علی علیپور در موقعیت حساس کنونی

به گزارش بلاگ پو، روزی که علی علیپور پایش را در یک کفش کرده بود که می خواهد از ایران برود و تجربه بازی در فوتبال اروپا، به ویژه لیگ پرتغال را به دست بیاورد، بخش زیادی از هواداران پرسپولیس نگران و ناراحت بودند. علیپور بعد از رفتن مهدی طارمی، تبدیل به ستاره خط حمله پرسپولیس شده بود و این نگرانی وجود داشت که پرکردن جای خالی اش کار سختی باشد.

علی علیپور در موقعیت حساس کنونی

علیپور رفت؛ ولی جای خالی اش سریع تر از حد تصور پر شد. مهاجمی به اسم عیسی آل کثیر آمد و با گل های سرنوشت سازش در لیگ قهرمانان آسیای فصل پیش، خیلی سریع خاطرات علیپور را محو کرد. حتی زمانی که عیسی با محرومیت شش ماهه روبه رو شد، هواداران پرسپولیس دلتنگ علی علیپور نشدند و روزشماری می کردند تا عیسی دوباره به ترکیب این تیم برشود. علاوه بر این موضوع، یحیی گل محمدی برای تقویت خط حمله اش شهریار مغانلو را هم خرید تا اندک شایعاتی که خبر می داد علیپور قرار است به پرسپولیس برشود، از بین برود و احتمالش به صفر برسد. حالا هواداران باشگاه پرسپولیس از داشتن دو مهاجم سرحال و کامل لذت می برند و بعید است کسی این روز ها در گوشه ذهنش به فکر داشتن دوباره علی علیپور باشد.

با این حال درست در روز هایی که زوج جدید خط حمله پرسپولیس مشغول دل ربایی کردن از هواداران است، موتور گل زنی علی علیپور روشن شده و بخشی از اخبار فوتبال ایران را به خودش اختصاص داده است. مهاجم ایرانی باشگاه ماریتیموی پرتغال که به همراه هم تیمی هایش می جنگند تا تیمش را از سقوط به دسته پایین تر نجات دهد، چند هفته ای می شود که فرشته نجات ماریتیمو شده و حالا انتظارات از او هم زیاد شده است.

به طور مشخص، علی علیپور در چهار بازی گذشته تیمش که همگی بازی های حساس و به نوعی شش امتیازی بوده اند، درخشیده و نقش مستقیمی در سه برد و 9 امتیازی داشته که ماریتیمو این اواخر گرفته است. او ابتدا در هفته بیست و ششم برابر فارنسه گل سه امتیازی ماریتیمو را زد و بعد در هفته بیست و هشتم تک پاس گل بازی را به هم تیمی اش داد و نهایتا در آخرین دیدار ماریتیمو در لیگ پرتغال، با یک گل سه امتیازی دیگر دروازه بواویشتا را گشود.

در واقع از 9 امتیاز آخری که ماریتیمو به دست آورده، علیپور شش امتیازش را به تن هایی گرفته و یک پاس گل سه امتیازی دیگر هم داده است. حالا با تولد دیرهنگام مهاجم سابق پرسپولیس در ترکیب ماریتیمو به نظر می رسد او بیش از هر زمان دیگری در مقطع حساس کنونی گیر کرده است.

برای این موضوع چند دلیل مهم وجود دارد که در زیر به بخشی از آن اشاره می شود. مهم ترین دلیلی که این روز ها شرایط علیپور را برجسته می کند، این است که او بعد از 26 هفته توانست بالاخره اولین گلش در لیگ پرتغال را بزند. البته او در 26 بازی قبل، سه تای نخست را از دست داد، پنج تا را کلا در ترکیب قرار نگرفت و یکی را هم روی نیمکت نشست و فرصت بازی کردن به دست نیاورد.

نکته مهم تر اینکه او تا هفته بیست و پنجم و بازی برابر بنفیکا، هرگز 90 دقیقه را در ترکیب تیمش بازی نکرده بود و همیشه یا به عنوان یار تعویضی وارد زمین می شد یا اینکه تعویض می شد. با تغییراتی که در ماریتیمو رخ داد، علیپور بالاخره فرصت پیدا کرد تا یک 90 دقیقه کامل را برابر بنفیکا بازی کند؛ آن هم در دیداری که نهایتا با شکست یک بر صفر آن ها همراه شد. دومین 90 دقیقه ای که علیپور بازی کرد همان هفته بیست و ششم بود که سرانجام طلسم گل نزدن هایش را شکست و دروازه فارنسه را باز کرد. بعد از آن، علیپور سه بازی کرده؛ یکی 72 دقیقه و دو تا هم 90 دقیقه. اتفاقا در همان دو بازی که 90 دقیقه بازی کرده، یک پاس گل داده و یک بار هم گل زنی کرده است. پس نتیجه گیری ساده اش می شود اینکه شرایط علیپور در پنج هفته اخیر در ماریتیمو زمین تا آسمان متفاوت شده و او دیگر بازیکنی ذخیره که بعضا دو، شش و 9 دقیقه فقط فرصت بازی پیدا می کرد، نیست.

با وجود درخشش تازه این مهاجم ایرانی، آمار او به عنوان یک مهاجم اصلی که رفته به پرتغال تا احتمالا پا جای پای مهدی طارمی، هم تیمی سابقش بگذارد، اصلا خوب نیست. علیپور از 21 بار حضور در ترکیب ماریتیمو و 898 دقیقه بازی ای که داشته، فقط دو گل زده و یک پاس گل داده است. به عبارتی او هر 449 دقیقه یک بار به طور میانگین گل زنی کرده که نه تن ها برای او بلکه برای هیچ مهاجم دیگری کارنامه درخوری محسوب نمی شود.

موردی که شرایط را برای او متفاوت کرده، جایگاه ماریتیمو و بازی های پیش رو است. تا قبل از پنج هفته گذشته علیپور بازیکنی نبوده که بخواهد فیکس بازی کند؛ ولی در این هفته ها شرایط متفاوت شده و او هم مزد اعتماد سرمربی را داده است. نتیجه اش شده اینکه فعلا تک ستاره تیم است (البته در کنار امیر عابدزاده که با سیوهایش دروازه ماریتیمو را از فروپاشی نجات می دهد) و ماریتیمو را از منطقه خطر و سقوط بالا کشیده است. با توجه به اینکه ماریتیمو در چند هفته گذشته با رقبای اصلی اش برای سقوط مبارزه کرده و برابر آن ها به فزونی رسیده، فعلا از قعر جدول 18 تیمی پرتغال جدا شده اند و به رتبه چهاردهم صعود کرده اند. با اشاره به اینکه دو تیم هفدهم و هجدهم جدول به دسته پایین تر سقوط می کنند، ماریتیمو کمی به ساحل آرامش رسیده؛ ولی کار برای آن ها و البته علی علیپور تمام نشده است. این تیم پنج بازی دیگر تا انتهای فصل دارد و باید از آن ها نتیجه بگیرد تا خیالش بابت بقا در لیگ اصلی پرتغال راحت باشد.

اینجا دوباره همان موقعیت حساس کنونی برای علی علیپور شکل می گیرد. او اگر می خواهد نشان دهد مهاجمی توانمند است که آمده تا از ماریتیمو به تیم های بزرگ تر اروپایی برود، حالا فقط پنج هفته فرصت دارد تا خودش را ثابت کند. علاوه بر هواداران ماریتیمو او نیاز دارد تا خودش را به آن عده از هواداران پرسپولیس که فکر می کنند حتی دیگر گزینه ایدئالی برای بازگشت به این تیم هم نیست، ثابت کند؛ اما از آن مهم تر راضی کردن دراگان اسکوچیچ، سرمربی کنونی تیم ملی است. این یکی شاید با درخشش مهدی طارمی، سردار آزمون و کریم انصاری فرد، امری محال به نظر برسد؛ ولی حتی اگر کوچک ترین فرصتی باقی مانده باشد، آن فرصت در دل همین پنج هفته پیش رو برای علی علیپور در ماریتیمو نهفته است.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 47497

به "علی علیپور در موقعیت حساس کنونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی علیپور در موقعیت حساس کنونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید