مسکنی از جنس غذا برای سردردهای میگرنی

به گزارش بلاگ پو، می گویند سری که درد می نماید دستمال نمی بندند، اما ما می گوییم سری را که درد می نماید، باید دستمال بست. البته منظورمان از دستمال بستن، رعایت اصولی با تغییر سبک زندگی بویژه به وسیله تغییر الگوی غذایی است.

مسکنی از جنس غذا برای سردردهای میگرنی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

کمبودهای غذایی و عادات غذایی ناسالم با بسیاری از انواع سردرد بخصوص سردرهای مزمن در ارتباط است. مطالعات نشان می دهد، سردرد میگرنی در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن شایع تر است. حتی آنالیز ها نشان داده، دفعات و شدت سردرد در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن افزایش می یابد و کاهش وزن به کاهش دفعات و شدت سردرد یاری می نماید.

به نظر می رسد، برخی واسطه های اشتها و نیز برخی هورمون ها که در افراد چاق بیشتر ترشح می گردد، در تشدید سردرد نقش دارد. البته باید توجه داشت فرایند کاهش وزن نیز باید آرام و حدود نیم کیلوگرم در هفته باشد وگرنه کاهش وزن سریع می تواند عامل تشدید سردرد باشد.

از نمک بر حذر باشید

شکی وجود ندارد دریافت زیاد نمک به تشدید سردرد منجر می گردد.

مطالعات نشان می دهد بین پرفشاری خون و سردرد ارتباط وجود دارد، کاهش سدیم دریافتی که یکی از توصیه های معمول در پرفشاری خون است، می تواند در کنترل سردرد نیز مفید باشد. بهتر است میزان سدیم دریافتی به 1150 میلی گرم در روز کاهش یابد. این مقدار معادل 3 گرم در روز است.

میانگین میزان نمک دریافتی در ایران بیش از 9 گرم در روز است، سدیم به مقدار زیاد در غذاهای نیمه منجمد و نیمه آماده، کمپوت ها، کنسروها، انواع سس، اسنک ها، گوشت های فرآوری شده (مانند سوسیس و کالباس)، عصاره مرغ، گوشت و سبزیجات وجود دارد. همچنین سدیم به صورت جوش شیرین به برخی انواع نان اضافه می گردد. بنابر این محدودیت مصرف این غذاها پیشنهاد می گردد.

غذاهای کم چربی بخورید

مطالعات نشان می دهد محدود کردن چربی دریافتی با کاهش شدت، دفعات و مدت سردرد میگرنی همراه است. مطالعات اجرا شده محدود کردن چربی دریافتی به کمتر از 20 گرم در روز را به افراد مستعد میگرن پیشنهاد می نمایند. برای رسیدن به این مقدار بهتر است، صرف فست فود ها، اسنک ها، غذاهای نیمه منجمد و آماده به طبخ، عصاره مرغ، گوشت، خامه، کره، لبنیات و گوشت های پرچرب کاهش یابد و بیشتر غذا ها به صورت بخارپز، تنوری، آب پز و کبابی طبخ گردد.

نوع چربی دریافتی نیز روی شدت و دفعات سردرد موثر است. چربی ها به دو دسته اشباع و غیراشباع تقسیم می گردد. چربی های غیراشباع خود به چند دسته شامل دو دسته اصلی امگا 3 و امگا6 تقسیم می شوند. بهتر است میزان مصرف چربی های امگا3 افزایش و میزان مصرف چربی های امگا6 کاهش یابد.

امگا3 بیشتر در روغن ماهی، روغن زیتون، روغن کلزا و گردو وجود دارد. امگا6 بیشتر در لبنیات پرچرب، گوشت ها و فرآورده های حیوانی، روغن ذرت و آفتابگردان یافت می گردد.

باید بدانید به چه غذایی حساسیت دارید

دبرخی افراد مبتلا به میگرن به برخی غذاها حساسیت دارن. البته بین زمان خوردن ماده غذایی مورد نظر و زمان بروز سردرد ممکن است نیم تا 72 ساعت فاصله باشد و حساسیت در افراد مختلف با خوردن غذاهای مختلف و متفاوت بروز می نماید.

بهتر است افراد مستعد میگرن، غذایی را که می خورند و زمان سردرد را ثبت نمایند. برای شناسایی ماده غذایی که به آن حساسیت دارند، بهتر است یک رژیم غذایی ساده شامل غذاهایی که حساسیت زا نباشد، شروع نمایند و مواد غذایی را یک به یک هر سه روز یکبار اضافه نمایند. همچنین باید توجه داشته باشد، نخوردن صبحانه به آزاد شدن هورمون استرس و کاهش قند خون و در نتیجه تشدید سردردهای میگرنی منجر می گردد . بعلاوه در خانم هایی که سردردشان از چند روز قبل تا چند روز بعد از شروع قاعدگی تشدید می گردد، ممکن است حساسیت غذایی در این دوران بیشتر گردد.

آلرژی غذایی خالص، یکی از انواع حساسیت غذایی است که به واسطه ایمونوگلوبینE و در اثر مصرف شیرگاو، انواع تخم مرغ، بادام زمینی و در بچه ها ایرانی بر اثر مصرف گردوی خام یا گندم ایجاد می گردد. همچنین حساسیت غذایی غیرایمونولوژیک یا عدم تحمل غذایی با سردردهای همراه با مواد شیمیایی موجود در شکلات، مواد رنگی و سولفیت ها مرتبط است.

نسخه غذایی برای درمان میگرن

مطالعات تا 50 درصد کاهش در شدت و دفعات سردرد را در نتیجه کاهش وزن گزارش نموده اند. همچنین نشان داده اند در کسانی که مقدار نمک دریافتی را به کمتر از سه گرم در روز کاهش می دهند، چهار پنج لیوان سبزیجات خام، سه عدد میوه و یک سوم لیوان آجیل خام در روز می خورند و مصرف گوشت قرمز را به حداکثر 60 گرم در روز محدود می نمایند، خطر بروز سردرد 30 درصد کاهش می یابد.

غذا با چاشنی استرس سردرد می آورد!

علاوه بر غذاها و نوشیدنی های خاص، عوامل شناخته شده دیگری مانند استرس، خستگی، ورزش، محرومیت از خواب، نور و روشنایی، ضربه به سر، عفونت، عادت ماهانه و قرص های پیشگیری از بارداری باعث تشدید یا شروع میگرن می گردد. حتی بچه ها نیز مانند بزرگسالان به دنبال استرس، سردرد می گیرند. اضطراب با تأثیر روی شدت و آستانه درد، بروز و تعداد حملات سردرد را تغییر می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41706

به "مسکنی از جنس غذا برای سردردهای میگرنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکنی از جنس غذا برای سردردهای میگرنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید