هر آنچه باید درباره انواع بلیط هواپیما بدانید

به گزارش بلاگ پو، هرچند سفر هوایی برای عموم مردم از حدود یک قرن پیش ممکن شده، اما در این 100 سال، صنعت هوانوردی آنقدر پیشرفت نموده که در حال حاضر سالانه بیش از چهار میلیارد نفر با هواپیما سفر می فرایند و پیش بینی می گردد این رقم در سال 2036 به حدود هشت میلیارد نفر برسد. در سفر با هواپیما باید به چه چیزهایی دقت کنیم؟ احتمالا داشتن اطلاعاتی درباره انواع بلیط هواپیما می تواند به کارمان بیاید.

هر آنچه باید درباره انواع بلیط هواپیما بدانید

انواع بلیط براساس مبدا و مقصد چند دسته است؟

در حال حاضر حداقل سه نوع دسته بندی برای بلیط هواپیما وجود دارد که داشتن اطلاعات درباره آنها باعث می گردد آسان تر سفر کنیم. کجا می خواهیم سوار هواپیما و کجا می خواهیم از آن پیاده شویم؟ براساس مبدا و مقصد و زمانی که می خواهیم سفر برویم، بلیط ها انواع مختلفی دارند.

بلیط یک طرفه (One-Way)

بلیط یک طرفه برای پرواز بدون برگشت است. مثلا می خواهیم از تهران به اصفهان برویم و معین نیست کی، چطور یا با کدام پرواز بر می گردیم. این نوع بلیط، یکی از رایج ترین بلیط هایی ست که ایرلاین ها صادر می نمایند.

بلیط برگشت (Return)

بلیط برگشت، بلیطی ست که وقتی می خواهیم برگردیم آن را می خریم. برای مثال در سفر به اصفهان بهتر است وقتی از تاریخ برگشت مان آگاه شدیم بلیط برگشت را تهیه کنیم. بلیط رفت و برگشت، بلیطی ست که زمان و مقصدش معین است.

بلیط توقف در جهت (Stop-Over)

این نوع بلیط، ویژه پرواز هایی ست که بیش از 24 ساعت طول می کشد. این توقف در بیشتر مواقع برای استراحت است. اما وقت هایی هم هست که پرواز دو جهته است.

بلیط توقف اجباری (Lay-Over)

انتخاب این بلیط برای پرواز هایی ست که اجبارا توقف دارند. این توقف برنامه ریزی شده است و معمولا برای سوختگیری، بارگیری یا تعویض هواپیما انجام می گردد. بسیاری از پرواز های ایران به مقاصد خارجی به این شکل هستند. برای مثال در رفتن به بلگراد، بیشتر ایرانی ها مجبور به توقف در مسکو و تعویض هواپیما می شوند.

بلیط سفید امضا (open-jaw)

برترین انتخاب برای جهانگردانی که ترجیح می دهند به چند کشور سفر نمایند و دلشان نمی خواهد تمامی سفر هایشان هوایی باشد این بلیط است.

این بلیط بعلاوه برای وقتی که مجبوریم به اولین مقصدمان، یعنی جایی که سوار هواپیما شده ایم، برویم هم مناسب است. با در دست داشتن این بلیط می توانیم از مبدایی به مقصدی پرواز کنیم و از مقصدی متفاوت به مبدا برگردیم.

بلیط چند توقفی (Multi-Stop)

اگر این بلیط را بخریم، قبل از برگشتن به مبدا می توانیم چند مقصد داشته باشیم، یعنی برای مثال از اصفهان به تهران برویم، از آنجا به مشهد پرواز کنیم، مشهد را به مقصد تبریز ترک کنیم و از مشهد به اصفهان برگردیم.

بلیط دوگانه (Double Dip)

بلیط دوگانه به ما این امکان را می دهد که با یک هزینه، دو مقصد داشته باشیم. برای مثال از تهران به اصفهان و شیراز برویم.

بلیط سه گانه (Triple Treat)

این بلیط مثل بلیط دوگانه است با این تفاوت که سه مقصد دارد.

بلیط اکونومی هواپیما چه فرقی با سایر بلیط ها دارد؟

انواع بلیط هواپیما براساس کلاس پروازی

سه نوع کلاس پروازی وجود دارد که تهیه بلیط برای هر کدام هزینه متفاوتی دارد.

درجه یک

کلاس پروازی درجه یک یا first class که معمولا با حرف اختصاری F معین می گردد، لوکس و البته گران است. وقتی از پرواز درجه یک استفاده می کنیم، جایگاه راحت خصوصی داریم و بسته به ایرلاینی که از آن بلیط خریده ایم، از امکانات متنوعی از تلویزیون، لب تاپ و اینترنت گرفته تا جایگاه اتوماتیک، سرویس بهداشتی جداگانه و بالش انعطاف پذیر برخوردار هستیم.

آنهایی که از کلاس پروازی درجه یک استفاده می نمایند، از نظر پذیرایی هم موقعیت بهتری دارند. مسافران فرست کلاس، آخر از همه سوار و اول از همه پیاده می شوند. کانتر پذیرش آنها مجزاست و برای گرفتن کارت پرواز اولویت دارند. خلاصه آنکه طوری با آنها رفتار می گردد که پولی که داده اند جبران گردد.

درجه تجاری

اگر بلیطی برای این نوع پرواز که با عنوان business class و حرف C هم شناخته می گردد، گرفته ایم امکان استفاده از دو ردیف جلو هواپیما را داریم. مثل پرواز درجه یک، جایگاه های درجه تجاری راحت هستند و امکانات ویژه دارند.

غذایی متفاوت از بقیه برای این عده سرو می گردد و در سوار و پیاده شدن و گرفتن کارت پرواز اولویت هایی وجود دارد، اما امکانات به مقدار کلاس درجه یک فوق االعاده نیست. قیمت این نوع بلیط، نه به گرانی درجه یک و نه به ارزانی بلیط معمولی ست.

درجه مالی

بلیط پرواز درجه مالی یا economy class که با Y معین می گردد، پایین ترین قیمت را در انواع بلیط هواپیما دارد. جایگاه های کلاس مالی در ردیف های کنار هم قرار دارند و اگر این بلیط را خریدیم، امکانات معمولی ایرلاینی را داریم که از آن بلیط خریده ایم.

انواع بلیط براساس زمان و قیمت

بلیط سیستمی

بلیط سیستمی، بلیطی ست که برای یک پرواز برنامه ریزی شده می خریم. می خواهیم در زمانی خاص از تهران به یزد برویم و از مدت ها قبل برای سفر مان برنامه ریخته ایم. بلیط را در موعد مقرر می خریم و منتظر پرواز می مانیم. این بلیط معمولی با قیمت معین شده فروخته می گردد و ما از تخفیفی برخوردار نیستیم، اما می توانیم بلیط را لغو کنیم و با پرداخت حق کنسلی بلیط دیگری بخریم.

بلیط چارتری

بلیط چارتری، بلیطی ست که معمولا با قیمت پایین تر فروخته می گردد. این بلیط، یک جور هایی لحظه آخری ست.

در اینجا درباره بلیط چارتر هواپیما بیشتر بخوانید و بلیط چارتری مقصد دلخواهتان را از خبرنگاران تریپ خریداری کنید.

قضیه از این قرار است که شرکتی، بلیط ها را خریده، اما جای خالی دارد، یا در یک جهت پروازی، مسافر کم است. یک و گاهی چند روز مانده به پرواز، برای جایگاه های خالی با قیمتی پایین تر از نرخ معین شده بلیط فروخته می گردد. بلیط چارتری، امکان لغو ندارد و اگر از سفر پشیمان شویم، پول مان سوخت شده است.

هزارتوی کنسل کردن بلیط هواپیما

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58305

به "هر آنچه باید درباره انواع بلیط هواپیما بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید درباره انواع بلیط هواپیما بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید