عواقب استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگران

به گزارش بلاگ پو، طبق قانون اوراق دفترچه درمانی در حکم اوراق بهادار بوده و هرگونه دخل و تصرف یا سوء استفاده از آن ها مشمول مقررات جعل اسناد دولتی است و به همین دلیل فردی که اقدام به این کار کند مجرم است.

عواقب استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگران

افراد گاهی از دفترچه درمان شخص دیگر استفاده می نمایند؛ باید در نظر داشت که این عمل طبق قانون جرم محسوب می گردد. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر و جرم استفاده از دفترچه درمانی دیگران می پردازیم.

استفاده از دفترچه درمانی فرد دیگر

گاهی پیش می آید که افراد برای مراجعه به پزشک و مراکز درمانی از دفترچه درمانی دیگری استفاده می نمایند که البته طبق قانون استفاده از دفترچه بیمه افراد دیگر جرم محسوب می گردد. بنا به ماده 536 قانون مجازات اسلامی که هرگاه فردی در اسناد یا نوشته های غیر رسمی جعل و با علم به جعل از آن ها استفاده کند علاوه بر جبران خسارات به حبس از 6 ماه تا 2 سال یا به 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات پزشک متخلف چیست؟

علاوه بر جرم استفاده از دفترچه درمانی دیگران ، در مورد پزشک هم باید گفت اگر وی با علم و آگاهی از دفترچه فردی دیگر برای بیمار خود استفاده کند او هم مشمول مجازات خواهد شد. بر اساس قانون هر گاه فردی با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده کند به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده و در صورت تکرار آن به حبس از 61 روز تا 6 ماه محکوم خواهد شد. کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند، به موجب اختیارات و وظایفی که بر عهده دارند، بر حسن اجرای قرارداد میان بیمارستان ها و دفاتر اسناد پزشکی نظارت نموده و با آنالیز دفترچه های درمانی و تشخیص هویت بیماران، مانع سوءاستفاده احتمالی از دفترچه های تامین درمان ویژه بیمه شدگان تامین اجتماعی می شوند.

کارشناسان ناظر بیمارستانی در ساعات اداری به صورت مقیم یا سیار، در بیمارستان های طرف قرارداد با این سازمان حضور دارند و با ایفای نقش نظارتی و هدایتی، موجب آسان شدن روابط سازمان با بیمارستان های طرف قرارداد و بیماران بیمه شده می شوند. به عنوان مثال با حضور بر بالین بیماران بیمه شده، ضمن رویت دفترچه درمانی و مطابقت آن با بیمار، طبق ضوابط، معرفی نامه صادر می نمایند. معرفی نامه بیمارستانی در حکم تایید استحقاق بیمه شده و تضمین احتساب هزینه های بیمارستانی مطابق قوانین و ضوابط سازمان تامین اجتماعی است. همچنین کارشناسان ناظر بیمارستانی، با آنالیز و تایید مواردی مانند نسخه دارویی گران قیمت تا سقف ریالی مجاز، نسخه MRI و نیز لوازم پزشکی مورد استفاده بیمار، موجب حذف رفت و آمد اضافه بیماران به دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی می شوند. بر این اساس بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند در مدت بستری، در صورت برخورد با بعضی مسائل در ارتباط با نحوه محاسبه هزینه ها و چگونگی ارائه خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان، از مشاوره و هدایت ناظران بیمارستانی استفاده نمایند. ناظران بیمارستانی نیز با آنالیز پفراینده بالینی بیماران و رسیدگی اولیه به صورت حساب هزینه درمان بیمه شدگان، ضمن نظارت بر چگونگی تنظیم صورتحساب ها و رعایت تعرفه های پزشکی، موجب تسریع فرایند پرداخت مطالبات بیمارستان ها می شوند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر چه کسانی مشمول بیمه بیکاری در زمان کرونا می شوند؟ را مطالعه کنید.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 34751

به "عواقب استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواقب استفاده از دفترچه بیمه درمانی دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید