واردات لپ تاپ آزاد شد

به گزارش بلاگ پو، بتازگی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه واردات لپ تاپ آزاد شد. این خبر را رسانه ها از قول رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه ای منتشر کردند؛ اما جریان ممنوعیت واردات لپ تاپ چه بود که خبر آغاز ثبت سفارش آن نیز خبرساز شد؟ و خبر ممنوعیت واردات این دستگاه چه پیامدهای منفی در بازار کامپیوتر ایجاد کرد؟ در این باره به سراغ محمدرضا فرجی رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه ای و چند نفر از فعالان این عرصه رفتیم و نظر آنها را نیز جویا شدیم.

واردات لپ تاپ آزاد شد

واردات تا دو هفته دیگر

به نظر می رسد اشتباه سهوی در وزارت صمت رخ داده و واردات لپ تاپ در لیست کالاهای ممنوعه وارداتی قرار گرفته بود که با رفع آن ثبت سفارش واردات لپ تاپ آغاز شد از این رو امیدواریم واردات و ترخیص کالا از 15 روز آینده به جریان افتد.

محمدرضا فرجی رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه ای با بیان مطلب فوق به ایران گفت: البته گویا برخی هم مدعی شده اند که می توانیم لپ تاپ را در کشور تولید کنیم و حتی در این باره درخواست مجوز داده اند و هنوز معین نیست بر چه اساسی چنین ادعایی را مطرح کرده اند و این موضوع نیز مزید بر علت شده بود.

فرجی افزود: در پی این اتفاق با مسئولان وزارت صمت صحبت کردیم و آنها به دلیل وسعت دیدی که نسبت به این قضیه داشتند ممنوعیت واردات لپ تاپ را سهوی عنوان کرده و آن را از لیست کالاهای ممنوعه وارداتی حذف کردند از این رو به دنبال آن دستور بازشدن ثبت سفارش این دستگاه را صادر کردند و هم اکنون ثبت سفارش واردات این کالا تأیید شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا زمینه تولید انواع لپ تاپ در کشور وجود دارد، گفت: تمام فعالان حوزه رایانه ای کشور به تولید در حوزه تجهیزات سخت افزاری اعتقاد دارند و هم اکنون در برخی از زمینه ها مانند کیس، موس، کیبورد، آل این وان (All-in-one)، صندوق مکانیزه فروشگاهی و... با کیفیت خوب و قابل رقابت با نمونه های خارجی در کشور تولید می شود و حتی قرار است تولید پاوربانک در دستور کار قرار بگیرد اما باید گفت که ما در بسیاری از تجهیزات سخت افزاری مانند لپ تاپ، تکنولوژی تولید و حتی مونتاژ آن کالا را نداریم، چرا که تکنولوژی حتی ساخت قطعات آن مانند هارد، سی پی یو، مموری و... انحصاری در دست چند کشور خاص دنیا است. بنابراین برای آنکه بتوانیم آنها را در داخل کشور تولید یا حتی مونتاژ کنیم باید شرکت مادر آن این اجازه را به ما بدهد.

فرجی در ادامه گفت: اگر تحریم ها اجازه دهد و این اتفاق رقم بخورد آن وقت می توانیم این قطعات را در داخل کشور تولید یا مونتاژ کرده و حتی به دیگر کشورها صادر کنیم از این رو باید ارتباط با شرکت مادر برقرار شود که آیا اجازه تولید و مونتاژ را به کشور ما می دهند.

وی افزود: از آنجایی که این دستگاه جزو دستگاه هایی است که قشر دانش آموز، دانشجو، معلم و استاد و کارمندان و... به آن نیاز دارند از سوی دیگر با شیوع کرونا بحث آموزش آنلاین و مجازی و دورکاری کارمندان استفاده از آن نیز پررنگ تر از قبل شد به طوری که میزان تقاضا در کشور نسبت به زمان مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش یافت.

فرجی در پاسخ به این سؤال که انتشار ممنوعیت این کالا چه تبعات منفی در برداشت نیز گفت: اعلام خبر ممنوعیت واردات، قیمت این کالا را 5 تا 10 درصد افزایش داد، چرا که انبار تجار نیز از این کالا خالی است. دستگاه هایی هم که در بازار وجود داشت متعلق به فروشگاه های دسته دو و سه بود. از این رو امیدواریم با واردات این کالا و ترخیص از گمرک شاهد کاهش قیمت این کالای ضروری در بازار آی تی باشیم.

این فعال بازار با اشاره به اینکه حداقل قیمت لپ تاپ برای محصلان از چهار میلیون تومان آغاز و حداکثر به 10 تا 11 میلیون تومان می رسد، افزود: میزان واردات در سال 98 به دلیل نوسانات ارز ماهانه 15 تا 20 هزار دستگاه بود که نسبت به سال 97 که ماهی 20 تا 25 هزار دستگاه را شامل می شد کمی کاهش داشت ولی انتظار داریم از آنجایی که تقاضا نیز بالا رفته واردات آن در سال جاری افزایش یابد.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه ای در پاسخ به این سؤال که به نظر می رسد با وجود آزاد شدن ثبت سفارش ها هنوز این بخش با مشکل تخصیص نیافتن ارز روبه رو است، گفت: قرار است ردیف های 22 تا 24 ارز را به واردات این دستگاه اختصاص دهند و در این زمینه مسئله ای وجود ندارد و اگر تأخیری در اختصاص آن اجرا شده به دلیل مسائل دیگری است. ارز نیمایی از بخش صادرات پتروشیمی تأمین می شود و به دلیل تعطیل بودن کشورها بخصوص چین به دلیل کرونا موجب شده تا در این زمینه تأخیر ایجاد شود. از سوی دیگر بخشی از ارز نیمایی به دلیل دادگاهی شدن یک شخص بلوکه شده و مهم تر اینکه اولویت با تخصیص ارز نیمایی تأمین وسایل بهداشتی برای مبارزه با کرونا بود. امیدواریم که هر چه زودتر این مسائل حل شود و ارز تخصیص یابد تا واردات اجرا شده و کالاهای گمرک ترخیص شود تا شاهد عرضه و تقاضای مناسب در بازار لپ تاپ باشیم.

التهاب در بازار با انتشار خبر غیرکارشناسی

علی رشیدی فعال حوزه واردات تجهیزات سخت افزاری نیز با بیان اینکه شرکت ما لپ تاپ حرفه ای را به تعداد محدودی وارد می کند به ایران، گفت: لپ تاپ، مصرف بالایی دارد و بخصوص برخی از مدل ها را دانشجویان، دانش آموزان، استادان، معلمان و حتی کارمندان استفاده می کنند بخصوص که این روزها به دلیل آموزش آنلاین و دورکاری نیز تقاضا افزایش یافته است بنابراین کمبود هر نوع کالای آی تی و آی سی تی منجر به افزایش قیمت آن کالا می شود. از سوی دیگر اعلام ممنوعیت واردات لپ تاپ این بازار را ملتهب کرد و به صورتی شاهد افزایش قیمت نیز در این حوزه بودیم.

رشیدی افزود: حتی اگر ثبت سفارش این کالا و دیگر کالاهای آی تی که ممنوع شده، رفع شود مشکل بعدی تخصیص ارز است که هم اکنون متوقف شده و تا تخصیص ارز صورت نگیرد با وجود ثبت سفارش هم نمی توان کالا وارد یا کالاهای موجود در گمرک را ترخیص کرد به نظرم بزرگترین مسئله ای که هم اکنون حوزه واردات کالاهای ضروری آی تی دارد، بحث تخصیص ارز است.

وی در ادامه گفت: گواهی های ارزی که شب عید تأیید شد به دلیل تعطیلی 30 روزه سررسید آن گذشت و اکنون متأسفانه سه هفته است که تمدید نمی کنند. باید بحث تخصیص ارز را سریعتر حل کنند چون هرچقدر در بحث واردات تأخیر ایجاد شود به همان میزان هم بازار دچار التهاب می شود.

فرزاد وطن خواه دیگر فعال حوزه کامپیوتر نیز معتقد است با توجه به شیوع بیماری کرونا و در پی آن دورکاری و آموزش مجازی تقاضا در زمینه خرید لپ تاپ و تبلت 50 درصد افزایش یافت و شایعه ممنوعیت واردات این دستگاه باعث شد که قیمت ها بعضاً و در برخی مدل ها 30تا 50 درصد افزایش یابد.

وطن خواه به ایران گفت: حالا که این ممنوعیت رفع شده امیدواریم که با ازسرگیری واردات و تزریق آن به بازار، با کاهش 30 درصدی قیمت لپ تاپ روبه رو شویم.

این فعال بازار کامپیوتر با بیان اینکه مسئولان باید از انتشار هر خبر غیرکارشناسی جلوگیری کنند، افزود: انتشار چنین اخباری بازار آی تی را دچار بحران می کند، چرا که در شرایط کنونی هر حرف و سخنی از سمت مدیران ذیصلاح در بازار تأثیر مستقیم دارد و انتظار مردم و کسبه از مسئولان وزارت صمت این است که با تصمیم گیری های مناسب تعادل عرضه و تقاضا را ایجاد کنند نه اینکه آن را بهم بزنند.

سیاوش رهنمون دیگر فعال حوزه کامپیوتر نیز اعتقاد دارد که خوب است بتوانیم در کشور لپ تاپ تولید کنیم ولی موضوع اصلی این است که امکان تولید قطعه در کشور ما وجود ندارد چون کشورهای خاص در تولید قطعه فعال هستند و در حجم بسیار بالا اقدام به این کار می کنند.

رهنمون به ایران گفت: شاید بتوان برخی مدل ها را مونتاژ کرد ولی از آنجایی که لپ تاپ و نوت بوک دارای تنوع بالایی است و بسرعت تکنولوژی آن تغییر می کند بنابراین نمی توان پا به پای دنیا و غول های فناوری که تولید این تکنولوژی را در دست دارند، پیش رفت. حتی اگر برخی لپ تاپ ها را برای قشری فراهم کنند پس بحث حرفه ای ها و تخصصی ها چه می شود از این رو در کل ممنوع کردن واردات لپ تاپ امکانپذیر نیست بهتر است انرژی تولید را به بخش هایی که می توان بخوبی و با کیفیت و تنوع انجام داد خرج کرد.

وی افزود: اگر واردات کالا برای واردکننده ها ممنوع شود برخی به واردات از راه های غیررسمی روی می آورند، با قاچاق کالا همه بجز قاچاقچی متضرر می شوند، چرا که از یک طرف شرکت های صاحبنام از عرصه خارج می شوند، از سوی دیگر مصرف کننده متضرر می شود و مهمتر اینکه حقوق گمرکی به جیب دولت نمی رود.

این فعال حوزه سخت افزار اعتقاد دارد همه می دانند که تولید یک محصول فناورانه به اندازه مصرف یک کشور معنی و مفهومی ندارد چون اول اینکه تکنولوژی هایی مانند لپ تاپ و نوت بوک بسرعت تغییر می کنند و باید به روزرسانی شوند. از سوی دیگر تنوع مدل زیاد است و هر فردی سلیقه ای دارد که همین نکته موجب می شود محصولات مطابق انواع سلیقه ها تولید شود از این رو کار بسیار سخت می شود و مهمتر اینکه این کالا باید در حجم بالا تولید شود تا بتوان صادر کرد در غیر این صورت مقرون به صرفه نخواهد بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26220

به "واردات لپ تاپ آزاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات لپ تاپ آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید