نگاهی به مهم ترین مراسم ها و آداب و رسوم سال نوی چینی

به گزارش بلاگ پو، به گزارش زندگی امروز ، سئو چیست و چه تاثیری روی فروشگاه های آنلاین دارد؟

نگاهی به مهم ترین مراسم ها و آداب و رسوم سال نوی چینی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در شب سال نو خانواده ها معمولا برای خوردن شامی مفصل به دور هم جمع می شوند. چندین نوع غذای خانگی از جمله ماهی بخار پز طبخ می گردد. سنت خوردن ماهی در سال نو ریشه در آن دارد که معادل چینی کلمه اضافی یا سود شبیه به معادل چینی کلمه ماهی است. به همین خاطر چینی ها اعتقاد دارند خوردن ماهی برای آن ها در سال جدید ثروت می

پاکت های قرمز

پاکت های قرمز هدایای نقدی هستند که اعضای ارشد خانواده به خویشاوندان جوان تر خود می دهند. این هدایا از چند دلار تا مبالغ بسیار بالا متفاوت است. این هدایا را معمولا عظیمترها به بچه ها و زوج های متأهل به اعضای جوان تر و مجرد خانواده می دهند. همچنین دادن این هدایا از طرف رئیس به کارمندان هم مرسوم است.

فشفشه و آتش بازی

جشن های سال نوی چینی را بدون وسایل آتش بازی نمی توان تصور کرد. فشفشه های سال نو رشته هایی از کاغذ قرمز پیچیده شده با باروت هستند که بعد از روشن شدن، تکه های کاغذ قرمز از آن بیرون می ریزد. طبق سنت ها، اعتقاد بر این است که صدای بلند این فشفشه ها ارواح شیطانی را می ترساند و آن ها را دور می نماید. البته امروزه برای حفظ ایمنی شهفرایندان استفاده از فشفشه در بسیاری از شهرهای چین ممنوع شده است.

به علاوه، در اغلب شهرهای عظیم چین مثل هنگ کنگ و شانگهای، نمایش آتش بازی بسیار زیبایی در نیمه های شب برای استقبال از سال نو اجرا می گردد.

پایکوبی شیر و اژدها

چینی ها اعتقاد دارند این پایکوبی سنتی و رنگارنگ برایشان خوش شانسی می آورد. آن ها این پایکوبی را در فضای بیرون، با همراهی طبل و سنج و گاهی هم به عنوان نمایشی خیابانی اجرا می نمایند. پایکوبی اژدها توسط گروهی از پایکوبینده های آکروباتیک و پایکوبی شیر تنها توسط دو پایکوبینده انجام می گردد.

انجام تزئینات

با نزدیک شدن سال نوی چینی، می توانید تزئینات قرمز رنگ را در همه خیابان ها، ویترین مغازه ها و خانه ها ببینید. رنگ قرمز در همه جا وجود دارد چون در فرهنگ چینی این رنگ را با ثروت و خوش شانسی مرتبط می دانند. فانوس های قرمز در خیابان ها آویزان می شوند و درها و پنجره ها با پوسترها و کاغذهایی حاوی علامت ها یا عبارات خوش یمن تزئین می شوند. گره های چینی، گلدان های میوه کام کوات و درخت های پرتغال هم از تزئینات مرسوم سال نوی چینی هستند.

نظافت خانه

در روزهای نزدیک به سال نو، خانواده های چینی خانه هایشان را به طور کامل تمیز می نمایند. آن ها با پاک کردن پنجره ها، جارو زدن خانه و دریافت گرد و غبار اثاثیه، برای سال جدید آماده می شوند و خانه هایشان را از بخت بد سال گذشته پاک می نمایند. اما در روز سال نو گردگیری را کنار می گذارند چون اعتقاد دارند ممکن است خوش شانسی را از خانه هایشان پاک کند.

خوردن نیانگائو، پرتغال های ماندارین و دامپلینگ

در شمال چین، دامپلینگ (نوعی کوفته) از خوراکی های پرطرفدار سال نو است. در جنوب چین هم خوردن نیانگائو مرسوم است؛ نوعی قرص جویدنی که از برنج چسبنده تهیه می گردد. پرتغال های ماندارین هم از خوراکی های مرسوم سال نوی چینی هستند که آن را نمادی از خوش شانسی می دانند.

بازارهای سال نو

با نزدیک شدن سال نو، بازارهای خیابانی که تزئینات، پاکت های قرمز، اسباب بازی، لباس و وسایل خرده ریز می فروشند مملوء از شور و هیجان می شوند. در شهرهای هنگ کنک و ماکائو که سنت هدیه دادن گل در سال نو در آن ها مرسوم است، بازارهای خیابانی پر از گل و گلدان می شوند. گل هایی مثل ارکیده، نرگس و گل صد تومانی به دلیل اعتقادی که در خصوص خوش یمن بودن آن ها وجود دارد پرطرفدار هستند.

دعا در معابد

معابد چینی در این زمان از سال شلوغ ترین روزهای خود را سپری می نمایند. عابدان معمولا در سومین روز سال نو به معابد می فرایند تا عود روشن نمایند و از خدایان طلب برکت و خوش شانسی در سال پیش رو نمایند. در حیاط بسیاری از معابد عظیم هم پایکوبی شیر و اژدها برگزار می گردد.

خرید کردن

به لطف حراج های سال نو در این مدت رونق زیادی در بخش خرده فروشی به وجود می آید. در نزدیکی روز سال نو، تخفیف ها بیشتر می شوند، مثل تخفیفی که برای اجناس بهاره در نظر گرفته می گردد.

منبع:روزیاتو

منبع: زندگی روز
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22725

به "نگاهی به مهم ترین مراسم ها و آداب و رسوم سال نوی چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مهم ترین مراسم ها و آداب و رسوم سال نوی چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید