هشدار فعالان گردشگری: چیزی به نام ویزای کار در عمان وجود ندارد

به گزارش بلاگ پو، فعالان گردشگری حوزه ایران - عمان نسبت به سوءاستفاده بعضی از دلالان برای بردن ایرانی های جویای کار جنوب کشور به عمان هشدار دادند.

هشدار فعالان گردشگری: چیزی به نام ویزای کار در عمان وجود ندارد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

این فعالان گردشگری در گفت وگو با ایران اعلام کردند که چیزی به نام ویزای کار در عمان وجود ندارد. با وجود این دلالانی هستند که با همدستی بعضی شرکت های حاضر در عمان ویزای 350 ریالی را به جویندگان کار 1,500 ریال عمان می فروشند. اما ابراهیم محفوظی یکی از فعالان بازار عمان به ایران می گوید: هیچ کدام از این افراد با این ویزا نمی توانند هیچ جا شغلی پیدا نمایند، آنها در نهایت می توانند در عمان آزادانه بچرخند. به گفته او و بعضی دیگر از فعالان ایرانی در این کشور، سوءاستفاده از جویندگان ایرانی کار توسط بعضی از دلالان ایرانی، باعث شلوغ شدن دادگاه های خلوت عمان شده!

پیش از آن که فعالان این حوزه از دل نگرانی خود برای از دست دادن بازار عمان سخن بگویند، سفارت ایران در عمان هم نسبت به این موضوع هشدار داده بود. این فعالان هم درخواست دارند که مسئولان اجازه ندهند بازار عمان هم دچار اتفاقاتی چون بازار ترکیه، گرجستان، صربستان، ارمنستان و… گردد. اتفاق هایی که باعث شد تا صربستان لغو ویزای ایرانی ها را پس بگیرد. محفوظی می گوید: بهتر است دولت ایران از عمان بخواهد که ویزا را برای ایرانی ها لغو نکند. فعالان زیادی مثال می آورند که شاهد ورود ایرانی ها به عمان بوده اند که حتی یک ریال با خودشان پول ندارند. محفوظی هم می گوید: من خودم شاهد بودم که پلیس عمان به مسافر ایرانی یاری نموده تا وارد خاک عمان گردد. وقتی کسی توان اقتصادی ندارد چرا وارد می گردد؟

این فعال یکی از بزرگترین مسائل بازار ایرانی در عمان را سرازیر شدن آدم های بیکار و بی پول به این کشور می داند که به یکی از تهدیدات جدی برای گردشگری و فروش صنایع دستی ایران تبدیل شده است! محفوظی اعتقاد دارد که گردشگران ایرانی برای ورود به عمان باید بررسی شوند، ویزای فرودگاهی برای ایرانی ها لغو گردد و آنها به وسیله دفاتر گردشگری وارد کشور شوند. چون دفاتر به نوع حضور مسافر ایرانی در عمان متعهد می شوند. او وقوع دزدی و دعوا بین ایرانی ها را یکی از آسیب های جدی برداشتن ویزا می داند و می گوید: عمانی ها خودشان می گویند با ورود این قشر از ایرانی ها، دادگاه ها پر شده از پرونده شکایت ایرانی ها از ایرانی ها.

فعالان حوزه گردشگری عمان اعتقاد دارند که برای حل این مشکل باید سفارت ایران در عمان، وزارت امورخارجه و سایر بخش های مرتبط تمهیدات لازم را برای جلوگیری از تبدیل فرصت بازار عمان به تهدید به کار ببرند. او هشدار می دهد اگر مسئولان دیر بجنبند، ایران بازار عمان را مثل بازار عراق، ترکیه، گرجستان و… از دست می دهد. محفوظی می گوید: برخلاف تصور بعضی که فکر می نمایند در این کشور مثل امارات (دوبی) ویزای کار می دهند در عمان چیزی به نام ویزای کار وجود ندارد. در عمان تنها شرکت ها می توانند درخواست نیروی کار داشته باشند، بر اساس درخواست یک شرکت، نیروهای کار با ویژگی های تعیین استخدام می گردد. بنابراین ما چیزی به نام ویزای کار آزاد در عمان نداریم ولی متأسفانه مردم این آگاهی را ندارند و فکر می نمایند اگر بیایند کار پیدا می نمایند. او می گوید: یک سری شرکت ها هستند که مجوز استخدام نیروی انسانی اضافه دارند، متأسفانه بعضی از این شرکت ها با دلال ها همکاری می نمایند و ویزای کارمندهایشان را به افرادی که نمی شناسند می فروشند اما هم مشکل برای فرد خریدار پیش می آید، چون با آن ویزا نمی تواند هیچ جا کار پیدا کند، تنها می تواند در آن کشور آزاد بچرخد و هم اگر دولت عمان متوجه گردد، شرکت هم با مجازات رو به رو می گردد، چون فرد را استخدام نمی نمایند.

این شرکت ها به گفته محفوظی در عمان فعالیت دارند اما لزوماً صاحب آنها عمانی نیست. صاحبان این شرکت ها می تواند هندی، ایرانی یا هر جای دیگری باشند. او قیمت واقعی ویزای کار را که تنها شرکت ها با شرایط تعیین می توانند به فردی تعیین بدهند 300 ریال عمانی اعلام می نماید اما می گوید: دلالان این ویزا را که تنها یک سال اعتبار دارد به افراد ناآگاه به قیمت 1,500 ریال عمانی می فروشند که به پول ما چیزی حدود 48 میلیون تومان می گردد. صاحبان این ویزاها حق کار کردن در جای دیگری را ندارند، اگر کار بنمایند و اداره کار ببیند، هم برای خودشان مشکل ساز می گردد و هم شرکت صادر نماینده مجوز. دلال اما قسر در می رود چون به گفته محفوظی به کسی تعهد ندارد، پولش را گرفته و رفته است! کسانی که از شهرهای جنوبی در تور دلالان شرکت های حاضر در عمان می افتند با قانون هم آشنا نیستند. آنها کمتر به سراغ اداره کار می روند تا این جهت دلالی بسته گردد.

محفوظی پیشنهاد می دهد وزارت امور خارجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور و… یک کمیته تشکیل دهند که نتیجه این کمیته ایجاد یک دفتر هماهنگی در مسقط مرکز عمان باشد. این کمیته پتانسیل های عمان را به وسیله دولتی و ارگانی پیگیری کند و بر اساس نتیجه نیروی کار به عمان بفرستد. او تجربه ایران در رابطه با اعزام نیروی کار به آلمان، کانادا و استرالیا را پیش می کشد و می گوید: این کشورها از وزارت کار ایران درخواست نیرو کردند و ایران به وسیله وزارت کار نیرو به کشورهای درخواست نماینده، فرستاد. در نهایت هم با گزینش وزارت کار نیروها اعزام شد نه به وسیله دلال ها و دفاتر سودجو که اعتباری ندارند و اصالت آنها هم قابل اثبات نیست!

تبلیغ کار در عمان به وسیله دلالان

سعید خلیلی صاحب یک شرکت ایرانی در عمان است که در دی ماه 200 گردشگر عمانی را به ایران آورده است! به گفته او 90 درصد ایران افراد توریست بودند و برای تفریح آمدند، ده درصد هم برای سلامت و زیارت مسافر ایران شدند.

خلیلی هم لغو ویزا از سوی عمان برای ایران را اقدام نتیجه بخش و مثبت به نفع گردشگری ایران نمی داند و بحث را به لغو ویزا در 25 سال گذشته از سوی عمان برای ایرانی ها می برد و می گوید: آن روزها حتی گزارش هایی مبنی بر تکدی گری بعضی از ایرانی ها در عمان وجود داشت. در زمانی که ریال عمانی 5 هزار تومان بود الان هر ریال عمانی 32 هزار تومان است! آن اتفاق ها باعث شد که عمان ویزای فرودگاهی را لغو کرد و از مسافران ایرانی خواست تا از قبل ویزا تهیه نمایند. مسأله تا جایی پیش رفت که عمان به دختران مجرد ایرانی هم ویزا نداد. این فعال احتمال می دهد که عمان بزودی ویزای فرودگاهی را برای ایرانی ها با توجه به اتفاقاتی که در جریان است، حذف کند.

خلیلی از حضور بعضی از ایرانی هایی در فرودگاه عمان خبر می دهد که حتی 30 تا 40 دلار در جیب خود ندارد که بخواهند ویزا بگیرند. خلیلی می گوید: در نهایت عمانی ها پول را پرداخت می نمایند تا خدشه ای به شأن مسافران در فرودگاه وارد نگردد. او می گوید: قرار است چند بار هزینه یک مسافر بی پول ایرانی پرداخت گردد تا این مسأله جمع گردد. او از تبلیغ کاریابی در بعضی از شهرهای جنوبی به وسیله پیامک خبر می دهد و می گوید: هیچ نام و نشانی از شرکت صاحب پیامک نیست، فقط یک شماره است. او می پرسد چرا وزارت امورخارجه و سازمان میراث فرهنگی درباره شرکت های واقعی ایرانی که در عمان فعالیت می نمایند، اطلاع رسانی نمی نماید؟

به گفته خلیلی در نهایت 5 یا 6 شرکت ایرانی در عمان فعالیت دارند که برای کوچک ترین کار اشتباهی باید جوابگو باشند. او اعتقاد دارد که وزارت امورخارجه باید اسم این شرکت ها را در وب سایت خود اعلام کند تا شرایط سوءاستفاده دلالان از بین برود. سفارت ایران در عمان هم در اطلاعیه ای نشر اطلاعات نادرست و غیرواقعی و حتی اغوا نماینده دلالان و کاریابان سودجو که در اماکن عمومی و سطح شهرهای جنوبی کشور در حال فعالیت و به دام انداختن این افراد هستند را بستری برای سوداگری و کلاهبرداری دانسته است. این سفارتخانه برای جلوگیری از ادامه این روند ناصواب و کاهش مراجعات و شکواییه های مالباختگان که هر روز در حال افزایش است اقدام به انتشار یک اطلاعیه کرد اما فعالان این بازار این اطلاعیه را کافی نمی دانند.

منبع: انتخاب
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13617

به "هشدار فعالان گردشگری: چیزی به نام ویزای کار در عمان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار فعالان گردشگری: چیزی به نام ویزای کار در عمان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید