نویسنده اردنی : دوران طلایی رابطه بن زاید و بن سلمان به سرانجام رسید

به گزارش بلاگ پو، تحلیلگر اردنی با بیان اینکه شواهد، مؤید تیره شدن روابط ولی عهد ابوظبی با ولی عهد سعودی بر سر جنگ یمن است، نوشت، این قضیه می تواند سر شروع فروپاشی بلوک های بزرگ تر عربی در منطقه باشد.

نویسنده اردنی : دوران طلایی رابطه بن زاید و بن سلمان به سرانجام رسید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آیا دوران طلایی اتحاد بن زاید با بن سلمان به سرانجام رسید؟ چرا آنها برادران خود را برای یکدیگر فرستادند؟ . این سوال را فرح مرقه روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی اردنی برای عنوان یادداشت منتشر شده خود در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم انتخاب کرد و در آن به پیش بینی آینده ائتلاف عربی علیه یمن در سایه تحولات جاری در این کشور پرداخت.

نویسنده وضعیت ائتلاف عربی در یمن را به دنبال اعلام خبر خروج ده هزار نظامی سودانی از یمن و همچنین اعلام خبر خروج نیروهای اماراتی از عدن و تحویل این شهر به نظامیان سعودی مبهم و معما گونه توصیف کرد و گفت، بعضی تحلیلگران این اتفاقات را نشانه فروپاشی ائتلاف عربی به رهبری عربستان و بعضی آن را در راستای حمایت از کوشش های سیاسی برای حل بحران یمن می دانند.

مرقه مواضع اخیر امارات در قبال عربستان را نشانه عدم انطباق نظر ولی عهدهای دو کشور درباره یمن بر خلاف سابق خواند و گفت: اگرچه امارات می خواهد بین موضع خود در قبال ریاض و شراکت میان محمد بن زاید با محمد بن سلمان، ولی عهدهای ابوظبی و ریاض فرق قائل گردد.

رای الیوم نوشت: بن زاید دو هفته پیش خالد بن سلمان برادر ولی عهد سعودی را برای آنالیز مسائل دفاعی در ابوظبی به حضور پذیرفت. دیداری که سوال هایی را درباره رابطه بین دو محمد برانگیخت. بخصوص که در مقطعی، رابطه بین این دو قوی ترین رابطه در دنیا عرب شمرده می شد.

این روزنامه اضافه کرد: به دنبال آن در نشست مالی داووس در صحرا هم که ریاض تحت نظارت شخص بن سلمان برگزار کرد ناظران دیدند که بن زاید ولی عهد ابوظبی در این نشست حاضر نبود و برادرش شاهزاده عبد الله بن زاید وزیر خارجه امارات را فرستاد که این موضوع حدس ها را درباره اینکه اتحاد راهبردی بین ولی عهدهای ابوظبی و ریاض حال خوبی ندارد، تقویت کرد تازه اگر نخواهیم بگوییم که این ائتلاف کاملا فروپاشیده است.

نویسنده، دنباله روی سودان از امارات برای خروج از یمن را هم ناشی از نزدیکی بیشتر حاکمان جدید سودان به ابوظبی نسبت به ریاض دانست و گفت: به طور کلی اتفاقات تازه در عرصه یمن نشانه آغاز فروپاشی اتحاد میان بن زاید و بن سلمان است، بخصوص که امارات مواضع خود را در قبال ایران هم تغییر داد و با اعزام هیئت هایی به تهران روابط خود را با ایرانی ها بهبود بخشید. در حالی که ریاض هنوز در مواضع خود نسبت به ایران نوسان دارد با اینکه بارها مقامات ایرانی از پیغام های محمد بن سلمان به روحانی رئیس جمهور ایران به وسیله نخست وزیر پاکستان خبر دادند.

رای الیوم نوشت: به اعتقاد بسیاری، بحران امروز بسیار عمیق تر از صرف فروپاشی ائتلاف بین دو ولی عهدی است که روزی قوی ترین ائتلاف در منطقه شمرده می شد، بلکه نشانه از هم گسیختگی ائتلاف های بزرگ تر در دنیا عرب است. یعنی تجزیه ائتلاف دو ولی عهد به ناچار به معنای تجزیه ائتلاف علیه قطر است و ناظران معتقدند قطر بخصوص اخیرا خصومت کم تری نسبت به امارات در رسانه های خود نشان می دهد.

نویسنده در ادامه نوشت: در سایه تحولات منطقه امروز بعضی پادشاهی ها در دنیا عرب از جمله اردن و مغرب در معرض انقلاب های مردمی هستند یعنی نمی گردد از بروز انقلاب ها در دنیا عرب و حتی در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جلوگیری کرد.

رای الیوم نوشت: هر چند که دو کشور امارات و عربستان همچنان کوشش می نمایند در یک ائتلاف واحد باقی بمانند، اما ائتلاف بن سلمان-بن زاید دچار معضل اساسی شده که در سطح پیش بینی شده قابل اصلاح نیست و چه بسا به دلیل موضوع ایران، دوام این ائتلاف طولانی نباشد. یعنی فروپاشی ائتلاف ولی عهدهای ابوظبی و ریاض ممکن است به معنای فروپاشی یک نظام عربی واقعی در دنیا عرب باشد، اما ناظران معتقدند این لزوما یک چیز منفی نیست.

نویسنده توضیح داد: امارات صرفا روابط خود با ریاض را تغییر نمی دهد و به نظر می رسد این کشور کوچک بیشتر در حضور خود در دنیا عرب و حوزه های نفوذ خود تجدید نظر می نماید.

وی اضافه کرد: پس از اینکه امارات بارها خروج نیروهای خود از یمن را اعلام نمود، همین روزنامه رای الیوم از شاهدان شنید که ابوظبی به وضوح در حال عقب نشینی از صحنه لیبی هستند و مدتی است پشت شبه نظامیان ژنرال خلیه حفتر را رها نموده و حقوق آنها را نداده است و ارتباط خود را با رژیم های دیگری نظیر رژیم مصر هم کاهش داده است که این در راستای کوشش آشکار امارات برای تنظیم مجدد کارت هایش است.

ص

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 14949

به "نویسنده اردنی : دوران طلایی رابطه بن زاید و بن سلمان به سرانجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده اردنی : دوران طلایی رابطه بن زاید و بن سلمان به سرانجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید