نظرسنجی های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران- ده ها موسسه مطالعاتی در آمریکا به طور پیوسته نظرسنجی های مختلفی درباره مسائل گوناگون از جمله انتخابات ریاست جمهوری انجام می دهند. نتایج این نظرسنجی ها اگر چه مهم هستند، اما در حال حاضر به دلایل گوناگون نمی توانند نتایج انتخابات سوم نوامبر را پیش بینی نمایند.

نظرسنجی های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟

به گزارش خبرنگاران، این روز ها بازار نظرسنجی ها در آمریکا داغ شده است. هر هفته نتایج چندین نظرسنجی درباره انتخابات آمریکا منتشر می شوند که از تغییر صندلی انتخاباتی کاندیدا های دمکرات و جمهوریخواه حکایت دارند. شرایط بحرانی آمریکا در سایه بیماری کرونا، توجه به این نظرسنجی ها را بیشتر نموده است. مهمترین امتیاز انتخاباتی دونالد ترامپ، یعنی رونق مالی، بر اثر شیوع بیماری کرونا در آمریکا از بین رفته و ناظران مایل اند تاثیرات این بیماری را بر موقعیت انتخاباتی ترامپ بفهمند. نظرسنجی ها بهترین راه برای دستیابی به چنین فهمی هستند. اما نظرسنجی ها هم معایبی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اغلب نظرسنجی های محلی و ملی اخیر از افزایش محبوبیت جو بایدن، معاون باراک اوباما و رقیب ترامپ، حاکی هستند. در مقابل، محبوبیت ترامپ کاهش یافته است. چنین شرایطی با توجه به بحران کرونا در آمریکا، طبیعی به نظر می رسد. این بیماری، اقتصاد آمریکا را به شدت تحت الشعاع قرار داده و میلیون ها شهروند را بیکار نموده است. رویکرد مناقشه برانگیز ترامپ در مدیریت این بحران نیز اوضاع را پیچیده تر نموده است. ترامپ اقداماتی انجام داده که نقدها تندی را متوجه وی نموده است. نظرسنجی ها در واقع بازتاب این شرایط است.

نقاط ضعف نظرسنجی ها

اما آیا کاهش محبوبیت ترامپ و پیشتازی فعلی بایدن در نظرسنجی ها می تواند نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی کند؟ پاسخ بسیاری از کارشناسان به این سوال منفی است. به دلایل زیر در روبروه با نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید جانب احتیاط را رعایت کرد:

اولین نکته ای که در رابطه با نظرسنجی ها باید به آن توجه کرد، محدود بودن آن است. نظرسنجی ها معمولا دیدگاه تعداد محدودی از افراد جامعه را منعکس می نمایند و نمی توانند دیدگاه همه افراد جامعه را بیان نمایند. چه بسا کسانی که در نظرسنجی ها شرکت نمی نمایند، دیدگاه متفاوتی نسبت به آن هایی که شرکت می نمایند، داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

نقاظ ضعف و قوت بایدن و ترامپ در انتخابات

کدام ایالت ها سرنوشت انتخابات آمریکا را معین می نمایند؟

شروع سرانجام دونالد ترامپ

گذشته از این، دیدگاه آن هایی که در نظرسنجی ها شرکت می نمایند به مرور زمان ممکن است تغییر کند. به طور کلی، نظرسنجی ها بیانگر احساس و تفکر فرد در یک لحظه خاص هستند. این تفکر در معرض تغییر است. مثلا بعضی از کسانی که در حال حاضر از ترامپ حمایت می نمایند، ممکن است در ماه های آینده در دیدگاه شان تجدیدنظر نمایند. از همین رو، نمی توان بر اساس نظرسنجی ها آینده را پیش بینی کرد. اساسا یکی از کارکرد های نظرسنجی ها رصد کردن تغییر شرایط است نه پیش بینی تغییر آن.

نظرسنجی ها بیانگر دیدگاه پاسخ دهندگان هستند نه رفتار آن ها. یک فرد ممکن است، دیدگاهی بیان کند، ولی رفتاری برخلاف آن انجام دهد. به عنوان نمونه، در سال 2012، 95 درصد پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی گالوپ گفتند آن ها به کاندیدای اصلحی که زن باشد، رأی می دهند. در همین نظرسنجی، 58 درصد گفته اند به کاندیدای مسلمان و 68 درصد به کاندیدای همجنسگرا رأی می دهند. اما در عمل به هیچکدام از این کاندیدا ها رأی ندادند. پاسخ دهندگان فکر می نمایند رأی دادن به زنان یا کاندیدا های همجنسگرا یا مسلمان، نافی تعصب است به همین خاطر اظهار می نمایند که به چنین کاندیدا هایی رأی می دهند. اما در عمل، طبق هنجار های نهادینه شده جامعه رأی می دهند.

کرونا ضربه مهلکی به موقعیت انتخاباتی ترامپ زد. ترامپ امیدوار است که در ماه های به جامانده، این ضربه را جبران کند.

موردِ خاصِ ترامپ

اما آیا معیار های فوق بر ترامپ و بایدن هم انطباق دارند؟ به عبارت دیگر، آیا نقاط ضعف مزبور بر نظرسنجی هایی که درباره ترامپ و بایدن انجام می شوند هم منطبق هستند؟ قاعدتا این نقاط ضعف بر نظرسنجی های فعلی نیز منطبق هستند. خصوصا که شرایط سیاسی آمریکا بر اثر شیوع کرونا به شدت پرنوسان شده است.

روی کار آمدن ترامپ در سال 2016، یک اتفاق غیرعادی بود. بسیاری از نظرسنجی ها، پیروزی هیلاری کلینتون را پیش بینی نموده بودند. اما در نهایت ترامپ پیروز شد. حالا، این نظرسنجی ها بار دیگر، پیروزی نامزد دمکرات (جو بایدن) را پیش بینی می نمایند. اما واقعا نمی توان گفت که چه کسی پیروز خواهد شد. به اعتقاد بعضی کارشناسان، نظرسنجی هایی که قبل از سپتامبر و اکتبر انجام می شوند، نمی توانند نتیجه انتخابات سوم نوامبر را پیش بینی نمایند. چرا که شرایط مدام در حال تغییر است. نظرسنجی های بعد از سپتامبر و اکتبر از نظر قرابت با نتایج انتخابات، می توانند قابل توجه باشند. البته حتی این نظرسنجی ها نیز نقاط ضعفی دارند.

با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، اوضاع سیاسی این کشور غیرعادی شد، حالا کرونا این اوضاع را غیرعادی تر نموده است. ترامپ در آستانه انتخابات با بحران بی سابقه کرونا روبرو شده و به دردسر افتاده است. تا حالا روسای جمهور کمی در آمریکا مانند ترامپ در آستانه انتخابات، ناگهان با یک بحران همه جانبه و غیرمنتظره داخلی روبرو شده اند. از این نظر، شرایط ترامپ خاص است.

به عقیده کارشناسان، بحران کرونا سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را معین خواهد نمود. آیا آمریکا شاهد موج دوم کرونا خواهد بود؟ آیا آمریکا از بدترین مرحله کرونا عبور نموده است؟ در ماه های قبل از انتخابات، اقتصاد آمریکا چه سمت و سویی خواهد داشت؟ این سوالات سرنوشت انتخابات آمریکا را معین خواهند کرد. در صورتی که بحران کرونا تا روز انتخابات تداوم داشته باشد، ترامپ احتمالا دردسر های زیادی خواهد داشت. اما اگر بیماری کاهش یابد یا واکسنی برای آن ساخته گردد و اقتصاد آمریکا بار دیگر مثل روز های قبل از کرونا رونق بگیرد، صندلی ترامپ ممکن است بهبود پیدا کند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که در انتخابات بعدی آمریکا چه کسی پیروز می گردد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرارو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26988

به "نظرسنجی های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظرسنجی های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید