فتحی: حامیان مالی زمانی پول می دهند که تیم افت کرده باشد!

به گزارش بلاگ پو، امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال گفت که وقتی استقلال به صدر جدول رسیده است، چرا من یا اعضای هیئت مدیره نخواهند استراماچونی باشد؟

فتحی: حامیان مالی زمانی پول می دهند که تیم افت کرده باشد!

به گزارش خبرنگاران، امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال که میهمان برنامه ورزشگاه بود، درباره شرایط ادامه همکاری با آندره استراماچونی گفت: استراماچونی در استقلال می ماند. استراماچونی با دانش و مطالعه کافی به استقلال آورده شد و حذف مربی قبلی هم با مطالعه و آگاهی بوده است. شاید این پروسه انتخاب و آمدن استراماچونی حدود دو ماه طول کشید. ما 5 هفته از لیگ گذشته بود و فقط 3 امتیاز داشتیم، اما تمام قد از ایشان حمایت کردم. الان که تیم در صدر جدول است، نظر من و هیئت مدیره این است که استراماچونی نباشد؟ قطعا از استراماچونی حمایت کرده و او را حفظ می کنیم.

وی با بیان اینکه ما در شرایط مالی خاصی هستیم، شرح داد: تحریم های ناعادلانه و ظالمانه ای علیه ما صادر شده است. انتقال پول از ایران به اروپا بسیار سخت شده است و انتقال پول به حساب یک شخص که بسیار سخت تر شده است. تأمین منابع یک مسئله و انتقال آن یک مسئله دیگر است. در مورد انتقال پول نه من و نه باشگاه مقصر نیستیم. ما تقریبا دو ماه است که به استراماچونی بدهکار هستیم. ما چاره ای جز این نداریم که از طریق صرافی پول را به صورت بخش بخش انتقال بدهیم که این موضوع هم برای حساب مقصد مسائلی ایجاد می کند و این مسائل گریبانگیر استراماچونی هم شده است.

مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: همه عزیزان می دانند که ما در شرایط سختی هستیم و روز به روز تحریم های ناعادلانه سخت تر می شود. ما سال گذشته 9 بازیکن و کادر خارجی داشتیم که برخی نقد هم پول می گرفتند. آن زمان انتقال پول راحت تر از امروز بود. روز اول که با استراماچونی قرارداد بستیم، انتقال پول از امروز راحت تر بود و روز به روز حلقه تحریم ها تنگ تر شده و انتقال پول سخت تر می شود. نه فتحی و نه باشگاه استقلال در این ماجرا مقصر نیستند. در اینجا به مربی خود حق می دهیم. با همه این سختی ها 4 ماه پول به حساب استراماچونی ریخته ایم. امروز و فردا بانک های اروپایی بسته هستند و دوشنبه پول به حساب ایشان واریز می شود. اسماعیل خلیل زاده که از طریق یک کشور سوم این پول را برای استراماچونی منتقل می کنند، قول داده اند که در اولین ساعات روز دوشنبه این کار را انجام دهند و پول در حساب استراماچونی باشد. او یک مربی حرفه ای است و ساعت ها وقتش را برای تیم می گذارد و جالب است بدانید که ایشان یک روز هم مرخصی نگرفته است. حتی روز شنبه هم ایشان در تمرین بوده و دستیارانش تمرین را برگزار کرده اند.

فتحی در واکنش به پُست همسر استراماچونی و ترک ایران توسط او گفت: همسر استراماچونی برای تعطیلات کریسمس تهران را ترک کرده اند و این موضوع به مسئله استراماچونی ارتباطی ندارد. باشگاه استقلال، بنده و اعضای هیئت مدیره برای حفظ استراماچونی مُصر هستیم. پروسه آمدن ایشان زمان بر بوده و ما خواهان حفظ او هستیم. در همان زمان که حلقه تحریم ها تنگ مثل الان نبود هم مسائلی برای انتقال پول وجود داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به گزینه داخلی برای جانشینی احتمالی استراماچونی فکر می کند یا نه، گفت: ما به هیچ گزینه ای به جز استراماچونی فکر نمی کنیم و همه تلاش مان ادامه همکاری است. هواداران عزیز مسائل کشور را درک می کنند. مسائل مالی ما به کل کشور تسری پیدا کرده است. باشگاه استقلال جدا از این جامعه نیست. استراماچونی سرمربی استقلال است و ما تمام تلاش خود را برای حل مسائل مالی سرمربی انجام می دهیم تا ایشان کماکان با قدرت در کنار استقلال باشند و با استقلال افتخار آفرینی کنند.

مدیرعامل باشگاه استقلال تأکید کرد: با صراحت و صداقت عرض کردم که استراماچونی با ما قرارداد دارد و باشگاه استقلال مصر است که قرارداد ایشان با ما استمرار داشته باشد. ما و ایشان تمایل به همکاری داریم و این وسط اگر مسئله ای هم باشد، تلاش می کنیم تا آن را حل کنیم.

فتحی در رابطه با قرارداد شیخ دیاباته با استقلال یادآور شد: دیاباته با ما قرارداد دوساله دارد و بند فسخ ندارد. او با پیشنهاد استراماچونی به ما اضافه شد و قراردادش حدود 500 هزار دلار است. او نمی تواند از استقلال جدا شود، مگر اینکه ما به او اجازه دهیم. نه فقط او بلکه نه مهدی قائدی و نه روزبه چشمی و دیگر بازیکنان، قرار نیست از استقلال جدا شوند. با پیشنهاد استراماچونی قرار است در نیم فصل حداقل یک مهاجم ترجیحا خارجی به جمع ما اضافه شود. با وجود همه مسائل انتقال ارز پیروز شدیم بخش بزرگی از پول میلیچ، استراماچونی و دیاباته را پرداخت کنیم. این وظیفه کادرفنی و باشگاه است که بازیکن خارجی جذب شده، به صورت فیکس بازی کند و متمایز از بازیکنان داخلی باشد. استراماچونی نشان داده که این موضوع را در خریدهایش مورد توجه قرار می دهد.

وی با اشاره به حواشی که برخی ها برای استقلال ایجاد می کنند، عنوان کرد: استقلال هروقت اوج می گیرد، حواشی آغاز می شود و شایعات دامن ما را می گیرد. ما در کمیته صدور مجوز حرفه ای گری پیروز شدیم این مجوز را بگیریم. هفته گذشته از طریق فدراسیون متوجه شدیم که در مورد استقلال و تراکتور برای AFC ابهام ایجاد شده و فدراسیون فوتبال در حال اقناع آنهاست. اگر مثلا رابسون یا هر بازیکن دیگری از استقلال قصد شکایت دارد، باید در سال بعد این کار را انجام دهد. ضمن اینکه ما پیروز شده ایم موافقت شفاهی فیفا را در مورد پرداخت پول رابسون بگیریم. با هماهنگی اجرا شده با فدراسیون، به ما گفته اند که مشکل خاصی جهت حضور ما در لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد. یکشنبه هم کنندگان ما به مالزی می فرایند تا در قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا حاضر می شوند.

مدیرعامل باشگاه استقلال افزود: امسال استقلال با هدایت استراماچونی و هنرنمایی بازیکنان خوب و با کیفیت استقلال، آنقدر خوب کار کرده که تحسین پیشکسوتان حریف را هم به همراه داشته است، اما متأسفانه برخی از خودی ها انتقاد می کنند. فکر می کنم که تمام مسائل چهار دهه استقلال را هم من باید پاسخ دهم! مثلا در مورد زمین تمرین، این مشکل تمام ایران است. کی روش هشت سال در ایران بود و تا روز آخر هم در این خصوص انتقاد می کرد. ما امسال دو زمین تمرین داریم. کمپ حجازی زیر ساخت لازمه را نداشته و مرغوبکار هم شرایط خوبی ندارد. ما زمین تهرانسر و انقلاب را در اختیار داریم. ما یک پکیج خوب را در آنجا برای کادرفنی آماده کرده ایم.

فتحی ادامه داد: استقلال به عنوان یک مجموعه دولتی، دارای نیازهای گسترده ای است. این نیازها مال امروز هم نیست. این مسائل یک روز و دو روزه هم حل نمی شود. قطعا این شعارها خط دهی شده است. ما سه گل جلو هستیم، ولی به هواداران می گویند مدیریت نمی تواند. تیم وقتی می برد، همه عناصر باشگاه از بالا تا پایین یعنی از مدیریت تا کارمندان و کادر پزشکی و تدارکاتی در آن سهیم هستند. واقعا فکر می کنم کسانی که آرامش استقلال را دوست ندارند، این ابهامات را در ذهن هواداران ایجاد می کنند. تا استقلال می آید به اوج برسد، شیطنت می کنند. خواهش می کنم کسانی که استقلال را دوست دارند، اجازه دهند این تیم آرامش داشته باشد.

وی گفت: استراماچونی سرمربی ما بوده و فعلا مسئله ای جهت حضور او و حفظش در حال حاضر وجود ندارد. ما در شرایط مالی بدی هستیم. این نیست که پول داشته باشیم، ولی نخواهیم به بازیکنان بدهیم. ما امسال 30 درصد هزینه تیم را کمتر کردیم. ما رقم نجومی نداریم. ما از اسپانسر و حامی مالی مشترک ارتزاق می کنیم. مثلا ما جلسه ای با حامی مالی خود داشته ایم. گفته اند به ما که پول فردا می آید و الباقی سه، چهار روز دیگر به شما داده می شود. من به بازیکن گفته ام یک هفته دیگر، ولی پولی به حساب ما نیامده است. بازیکن روی این پول حساب کرده است. من به او حق می دهم. ما وقتی از اسپانسر نمی توانیم پول بگیریم و پول ما را به فردا و پس فردا حواله می کنند، من هم مجبورم به بازیکن بگویم که فردا پول به شما می دهم.

مدیرعامل باشگاه استقلال با اشاره به بحث بلیت فروشی گفت: ما با موسسه کوثر، یک بخش کارمان بلیت فروشی است و یک بخش دیگری تبلیغ روی پیراهن مان بود که به اتکا منتقل شد. ما با کوثر این قرار را داشتیم که جزئیات کار بلیت فروشی را برای ما ارسال کنند، ولی تعلل کردند و ما با شرکت دیگری وارد کار شدیم. بعد از ایجاد زیرساخت ها، با شرکت توسعه کار کردیم. امروز می بینیم بعد از بلیت فروشی، شرکت توسعه با کمال شفافیت رقم بلیت فروشی را اعلام می کند. ما یک پفراینده هم در مورد برهان مبین داریم که متعلق به گذشته و حتی پیش از دوره آقای افتخاری است و جلسات مختلفی در این خصوص داشته ایم که ان شاءالله این موضوع هم حل می شود. این شرکت هم برای پرسپولیس، فدراسیون و سازمان لیگ هم شکایاتی را تنظیم کرده است و ما چندین بار در این خصوص به دادگاه رفته ایم. روز شنبه نیز جلسه شورای معاونین وزارت ورزش به میزبانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی برگزار شد و من هم خیلی اتفاقی آنجا بودم که در جریان صحبت با کریمی مدیر این شرکت در مورد مسائل مختلف و به محض آغاز جلسه، آنجا را ترک کردم. بلیت فروشی متعلق به باشگاه است، چون زیر ساخت را شرکت توسعه ایجاد کرد، به کنندگی از باشگاه ها بلیت فروشی را انجام می دهد.

فتحی افزود: جا دارد از صبوری و لطف بازیکنان مان که تنها درآمدشان فوتبال است، تشکر کنم. ما بازیکنانی داریم که درصد بسیار کمی گرفته اند. از غفوری، چشمی، باقری تا محسن کریمی و دیگران که درصد کمی گرفته اند، تشکر می کنم. علت این موضوع هم این است که حامیان مالی، پول را به موقع نمی دهند. پول را زمانی می دهند که صدای بچه ها در آمده یا تیم افت کرده است. من نمی دانم چرا پول را نمی دهند. استقلال درآمد پایدارش، حامیان مالی اش هستند.

وی در مورد بودجه باشگاه استقلال برای فصل جاری عنوان کرد: هزینه استقلال زیر 70،80 میلیارد تومان است. همین امسال، بحث مجوز حرفه ای باعث شد حدود 10 میلیارد هزینه کنیم. برای صدور کارت بازی دیاباته، یزدانی، میلیچ و ... حدود 4 میلیارد تومان بابت بدهی های باشگاه پرداخت کردیم. اینها مسائل باشگاه است. مثلا می گویند پول اللهیار صیادمنش کجا رفت؟ می شد به هواداران بگوییم که پول به مربی خارجی نمی دهیم یا دیاباته را جذب نمی کنیم تا مجوز حرفه ای را کسب کنیم؟ خدا را شکر پیروز شدیم بسیاری از بدهی ها را پرداخت کنیم. بدهی هایی که مربوط به دوره من نبود راف پرداخت کرده ام. اگر این بدهی ها نبود، بازیکنان 50 درصد از پول خود را گرفته بودند.

مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد پفراینده داریوش شجاعیان و ماشین سازی گفت: طلب داریوش شجاعیان هم متعلق به دوره مدیر قبلی بود که حل شد. من دو دوره مجوز حرفه ای گرفته ام. هر دو بار هم این موضوع نفس ما را گرفته است. چون باید پولی را به بدهکاران بدهید و یک پول را هم برای پیش پرداخت باید در نظر بگیریم. من وقتی به تمرین می روم، بازیکن از من مطالبه حقش را می کند. من ناراحت نمی شوم، چون این حق اوست ولی پول ما را نمی دهند. موقعی من باید زیر سوال قرار بگیرم که پول باشد و نخواهم تزریق کنم. ما شرکت دولتی هستیم، ولی ردیف بودجه نداریم. اراده جدی در وزارت ورزش و دو باشگاه برای خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس وجود دارد. نحوه اداره دو باشگاه الان خصوصی است.

فتحی در واکنش به اینکه گفته می شود استراماچونی از حضور استقلال در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا اطلاعی نداشته است، گفت: هر اطلاعاتی که در مورد سهمیه آسیایی از سوی فدراسیون منتشر شده را، ما به مربی خود منتقل کرده ایم. ما امسال اسب خود را برای قهرمانی زین کرده ایم. فدراسیون هم که دوست ندارد سهمیه 2+2 باشد. ما ابتدا تصور می کردیم سهمیه 1+3 است، ولی بعدا اعلام شد که سهمیه 2+2 است. اینجا نه ما قصوری کردیم نه فدراسیون. ما بهترین و بزرگترین بازی های لیگ را برده ایم و می توانیم با حضور استراماچونی و بازیکنان مان به جایگاه مد نظرمان برسیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 17224

به "فتحی: حامیان مالی زمانی پول می دهند که تیم افت کرده باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتحی: حامیان مالی زمانی پول می دهند که تیم افت کرده باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید