ماتیس: زمانش که برسد، حرف می زنم

به گزارش بلاگ پو، وزیر دفاع سابق آمریکا گفته است زمانش که برسد درباره خط مشی و استراتژی دفاعی دولت ترامپ توضیحاتی خواهد داد.

ماتیس: زمانش که برسد، حرف می زنم

جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق آمریکا که در ماه دسامبر از سمت خود استعفا کرد، طی حضور در شورای روابط خارجی در نیویورک گفته است: زمانش که برسد درباره مسائل امور استراتژیک و خط مشی [دولت ترامپ] حرف می زنم؛ تردیدی در این موضوع ندارم اما لازم است به کسانی که مسئول محافظت از کشور در این برهه بسیار سخت هستند، یک فرصت بدهم.

او هنگام مباحثه درباره کتاب جدیدش به نام کد آشوب: آموختن رهبری گفت: در موعد مطلوب -که نمی دانم چه زمانی باشد- درباره سیاست و استراتژی، اعتراضاتم را مطرح خواهم کرد. وی این کتاب را با همکاری یک نویسنده دیگر نوشته است.

ماتیس با معرفی کتابش طی هفته پیش، برای نخستین بار از زمان استعفایش در ماه دسامبر، به بیان اظهارات گسترده ای پرداخت؛ او به طور مستقیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را مورد انتقاد قرار نداده است، اما زمانی که ترامپ از برنامه اش مبنی بر خارج کردن تمام نیروها از سوریه صحبت کرد، ماتیس نقدها غیر صریح خود را نسبت به این اقدام به قلم درآورد و در آن، به طور خاصی به اهمیت روابط با هم پیمانان آمریکا اشاره داشت.

در متن نامه استعفای او که در کتاب مذکورش نیز چاپ شده، او به اختلافات خود و رئیس جمهوری آمریکا در اهمیت یاری دریافت از دیگر کشورها تاکید کرده بود.

ماتیس گفت هرگونه انتقاد را به تعویق می اندازد زیرا به این معتقد نیست که در صورت ترک یک دولت بر سر یک موضوع، می توان بیرون رفت و شروع به صحبت کرد. او می گوید: فکر نمی کنم این، کار درست باشد.

او اظهار داشت: ما یک رئیس جمهور، یک وزیر خارجه و یک وزیر دفاع داریم که در تلاش هستند تا از این تجربه بزرگ که من و شما آن را آمریکا می نامیم، محافظت کنند و من قصد ندارم کار آن ها را به عنوان یک وزیر دفاع سابق که حال مسئول چیزی نیست، سخت تر کنم.

این فرمانده سابق نظامی می گوید در تشخیص نهادهای سیاسی و شایستگی های سیاسی افراد، به مردم آمریکا اطمینان دارد.

او در این باره می گوید: من اعتماد زیادی به مردم آمریکا دارم، در خصوص مردم آمریکا نگرانی ندارم.

ماتیس همچنین رد گفتگو با سی ان ان از عدم تمایلش برای انتقاد علنی از ترامپ دفاع کرد اما احتمال صحبت شفاف درباره نظرش در خصوص ترامپ پیش از انتخابات 2020 را رد نکرد.

او در نخستین مصاحبه اش پس از استعفا گفت که برای بیان صریح نظرش احساس مسئولیت می کند اما در عین حال سکوت را وظیفه دیگر خود می داند زیرا نسبت به مقامات فعلی آمریکا که با چالش های ژئوپولیتیک بسیاری روبه رو هستند، احساس دین می کند.

ماتیس اظهار کرد، در حال حاضر نمی خواهد با بیان نظرات مخالف بر مسائل مقامات آمریکا بیفزاید اما روشن کرد که زمان مناسبی خواهد رسید تا درباره استراتژی و سیاست صحبت کند.

او در پاسخ به سوالی درباره احتمال بیان نظراتش پیش از انتخابات 2020 گفت: وقتی مسئولیت فعالانه خود را ترک می کنید، تعهدی را که برای دفاع و حمایت از قانون اساسی دارید، ترک نمی کنید اما به عنوان مردی که در آداب و رسوم نظامی و وزارت دفاع رشد کرده، فکر نمی کنم الان زمان مناسبی باشد که درباره مسائلی صحبت کنم که ارزیابی های سیاسی هستند.

ماتیس در این گفتگو هشدار داد که دموکراسی های غربی به دلیل نابردباری سیاست مدرن در خطر قرار دارند اما درباره اظهارات شخص دونالد ترامپ چیزی نگفت.

همچنین به نظر می رسید که ماتیس با ارزیابی ترامپ درباره شکست داعش مخالف است اما از انتقاد مستقیم از رییس جمهور آمریکا اجتناب کرد و به جای آن با گفته های مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره داعش ابراز موافقت کرد و گفت: درست است، داعش در حال احیا است و ما باید با آن مقابله کنیم.

او در پاسخ به سوالی درباره درست یا غلط بودن گفته های ترامپ درباره شکست داعش گفت، وضعیت از چیزی که ترامپ توصیف کرده، پیچیده تر است.

ماتیس در این باره گفت: حتی اگر منطقه تحت تسلط آنان را تصرف کرده باشید به معنی شکست آنان نیست. داعش یک ایدئولوژی است که قدرتمندتر از نیروهای آن است و شکست آن دشوارتر است و بیشتر زمان می برد. ، ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11603

به "ماتیس: زمانش که برسد، حرف می زنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماتیس: زمانش که برسد، حرف می زنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید