میوه ها را شکلاتی کنید!

به گزارش بلاگ پو، میوه ها گروهی از مواد غذایی هستند که ویتامین ها و املاحشان می تواند احتیاج روزانه بدن را به این مواد تامین کند. البته با وجودی که مصرف 3 تا 4 واحد میوه در روز به تمام گروه های سنی توصیه می گردد اما بچه ها به تقلید از والدینشان میوه

میوه ها را شکلاتی کنید!

نویسنده: ساقی اخوان

میوه ها گروهی از مواد غذایی هستند که ویتامین ها و املاحشان می تواند احتیاج روزانه بدن را به این مواد تامین کند. البته با وجودی که مصرف 3 تا 4 واحد میوه در روز به تمام گروه های سنی توصیه می گردد اما بچه ها به تقلید از والدینشان میوه می خورند یا بیش از احتیاج روزانه یا کمتر از آن. بنابراین اگر فرزند شما میوه خور نیست، بهتراست با روشی که به شما توصیه می کنیم برای او بشقاب میوه بچینید و او را به میوه خوردن تشویق کنید.

نکته خانه داری

مهم ترین نکته در مصرف میوه ها آن است که باید آنها را تازه به تازه بخرید و حتما میوه های فصل را برای خوردن در نظر بگیرید. به این ترتیب ویتامین های بیشتری دریافت می گردد. نکته دیگر شستشوی میوه ها به خصوص در فصل تابستان است زیرا بیشتر میوه ها با پوست میل می شوند و همین موضوع زمینه را برای ابتلا به عفونت های گوارشی بیشتر می نماید.

میوه های شکلاتی، عصرانه ای برای کودک

اندازه کالری

این عصرانه حدود 1420 کیلوکالری انرژی دارد و در صورت تقسیم آن به 4 قسمت، هر واحد 355 کیلوکالری انرژی خواهد داشت. خوردن چنین عصرانه ای برای بچه ها می تواند علاوه بر ویتامین ها و املاح موجود در میوه های یادشده، تامین نماینده انرژی قابل ملاحظه ای هم باشد.

مواد لازم (برای4 کودک)

طرز تهیه

200 گرم شکلات را با کمی شیر آب کنید و بعد از ولرم شدن، توت فرنگی ها و زردآلوها را درسته تا نیمه در این شکلات فرو ببرید و بیرون بیاورید، موزها را هم حلقه حلقه کنید و همین کار را در خصوص آنها هم انجام دهید و در سینی بچینید. میوه های آغشته به شکلات باید در دمای اتاق یا یخچال مدتی بمانند تا شکلات خود را بگیرد، آنگاه آن را برای عصرانه بچه ها سرو کنید.

موز علیه فراموشی

این میوه از منابع پتاسیم است به طوری که با خوردن 100 گرم از آن 400 میلی گرم پتاسیم دریافت می گردد. این ماده معدنی در فراوری انرژی و تحریک پذیری و انتقال عصبی دخیل است بنابراین برای بچه ها که به پتاسیم و انرژی بیشتری احتیاج دارند، خوردن موز توصیه می گردد. البته نباید در خوردن این میوه زیاده روی کرد زیرا باعث ابتلا به اسهال خواهد شد. یادتان باشد این میوه یکی از میوه های پرکالری است و خوردن یک موز میانه 60 کیلوکالری انرژی به بدن می رساند بنابراین در صورت مصرف این میوه، انرژی حاصل از مصرف آن را باید در کل انرژی روزانه کودکتان محاسبه کنید.

زردآلو علیه کم خونی

این میوه از منابع گیاهی آهن است به طوری که با خوردن 4 عدد زردآلوی تازه، بدن 1 گرم آهن دریافت می نماید و خوردن مرتب آن احتمال کم خونی را در بچه هایی که مستعد ابتلا به کم خونی هستند، کاهش می دهد. این میوه بتاکاروتن فراوانی دارد. آنالیز ها نشان داده اند که با خوردن 4 عدد زردآلو، 405 میکروگرم بتاکاروتن دریافت می گردد که به تقویت سیستم دفاعی بچه ها یاری می نماید. اگر فرزندتان زیاد سرما می خورد یا از بیماری های عفونی رنج می برد، بهتر است که این میوه را در برنامه غذایی روزانه وی بگنجانید. یادتان باشد که هر 4 عدد زردآلو، 60 کیلوکالری انرژی دارد و یک واحد میوه محسوب می گردد پس در خوردن آن زیاده روی نکنید.

توت فرنگی علیه عفونت ها

توت فرنگی هم از میوه های مورد علاقه بچه ها و از منابع عالی ویتامین C است. 100 گرم از آن، 77 میلی گرم ویتامین C دارد و دریافت آن می تواند به تقویت سیستم دفاعی آنها یاری کند. این ماده مغذی خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و در دوران رشد سریع یعنی کودکی، احتیاج به آن افزایش پیدا می نماید بنابراین عادت به خوردن توت فرنگی برای بچه ها عادت غذایی خوبی است. یادتان باشد که هر یک و یک چهارم لیوان توت فرنگی یک واحد میوه است و 60 کیلوکالری انرژی دارد اما چون به طور کامل به مصرف می رسد و دارای سطحی متخلخل است، احتمال آلودگی آن بالاست در نتیجه هنگام شستشو باید دقت بیشتر به خرج داد تا بچه ها به بیماری های عفونی گوارشی مبتلا نشوند.

همراه این عصرانه

می توانید کمی بستنی وانیلی همراه این میوه ها سرو کنید به این ترتیب اندازه کالری دریافتی بیشتر هم خواهد شد. از گزینه های دیگر برای سرو این میوه ها، انواع مغزهای خام مانند گردو، بادام و فندق است به این ترتیب ارزش غذایی میان وعده هر چه بیشتر خواهدشد. البته برترین روش سرو میوه ها، گذاشتن چند عدد از آنها در بشقابی سفید است. از بچه ها بخواهید تمام محتویات بشقابشان را به اتمام برسانند.

اگر کودک لاغر است

میوه ها را همراه کمی بستنی سرو کنید به این ترتیب اندازه کالری دریافتی در این میان وعده بیشتر خواهد شد. البته یکی از نکات کلیدی در تغذیه بچه ها لاغر مصرف وعده های متعدد اما کم حجم است که شما هم باید به آن دقت داشته باشید.

اگر کودک زیاد سرما می خورد

توت فرنگی بیشتری در بشقاب فرزندتان بگذارید و آناناس را هم در میان سایر میوه ها قرار دهید زیرا این میوه هم از منابع ویتامین C و در تقویت سیستم دفاعی بدن موثر است.

اگر کودک یبوست دارد

خوردن میوه ها به کاهش شدت این بیماری یاری می نماید اما موز در میان آنها موثرتر است. البته کاکائو از مواد غذایی ای است که خوردن زیاد از حد آن می تواند باعث یبوست گردد بنابراین در صورت شدت یافتن این عارضه بهتر است که از اندازه آن بکاهید یا نوع تلخ آن را انتخاب نکنید.

نظر متخصص تغدیه، دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی

عاقبت میوه نخوردن بچه ها

میوه نخوردن بچه ها یکی از مسائلی است که از زمان آغاز غذای یاریی پایه های آن ریخته می گردد. تمایل نداشتن کودک به خوردن میوه و سبزی ها به علت این است که والدین نتوانسته اند عادت صحیح غذایی را از همان اوایل کودکی در او شکل بدهند.

میوه ها، سبزی ها و صیفی جات تازه جزو مهم ترین گروه مواد غذایی و دارای انواع مواد مغذی، ویتامین ها و املاح هستند و بخش قابل توجهی از آهن، مهمیم و پتاسیم مورد احتیاج بدن را تامین می نمایند. به همین علت باید در برنامه غذایی گنجانده شوند.

برای ذائقه سازی صحیح و اصولی به تدریج باید پس از آغاز غذای یاریی، میوه ها سهمی از وعده غذایی کودک را داشته باشند. حذف یا کاهش مصرف آنها باعث کاهش دریافت مواد مغذی می گردد و در نتیجه فرد در معرض خطر کمبود مواد مغذی و عوارض آن قرار می گیرد. با مصرف میوه ها، ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و ترکیب های فعال گیاهی فلاونوییدها که با توجه به شیوه زندگی امروزی، بدن احتیاج فراوانی به آنها دارد، تامین می گردد.

این موادمغذی در تحکیم استخوان ها، رشد و نمو، عملکرد بیوشیمیایی بدن، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد سیستم بینایی، تامین پیش ساز ویتامین A، پیشگیری از بروز بعضی بیماری ها، کنترل فشارخون و تعادل آب و الکترولیت نقشی موثر دارند. ضمناً، مصرف میوه ها در کنار سبزی ها در عملکرد دستگاه گوارشی هم تاثیرگذار است و مصرف ناکافی شان باعث بروز مسائل جدی می گردد.

بسیاری از بچه ها برای خوردن غذاها یا میوه ها، ایرادگیر و بدقلق هستند. اگر قصد دارید کودک بهانه گیر را به خوردن این دسته از مواد غذایی تشویق کنید، انواعی از خوراکی ها را در اختیار او بگذارید از جمله میوه ها و سبزی ها، انواع گوشت ها و نان و غلات و فقط غذاهایی را که می دانید کودک تان می خورد، به او ندهید بلکه آنها را بهانه ای کنید برای مصرف مواد غذایی که دوست ندارد.

منبع: هفته نامه سلامت

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 55288

به "میوه ها را شکلاتی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه ها را شکلاتی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید