فروش 6300 میلیاردی اوراق بدهی دولت

به گزارش بلاگ پو، وزارت امور مالی و دارایی با فروش 3400 میلیارد تومان اوراق اراد 36 با نرخ بازده تا سررسید 16.5 درصد و 2900 میلیارد تومان اوراق اراد 34 با نرخ بازده تا سررسید 17.5 درصد موافقت کرد.

فروش 6300 میلیاردی اوراق بدهی دولت

به گزارش گروه اقتصادی بلاگ پو به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز چهار شنبه 4 تیر ماه 1399 در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، 8 بانک و 7 نهاد اقتصادی غیربانکی سفارش های خود را در مجموع به ارزش 11 هزار و 770 میلیارد تومان در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 3400 میلیارد تومان اوراق اراد 36 با نرخ بازده تا سررسید 16.5 درصد و 2900 میلیارد تومان اوراق اراد 34 با نرخ بازده تا سررسید 17.5 درصد (در مجموع 6300 میلیارد تومان) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهاد های اقتصادی برنده در روز سه شنبه 10 تیر ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شده است.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (17 تیرماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله ششم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را بار دیگر در روز سه شنبه 17 تیر ماه 1399 اجرا می نماید.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار با نرخ سود سالانه 15 درصد و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 15 تیرماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 15 تیرماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند.

کلیه نهاد های اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر دو نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. همچنین به نهاد های اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مد نظر قرار دهند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 17 تیرماه 1399 انجام خواهد شد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

لازم به ذکر است بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 شهریور 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29059

به "فروش 6300 میلیاردی اوراق بدهی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 6300 میلیاردی اوراق بدهی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید