هزینه 5 میلیارد دلاری واردات نهاده برای کشور

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این مطلب که ارز 4200 تومانی باید در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد، می گوید تا به امروز واردات نهاده، 5 میلیارد دلار برای کشور هزینه داشته اما همچنان قیمت محصولات پروتئینی گران است. با حذف ارز ترجیحی از نهاده و دادن یارانه پروتئینی به 7 دهک جامعه ، در زمینه تامین نهاده به خودکفایی خواهیم رسید.

هزینه 5 میلیارد دلاری واردات نهاده برای کشور

محمد رشیدی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با پانا در پاسخ به این سوال که در ابان ماه حدود 81 هزار تن ذرت از گمرک بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی ترخیص شده چطور گمرک توانسته این محموله را بدون مجوزات جهاد کشاورزی ترخیص کند، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسئول ترخیص کار بازرگانی نهاده ها نیست و معمولا تخلفات اینچنینی در گمرکان همیشه وجود داشته است.

عدم اجرای قانون تمرکز در وزارت جهاد کشاورزی

وی اضافه نمود: از مسائل اصلی که اکنون در بحث نهاده ها وجود دارد و کمیسیون کشاورزی طی چندماه اخیر به صورت جدی پیگیری می کند عدم اجرای رویه قانون تمرکز است که مصوب سال1391 مجلس شورای اسلامی بود و قرار بوده وزارت جهاد کشاورزی متولی صفر تا صد تمام مسائل نهاده ها و غیره باشد، درصورتیکه هم اکنون بخشی از این اقدامات توسط وزارت صمت دنبال می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه تداخل کاری میان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت موجب بروز بسیاری از مسائل در بحث نهاده ها شده است. تلاش کمیسیون کشاوزری این است که قانون تمرکز به وزارت جهاد کشاورزی برگردانده شود. اگر اختیارات طبق قانون تمرکز که مصوبه مجلس است به وزارت جهاد کشاورزی برگردانده شود، بخش عمده ای از مسائل نهاده ها حل خواهد شد.

واردات نهاده با ارز آزاد انجام شود

رشیدی اضافه نمود: در عین حال معتقدیم تا زمانی که ارز 4200 تومانی به نهاده داده می شود و زمینه فساد باز است همچنان شاهد این اتفاقات خواهیم بود. باید ارز ترجیحی از نهاده برداشته شود و واردات نهاده آزاد شود همچنین ممکن است در فضای رقابتی هم قیمت کاهش پیدا کند و یارانه ای که بابت ارز ترجیحی به سر زنجیره اختصاص می یابد یا به صورت مستقیم به خود تولیدکننده برسد یا به مصرف کننده نهایی.

وی گفت:متاسفانه اکنون نهاده ها با ارز ترجیحی وارد می شود و از آن طرف مردم مرغ را با قیمت 35 هزار تومان خریداری می کنند، در حالیکه وقتی نهاده با ارز 4200 وارد می شود نباید مرغ با این قیمت به دست مصرف کننده برسد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد:واردات نهاده تا امروز تقریبا 5 میلیارد دلار از ارز 4200 تومانی را دریافت کرده است با توجه به افزایش قیمت مرغ باید ببینیم این میزان از دریافت در کجا هزینه شده است.

وی اضافه نمود: در نهایت تمام تلاش کمیسیون کشاورزی این است که قانون تمرکز به وزارت جهاد برگردانده شود و ارز ترجیحی از نهاده برداشته شود.

رشیدی در پاسخ به این سوال که دولت و مجلس از چه ابزارهای نظارتی برای توزیع کالای اساسی وارداتی با ارز 4200 تومان می توانند استفاده کنند گفت: اهرم های نظارتی وجود دارد و کار خودشان را انجام می دهند اما زنجیره فساد خیلی گسترده است.

وی اضافه نمود: طبق قانون هدفمندی 7 دهک که 62 میلیون نفر هستند نیازمند دریافت یارانه در شرایط خاص هستند. طبق قانون هدفمندی بخش عمده ای از یارانه باید به بخش تولید اختصاص داده شود تا در داخل مملکت اشتغالزایی و جهش تولید ایجاد کند و روی کار تولیدکننده اثرگذار باشد و همچنین شرایط صادرات مساعد شود.

تخصیص ارز 4200 تومانی به کالای مصرفی فسادزاست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: تا زمانی که ارز 4200 تومانی به کالای مصرفی داده شود فسادزا خواهد بود و مسائل زیادی ایجاد می کند. بهتر است یارانه ای که می خواهد به سر زنجیره داده شود به اخر زنجیره و به خود مصرف کننده در قالب کارت مصرفی داده شود تا نظارت در این صورت دقیقتر و مسائل کمتر خواهد بود.

وی اضافه نمود: طرح های زیادی مطرح شده است اما اینکه طرحی اجرایی شود، مهم است. اگر ارز ترجیحی را از نهاده برداریم و قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی که شامل دانه های روغنی و ذرت و کلزا می شود را اجرا کنیم، برای کشاورز انگیزه ایجاد می شود. همچنین وقتی ارز ترجیحی برداشته شد زمینه در داخل ایجاد می شود، یعنی نیازمند می شویم که تولید کنیم. با توجه به این شرایط مطمئن باشید کشور در تولید نهاده به مرز خودکفایی می رسد.

رشیدی با اشاره به بهره مندی وزارت جهاد کشاورزی از قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت:با توجه به شورایی که تحت عنوان شورای سیاست گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی ایجاد شد و وزیر جهاد هم رئیس شورا است. این شورا، متشکل از 9 عضو است که 6 عضو آن از خانواده کشاورزان هستند. این اتفاق برای اولین بار در عرض 40 سال گذشته پیش آمد و در واقع با تشکیل این شورا، شورای اقتصاد را از بحث خرید تضمینی خارج کردیم.

وی اضافه نمود: با اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و دادن الگوی کشت برای کشاورز انگیزه ایجاد می شود، در نتیجه بخش عمده ای از نهاده ها در داخل تولید می شود و کشور از واردات نهاده بی نیاز خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یارانه باید به 7 دهک برای خرید پروتئین داده شود تا نگرانی در جامعه نداشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که قیمتی که ستاد تنظیم بازار برای مرغ مصوب کرده منطقی است اضافه نمود: این قیمت برای تولیدکننده معقول نیست. وقتی تولیدکننده نهاده را از بازار آزاد با قیمت گران تهیه می کند و قیمت مرغ هم پایین است، برای او صرفه مالی ندارد که جوجه ریزی کند.وقتی هم جوجه ریزی انجام نشود شاهد کاهش تولید و عرضه در بازار خواهیم بود و وقتی مرغ و تخم مرغ کم باشد قیمت افزایش پیدا می کند.

رشیدی گفت: قیمت ها در بازار دستوری نیست و بازار تابع عرضه و تقاضا است. ما باید عرضه و تقاضا را با برنامه ریزی دقیق کنترل کنیم.وقتی دامدار نهاده در اختیار ندارد و قیمت هم برای او صرفه مالی ندارد اگر نهاده آزاد شود دیگر این اتفاق برای دامدار نخواهد افتاد. دامدار نهاده را از بازار رقابتی تهیه می کند در این صورت کسی که توانایی مالی دارد می تواند کالا را با قیمت ازاد تهیه کند و بقیه افراد هم که شامل 60 میلیون نفر هستند با دریافت یارانه پروتئین دغدغه و نگرانی نخواهند داشت.

وی در سرانجام گفت: این هفته طرح حذف ارز ترجیحی از محصولات کشاورزی با دوفوریت در مجلس دنبال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39671

به "هزینه 5 میلیارد دلاری واردات نهاده برای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه 5 میلیارد دلاری واردات نهاده برای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید