قلعه کوتول شاه؛به جامانده از دوره تیموریان در سیاهکل، عکس

به گزارش بلاگ پو، روستایی به نام موشا میر شاه یکی از 38 آبادی دهستان مالفجان در بخش مرکزی شهرستان سیاهکل است.قدمت این بنا به دوره ای مطابق با دوره قلاع اسماعیلیه و دوره تیموریان بر می گردد و نام روستاهای اطراف آن موشا میرشاه دیماسرا پیرمیرشاه، مرجانه و کوتول شاه است که حکایت از خاندانی حکمران در منطقه دارد.

قلعه کوتول شاه؛به جامانده از دوره تیموریان در سیاهکل، عکس

کوتول شاه از حکمرانان معروف گیلان زمین و از دیار شلمان کنونی بود اما اطلاعات زیادی از این حاکم مقتدر در دست نیست. کوتول شاه نام شاهی ظالم است که در زمان حکومت اسماعیلیان و تیموریان حکمرانی میکرد. این حاکم در رودبار ، سنگسر و لاهیجان حکومت میکرده و با احداث قلعه یا دژ کوتول شاه بر مرکز حکومت خود در سیاهکل نظارت بیشتری داشته است.

فرم قلعه کوتول شاه بیضی شکل بوده که زایده ای از طرف ضلع جنوبی به آن متصل است و قطر عظیم قلعه از داخل دیواره ها 26 متر و قطر کوچک آن 9.7 متر، ضخامت دیواره های قلعه از 1.8 تا 4.2 متر متغیر است. در بخش جنوبی این قلعه و کنار زایده متصل به بنا دیده بانی دو طبقه با راه پله های ارتباطی آن نمایان است که ورودی و درگاه قلعه را تشکیل می دهد. فضای داخل قلعه از آب انبار در ضلع شرقی و دیگری تاقی که در مقابل آن و در ضلع غرب داخل بنا قرار گرفته است، تشکیل می شود. در داخل قلعه فضای مختلف وجود دارد که دو فضا قابل دیدن است. اهالی روستاهای مذکور معتقد هستند قلعه کوتول شاه راه های زیرزمینی نیز دارد که اکنون آثار کمی از آنها به جا مانده است. فضای داخل قلعه از آب انبار در ضلع شرقی و دیگری تاقی که در مقابل آن و در ضلع غرب داخل بنا قرار گرفته است، تشکیل می شود.در داخل قلعه فضای مختلف وجود دارد که دو فضا قابل دیدن است.

پوشش این فضا، اتاق های جناغی و قوسی شکل است که بیشتر بخش های آنها تخریب شده و اکنون این قلعه متروکه و بدون استفاده مانده و از خصوصیت شاخص این قلعه تاریخی اشراف کامل بنا نسبت به محیط پیرامون خود است.

اکنون از آن دژ عظیم فقط تکه هایی سنگ و چند دیوار کوچک مانده که برای رسیدن به آن باید چند دقیقه ای در جنگل پیاده روی کرد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: گردشبان
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 28101

به "قلعه کوتول شاه؛به جامانده از دوره تیموریان در سیاهکل، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه کوتول شاه؛به جامانده از دوره تیموریان در سیاهکل، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید