مذاکره برای اختصاص اعتبارات در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی و نانو

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بر اساس توافق رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در راستای توسعه تعاملات علمی، فناوری و تجاری در حوزه فناوری نانو در سال 95، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رئیس کمیسیون مشترک ایران و اندونزی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از دستاوردهای ایران در حوزه نانو در محل ستاد نانو بازدید کرد.

مذاکره برای اختصاص اعتبارات در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی و نانو

در این دیدار که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام پذیرفت؛ سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ضمن معرفی توانمندی ها و دستاوردهای علمی، فناوری، صنعتی، تجاری جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانو به ارایه گزارشی از عملکرد این ستاد در راستای توسعه تعاملات و همکاری در حوزه فناوری نانو با جمهوری اندونزی، پرداخت.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و با ارائه دکتر سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو انجام پذیرفت، ضمن آشنایی بیشتر با جایگاه علمی، فناوری، صنعتی و تجاری فناوری نانو در عرصه داخلی و خارجی، بر هماهنگی لازم برای توسعه صادرات محصولات نانویی از طریق کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اندونزی تایید کرد.

آذری جهرمی پس از بازدید از نمایشگاه دائمی محصولات نانویی تجاری گردیده شرکت های ایرانی گفت: در دو برنامه ده ساله در حوزه نانو بسیار برنامه ریزی حساب گردیده ای انجام گردیده و کشور دارای جایگاه خوبی در این عرصه است. توسعه صادرات محصولات نانویی باید تقویت گردد. با توجه به اینکه در آینده فناوری نانو نقش مهمی در نظام بهره وری دارد و منجر به استفاده کمتر از منابع و افزایش بهره وری می گردد، بنابراین جای خوشحالی دارد که ایران ظرفیت خوبی در این زمینه دارد.

وی اضافه نمود: باید در کشورهای هدف کمیسیون مشترک اقتصادی (که این وزارت خانه ریاست آن را بر عهده دارد) از جمله اندونزی و مالزی، برای استفاده از توان نانویی کشور سرمایه گذاری کنیم و این احتیاجمند هدف گذاری در بازارهای خاص مانند دارویی، دریایی و پتروشیمی است. بنابراین ضمن شناسایی شرکت های همراه در اندونزی موانع همکاری ها را تعیین و به کمیسیون اعلام کنید تا برای تسهیل و برطرف موانع برنامه ریزی کنیم.

جهرمی در مورد افزایش اعتبارات مورد احتیاج فناوری نانو نیز گفت: برای اختصاص اعتبارات در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی نیز مذاکره خواهم کرد و چهارچوب لازم برای این امر را با وزارت صنایع و معادن ایجاد خواهیم کرد. در جلسه امروز که بسیار مفید بود با دستاوردهای دانش محور جوان ایرانی و فعالیت هدفمند با پیگیری انقلابی آشنا شدم که موجب ارتقای جایگاه ما به سطح خوبی در این عرصه گردیده است و ما نیز برای توسعه صادرات محصولات نانویی حمایت خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد میزان شناخت خود از دستاوردهای نانو در کشور گفت: از جایگاه کشور و میزان رتبه های این فناوری به لحاظ تحقیق و توسعه اطلاع داشتم اما از مصادیق دقیق این توان داخلی اطلاع نداشتم و این بازدید باعث شد تا با جزییات بیشتری از دستاوردهای فناوری نانو آگاه شوم و گزارشات بسیار خوشحال کننده بود.

وی در مورد امکان استفاده از دستاوردهای فناوری نانو در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در راستای استفاده از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی بسیار می توانیم از ظرفیت فناوری نانو در عرصه های مختلف استفاده کنیم. به عنوان مثال موردی که بسیار تاثیر گذار خواهد بود استفاده از دستاورد ضد خوردگی مواد نانویی در دکل های ارتباطی در مناطق مرطوب و گرم است که با خوردگی مشکلات عدیده ای را بوجود می آورند. قطعا حوزه های دیگری هم وجود دارد که باید آنالیز و تعیین گردد.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو پس از ارایه گزارش جایگاه این فناوری و چشم انداز های آینده آن در مورد اقدامات انجام شده برای توسعه صادرات فناوری نانو در اندونزی گفت: فعالیت خود را از فروردین ماه 96 شروع کردیم و تاکنون 15 نشست تجاری و تبادل فناوری در حوزه های دارو، بهداشت، خودرو، صنایع دریایی و پوشش، نساجی و سایر حوزه ها با شرکت های اندونزیایی باهدف توسعه تعاملات فناورانه و تجاری انجام شده است.

وی اضافه نمود: امکان عرضه محصولات نانویی و همکاری فناورانه در حوزه منسوجات آنتی باکتریال، کامپاند و مستربچ، فراوری رنگ های ضد خزه، پوشش های ضد خراش و مقاوم به خوردگی ، رنگ و ضد زنگ و داروهای ضد سرطان با سایر کشورها وجود دارد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: بروزرسانی: 12 شهریور 1397 شناسه مطلب: 372

به "مذاکره برای اختصاص اعتبارات در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی و نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره برای اختصاص اعتبارات در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی و نانو"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید