بازارهای جهانی را تامین کند در نخستین گام باید محصول گرانبهای کرمانشاه برند سازی گردد و با بسته بندی هایی متناسب با استاندارهای جهانی وارد بازار گردد تا بتواند سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب کند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27022

به "طلای اقتصاد کرمانشاه از دل خاک جوانه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلای اقتصاد کرمانشاه از دل خاک جوانه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید