مخالفت ها با برگزاری لویه جرگه؛ آمریکا نتیجه را معین می نماید

به گزارش بلاگ پو، شماری از سیاسیون و کارشناسان سیاسی در افغانستان می گویند که آمریکا نتیجه لویه جرگه را مشخص خواهد نمود و این نشست تنها سبب تاخیر در شروع مذاکرات بین الافغانی و پیچیده کردن فرایند صلح می گردد.

مخالفت ها با برگزاری لویه جرگه؛ آمریکا نتیجه را معین می نماید

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، محمد مرهون استاد دانشگاه و فعال سیاسی گفت که لویه جرگه مشورتی صلح با امکانات و یاری های اقتصادی خارجی ها برگزار می گردد و نتیجه این نشست نیز آن چیزی است که آمریکا انتظارش را دارد.

فیض محمد زلاند استاد دانشگاه نیز گفت که برگزاری لویه جرگه یک بهانه است که نه تنها خشونت ها و جنگ را افزایش می دهد، بلکه فرایند جاری صلح را نیز با چالش هایی روبرو می سازد.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی افغانستان نیز با انتقاد از برگزاری لویه جرگه گفت: از هر جهت که نگاه کنیم برگزاری این نشست موجه و منطقی به نظر نمی رسد، زیرا حدود 5 هزار زندانی آزاد شده اند و ممکن است که در میان آن ها نیز افراد خطرناک و مهم طالبان حضور داشته باشند.

خلیل صافی، رئیس سابق نهاد پگواش در افغانستان نیز برگزاری لویه جرگه مشورتی با اشتراک بیش از 3 هزار نفر برای تصمیم گیری درباره آزادی 400 نفر از زندانیان طالبان را تلف کردن وقت و از دست دادن فرصت ها در فرایند صلح خواند.

سید صلاح الدین خبرنگار واشنگتن پست نیز می گوید که دولت بجای هزینه میلیون ها دلار برای برگزاری لویه جرگه جهت مشخص سرنوشت آزادی زندانیان به جامانده طالبان می تواند به وسیله یک نهاد مستقل نظارت مردم این کشور را جویا گردد و از این طریق ضمن خودداری از اتلاف هزینه زیاد از گسترش کرونا نیز جلوگیری گردد.

دولت افغانستان تا به امروز حدود 4 هزار و 600 زندانی طالبان را آزاد نموده اما تاکید دارد که صلاحیت آزادی 400 نفر از زندانیان به جامانده این گروه را ندارد و لویه جرگه مشورتی را برای تصمیم گیری در این باره فراخوانده است.

.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31348

به "مخالفت ها با برگزاری لویه جرگه؛ آمریکا نتیجه را معین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ها با برگزاری لویه جرگه؛ آمریکا نتیجه را معین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید