محصولات کشاورزی گیلان سالم است

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران/گیلان مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گیلان گفت: محصولات کشاورزی گیلان کاملا سالم هستند و مردم نباید به شایعات توجه کنند.

محصولات کشاورزی گیلان سالم است

محمد ابراهیم محمدی در گفت و گو با خبرنگاران در مورد ضرورت شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی به عنوان کاری موثر در تضمین سلامت محصولات کشاورزی گفت: نه تنها باغات استان بلکه حتی گلخانه ها نیز فاقد شناسنامه هستند ولی طبق برنامه های وزارت خانه جهاد کشاورزی درصدد هستیم این موارد را شناسنامه دار کنیم.

وی اضافه کرد: شناسنامه دار کردن باغات و گلخانه ها در کشور شروع شده است و با انجام این کار اطلاعات تولید محصول در آن درج و مثلا تعیین می شود که از کدام استان آمده و چه اندازه سم و کود و از چه نوعی در مراحل مختلف در آن به کار رفته است.

محمدی ادامه داد: اگر فردی محصولش استانداردهای لازم را هنگام تولید رعایت نکرده باشد از روی شناسنامه محصول شناسایی می شود و خود آن فرد نیز اشکالاتش را رفع می کند و محصول استاندارد برای رقابت به بازارهای هدف صادر می کند.

صادرات محصولات کشاورزی صرفا با دریافت گواهی بهداشتی

وی با بیان این که در قانون تجارت ایران، صادرات محصولات کشاورزی صرفا با دریافت گواهی بهداشتی از سازمان حفظ نباتات مجاز دانسته شده و به دریافت گواهی سلامت از وزارت بهداشت اشاره نشده است، اظهار کرد: اگر کشور مقصد، داشتن این گواهی را درخواست و الزام کند، در آن صورت صادر کننده باید به آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت مراجعه و نمونه محصولاتش را ارایه داده و پس از آنالیز محصول از نظر باقیمانده سموم، فلزات، نمک ها و نیترات گواهی بهداشتی برایش صادر می شود.

محمدی ادامه داد: به طور مثال برای صادرات پسته زمانی که گواهی سلامت از سوی سازمان غذا و دارو صادر نشود، ما گواهی بهداشتی صادر نخواهیم کرد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گیلان گفت: محصول سالم از نظر ما محصولی است که حد مجاز به جای مانده سموم آن کمتر از حد استاندار تعیین شده باشد و اگر چه ممکن است گاهی مشکلاتی هم پیش آید اما در مجموع محصولات کشاورزی ما کاملا سالم هستند.

افزایش استفاده از مبارزات غیرشیمیایی در تولید محصولات کشاورزی

وی اضافه کرد: باید به این فکر کنیم که ممکن است خواسته های بازارهای هدف از محصولات کشاورزی به نفع ما باشد و به همین دلیل کشاورزان از این پس باید در مبارزه با آفات بیشتر بر مبارزات غیرشیمیایی تمرکز کنند.

محمدی شرح داد: مردم به شایعات توجه نکنند و بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی به کشورهای اوراسیا می رود و اگر مسئله ای وجود داشت این همه صادرات نداشتیم.

وی گفت: در مورد فلفل دلمه ای های صادراتی به روسیه، این کشور گفت چهار نوع سم استفاده شده در این محصولات در این کشور ثبت نشده با اینکه این سموم در اتحادیه اروپا هم استفاده می شود اما در روسیه ثبت نشده بود حتی اگر در حد مجاز هم باشد چون روسیه این سموم را ثبت شده ندارد به همین مورد اعتراض قرار گرفته است.

در فضای مجازی طوری حرف می زنند که انگار همه محصولات کشور آلوده است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت وزارت جهاد کشاورزی علایی مقدم رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه در کشور و فضای مجازی طوری حرف می زنند که انگار همه محصولات کشور آلوده است و برخی هم با انگیزه های خاص به این موضوع دامن می زنند که نوعی خودزنی است. این گونه نیست که مردم ما محصول سمی می خورند. محصولات کشاورزی ما با استانداردهای داخلی سالم است وهیچ گونه خطری از محل مصرف بافت های گیاهی مردم را تهدید نمی کند.

نیز درباره شناسنامه دار نبودن محصولات کشاورزی ورودی به بازار داخل گفت: متاسفانه واقعیت این است که محصولات کشاورزی ما شناسنامه ندارد و جدولی نیست که در میادین میوه و تره بار هم این چنین است و ما در این بخش خلاء قانونی داریم که باید رفع شود.

در بخش نظارت بر سلامت محصولات کشاورزی خلاء قانونی داریم

وی اضافه کرد: این که می گویم ما در بخش نظارت بر سلامت محصولات کشاورزی خلاء قانونی داریم ناظر براین است که مثلا هیچ قانونی وجود ندارد که اگر کسی سم زیاد بر محصولات کشاورزی زد باید چگونه مجازات شود. باید قانون برای این جرایم مجازات های موثر در نظر بگیرد.

علایی مقدم شرح داد: ما به این جمع بندی رسیدیم که برای حفظ اعتبار ایران در بازارهای جهانی و رفع ابهامات و نگرانی های موجود، از این پس گواهی سلامت و بهداشت به طور توامان برای صادرات محصولات کشاورزی ایران اجباری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 60390

به "محصولات کشاورزی گیلان سالم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات کشاورزی گیلان سالم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید