مشاغل پرریسک در تقابل با کرونا

به گزارش بلاگ پو، تمام کادر درمان بدون تجهیزات کامل در دل حادثه هستند. این جمله مرد پرستاری در یکی از مراکز آموزشی درمانی بیمارستانی دولتی است. او درباره شرایط کاری این روهایشان، می گوید: تمام مرخصی ها لغو شده. وسایل محافظ شخصی بسیار کم هستند. برای دریافت ماسک ساده کاغذی باید منتظر بود.

مشاغل پرریسک در تقابل با کرونا

این پرستار ادامه می دهد: محلول شست وشوی دست (هندراب) به شدت کمیاب و سهمیه بندی شده. خیلی از پزشک ها برای توضیح حال دریافت از بیمارها خودشان نمی آیند، انترن ها و رزیدنت ها را می فرستند. برخی از پزشک ها هم هستند که خودشان برای خودشان وسایل محافظ فردی گرفته و به بیمارستان آورده اند.

پزشکان، پرستاران و اعضای کادر درمانی، بیشتر از تمام مشاغل دیگر در معرض خطر کرونا هستند. تا به امروز گزارش های تأیید شده ای نیز از ابتلای آن ها اعلام شده است. حتی محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز به دلیل تماس مکرر با بیماران دارای کرونا قرنطینه شد.

نرجس خانعلی زاده، پرستار 25 ساله ای نیز شب گذشته بر اثر ویروس کرونا درگذشت. یکی از دوستان او می گوید: باورم نمی گردد. همین دیروز با من تماس گرفت و گفت که خیلی مراقب باش، این ویروس خیلی خطرناک است. نرجس فداکاری کرد.

بااین وجود، بسیاری از پرستاران از نبود امکانات و تجهیزات مراقبت شخصی گلایه دارند. پرستاری در یکی از بیمارستان های دولتی می گوید: دیروز یکی از پرستاران بخش آی سی یو در اعتراض به کمبود پکیج حفاظت فردی کناره گیری کرد. دو نفر هم شیفت را ترک کردند. همه به آن ها حق می دهند اما هنوز دارند کار می نمایند. گویا باید به همین ماسک و دستکش اکتفا کنیم.

پرستاری دیگر که در بیمارستان مسیح دانشوری خدمت می نماید، می گوید: ما همه امکانات حفاظتی به اندازه کافی داریم. روزهای سختی است ولی ما وظایف زیادی داریم که برای آن سوگند خورده ایم. در معرض خطر هستیم اما باید وظیفه مان را انجام دهیم. این را که می گویند تجهیزات نیست، من قبول ندارم. پرستاری نیز عکس زیر را از خودش در توییتر منتشر نموده و در توضیح آن نوشته است: شما فقط از کرونا اسم و جوک می خونین. من این شکلی میرم بالای سر موارد مشکوک به کرونا. حق اعتراض هم ندارم. من یه پرستارم که با هزار تا مشکل کاری و زندگی شخصی، 8 ماهه که اضافه کارم رو هم نگرفتم.

کارگران ساختمانی

در یکی از محلات غرب تهران، مجموعه برج های 800 واحدی در حال تکمیل ساخت است. کارگران آن با تمام ظرفیت کار می نمایند و در محوطه آن، چند ماشین سنگین مشغول ساخت فضای سبز هستند. چهره های کارگران نشان می دهد که از شهرهای مختلف کشور و از کشور همسایه در یک محیط دور هم جمع شده اند. هیچ کدام از آن ها نه ماسکی به صورت دارند و نه هیچ توصیه بهداشتی دیگری را رعایت می نمایند. سازنده برج، با بنز خوش رنگی مشغول بازدید از پروژه اش است و به خریداری که حاضر نمی گردد با او دست بدهد، می گوید: آقا این حرف ها را جدی نگیرید. کرونا چیزی نیست، این ها شلوغش نموده اند. این همه سروصدا می نمایند تا دارو بفروشند. من نه کارم را تعطیل می کنم و نه برای کارگرها ماسک تهیه می کنم. این سازنده، باید 800 واحد پیش فروش شده را تا آخر اردیبهشت ماه به صاحبانش تحویل دهد و در هیچ شرایطی حاضر نیست که کار را به وقفه اندازد.

کارگران ساختمانی، صاحبان یکی از شغل هایی هستند که در معرض بیشترین خطر انتقال کرونا قرار دارند. هرکدام از آن ها نیز به شهرهای مختلفی رفت وآمد دارند.

ساختمان سازی در شرق تهران که مشغول ساخت ساختمانی 7 طبقه است، می گوید: نمی توانم کار را عقب بیندازم؛ اما راستش ترسیده ام. شاید با خریداران صحبت کنم و کارگرها را تعطیل کنم. دیروز سر ساختمان بودم و با همه کارگرها در ارتباط بودم، امروز یکی از آن ها زنگ زده و می گوید که تب و لرز شدید و بدن درد دارد، نمی تواند سر کار بیاید. همان دو دقیقه پشت تلفن هم سرفه های بدی می کرد. نشانه کروناست دیگر، نه؟

آرایشگرها

به دلیل شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامتی شما و پرسنل، سالن تا روز چهارشنبه 7 اسفندماه تعطیل است. این پیامی است که یکی از سالن های آرایش و زیبایی معروف شمال تهران در صفحه اینستاگرام خود گذاشته است.

زن میان سالی که در این سالن مشغول کار است و خدمات ناخن انجام می دهد، می گوید: کاری که من انجام می دهم، مدام با دست مشتری ها تماس دارم و در فاصله نزدیک به هم می نشینیم. همواره و پیش ازاین ماجرای کرونا هم دستکش لاتکس دستم می کردم، اما الآن واقعاً ترسناک است. آدم نمی داند هر مشتری که می آید، کجا بوده و با چه کسی تماس داشته است. دم عید هم هست، تعداد مشتری ها زیاد است.

اما دختر جوانی که در این سالن خدمات رنگ مو انجام می دهد، می گوید: من مشتری هایم خیلی زیاد هستند. دم عید هم که زمان اصلی کار ماست. من خودم حداقل روزی برای سه نفر کار رنگ و لایت انجام می دهم. ضرر هنگفتی می کنیم. بعید می دانم که هفته های آینده این تعطیلی ادامه داشته باشد. می دانم شغلمان زیاد در معرض خطر است اما با رعایت توصیه ها، فکر نمی کنم مسئله ای پیش آید.

سالن دیگری در غرب تهران، در صفحه اینستاگرام خود فیلم هایی از ضدعفونی و استریل کردن تمام سالن و لوازم آرایشگاهی منتشر نموده است. خانم میان سالی که در این سالن خدمات ناخن انجام می دهد، می گوید: نه اینکه از کرونا نترسیم، اما آن قدرها هم نمی ترسیم! هرکداممان هزار جور مشکل داریم، نمی توانیم کار را تعطیل کنیم. مدام در حال ضدعفونی و استریل وسایلمان هستیم. با ماسک و دستکش کار می کنیم. حواسمان هم به علائم مشتری ها، خیلی جمع است.

صاحبان مشاغل آرایشگاهی، در میان مشاغلی جای می گیرند که در معرض بیشترین خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. هر سالنی نیز راه حل متفاوتی را استفاده نموده است؛ اما آنالیز های میدانی نشان می دهد که بیشتر سالن ها از تعطیلی اجتناب نموده اند و کارمندان آن ها با رعایت تمام نکات بهداشتی و با وسواس بهداشتی، کار روزمره شان را ادامه می دهند.

بانکداران

تمام مشاغلی که با ارباب رجوع سروکار دارند، در معرض خطر کرونا هستند. بانکداران نیز یکی دیگر از این صاحبان مشاغل هستند.

مردی که در یکی از شعبه های بانک ملت کار می نماید، می گوید: از روز شنبه، تعداد مراجعان حضوری کمتر شده اما بازهم مراجعه به ما خیلی زیاد است. نه اینکه بگویم نمی ترسیم، اما دستکش و ماسک کافی در اختیار داریم و هرروز به همین شکل کار می کنیم. میزهایمان هم مدام ضدعفونی می گردد.

خانمی نیز که در یکی از شعبه های بانک پارسیان کار می نماید، می گوید: سعی می کنیم کمترین تماس را با مراجعان داشته باشیم. مراجعه مردم نیز کمتر شده است.

در یکی از شعب بانک ملی، تعداد زیادی از مراجعان منتظر هستند؛ فقط یک باجه از چهار باجه کار می نماید؛ زن جوانی که از انتظارِ بیش ازحد، خسته شده است، دست به گلایه می زند که چرا باجه های بیشتری را فعال نمی کنید؛ تحویلدار بانک همان طور که بدون دستکش و ماسک، پول می شمارد می گوید دو نفر از همکارانمان کرونا گرفته اند و مرخصی هستند.

یک نفر از مشتریان خطاب به کارمند بانک می گوید شما چرا نکات بهداشتی را رعایت نمی کنید؟ این طور پیش برود شما هم فردا پس فردا کرونا می گیرید؛ کارمند بانک همان طور که مشغول کار است، می گوید: با دستکش هم نمی شه پول شمرد؛ همین الآن هم مردم شاکی هستند، اگر کندتر کار کنیم که دیگه هیچی.

نگهبان های اماکن شلوغ

نگهبان مقابل در ورودی باشگاه ورزشی انقلاب، با ماسک و دستکش کارت های ورودی اعضا را از پنجره ماشین ها از آن ها می گیرد و ورودشان را ثبت می نماید. این نگهبان می گوید: از شنبه تا به امروز که شرایط کرونا وخیم شده، من اصلاً ندیده ام که کسی دستکش دستش باشد. فقط برخی ها به صورتشان ماسک می زنند. در هر یک ساعت، من از بیشتر از 40 نفر کارت می گیرم و در کارت خوان می کشم. نه من، همه نگهبان هایی که با مردم سروکار دارند، می ترسند. فکر می کنم این دستکش که مجموعه استفاده آن را اجباری نموده، یاری بزرگی باشد.

رانندگان تاکسی

راننده یکی از تاکسی های اینترنتی، با وسواس مسافری را که در حال سوار شدن است، نگاه می نماید. مسافر عطسه کوتاهی می نماید و راننده با چهره ای مضطرب، ماسک را روی صورت خود مرتب می نماید. او می گوید: سعی می کنم کمتر کار کنم، اما زندگی خرج دارد. نمی گردد هیچ کاری نکرد. مسافرها بیشتر خودشان رعایت می نمایند، اما آدم نمی داند که از ماسک دارها بترسد و با خودش فکر کند که شاید مریض هستند، یا از آن هایی که ماسک نزده اند.

در مرکز شهر، پیرمردی با ماسک و دستکش لاتکس کنار سمند زرد رنگش ایستاده و منتظر پر شدن جای دو مسافر خالی است تا به راه افتد. او می گوید: ما راننده تاکسی ها که همواره در اوج بیماری و آلودگی هستیم. فقط مربوط به الآن نیست. مگر آلودگی هوا کم داریم؟ کم رفقایمان را به خاطر آلودگی هوا از دست نداده ایم. کرونا هم مثل همه چیزهای دیگر که بیشتر از همه زورش به ما می رسد.

دو مسافر جدید با ماسک سوار می شوند و راننده در حال سوار شدن می گوید: مردم خودشان رعایت می نمایند. من هم مدام فرمان را ضدعفونی می کنم.

بازاری ها

مزون لباسی در شمال تهران، فیلم های کوتاهی از نحوه ورود به مزون در اینستاگرام خود منتشر نموده است تا خیال مشتری هایش را راحت کند. زنی پشت یک میز نشسته و دستگاه تب سنج دارد. تب هرکسی را که وارد می گردد کنترل می نماید و بعد از استفاده از مواد ضدعفونی دست و ماسک، اجازه ورود می دهد. صاحب مزون می گوید: هرروز همه جا را ضدعفونی می کنیم و کاملاً مراقبت می کنیم تا خیال مشتری ها راحت باشد. خیال خودمان بیشتر. تعداد مشتری های ما خیلی زیاد است و از همه جا هم می آیند. ویروس برای ما خیلی خطرناک است اما همه تلاشمان را می کنیم. نمی توانیم کار و زندگی مان را تعطیل کنیم.

فروشنده ای که در فروشگاه لباسی در غرب تهران فعالیت می نماید، می گوید: مشتری هایمان نسبت به ده روز پیش خیلی کمتر شده اما همین تعدادی هم که هرروز وارد فروشگاه می شوند، واقعاً می ترسم.

خانمی نیز که در یکی از فروشگاه های زنجیره ای کار می نماید، می گوید: این چند روز مردم برای خرید هم هول شده بودند و ازدحام خیلی زیاد بود. واقعاً می ترسیدیم. ولی خب چه کار کنیم؟ نمی توانیم سر کار نیاییم. ماسک و دستکش داریم، ولی مگر چقدر می تواند در طول روز بااین همه هجوم مردم، از ما مراقبت کند؟

به قول ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - که شب گذشته با انتشار تصویری از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داده است - این ویروس دموکرات است و مسئول و غیرمسئول نمی شناسد اما برخی شغل ها را بیشتر تهدید می نماید. پزشکان، پرستاران، بانکداران، کارگران ساختمانی، آرایشگران، نگهبانان اماکن شلوغ و فروشندگان.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 20613

به "مشاغل پرریسک در تقابل با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاغل پرریسک در تقابل با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید