وام نهضت ملی مسکن 4 تا 7 میلیون تومان

به گزارش بلاگ پو، طول دوران ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن 3 سال و مدت بازپرداخت تسهیلات این پروژه 17 سال تعیین شده که اقساط وام 450 میلیون تومانی 7 میلیون تومان، وام 400 میلیونی 6.3 میلیون و تسهیلات 300 میلیونی 4.7 میلیون و وام 250 میلیون تومانی چهار میلیون تومان اعلام شده است.

وام نهضت ملی مسکن 4 تا 7 میلیون تومان

به گزارش خبرنگاران، به طور معمول تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ 3 سال دوران ساخت که در طی مدت ساخت هیچ قسطی از طریق متقاضیان پرداخت نمی شود و بازپرداخت 17 ساله طراحی شده است.

آنطور که محمدحسن علمداری ـ عضو هیات مدیره بانک مسکن ـ اعلام کرده است روش بازپرداخت اقساط ماهانه در 17سال و 3 سال بعد از ساخت و تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان به این نحو است که برای تسهیلات 450 میلیون تومانی بدون سود دوران ساخت ماهانه هفت میلیون تومان قسط از طریق مشارکت کنندگان و دریافت کنندگان واحدها پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: تسهیلات 400 میلیون تومانی با احتساب 3 سال دوران ساخت و بازپرداخت 17 ساله 6 میلیون و 300 هزارتومان، تسهیلات 300 میلیون تومانی با احتساب 3 سال دوران ساخت و بازپرداخت 17 ساله 4 میلیون و 700 هزار تومان است.

علمداری درباره بازپرداخت تسهیلات مسکن روستایی که 250 میلیون تومان است، گفت: تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ 3 سال دوران ساخت و بازپرداخت 17 ساله برای تسهیلات 250 میلیون تومان 4 میلیون تومان است.

روش های دیگر محاسبه همچون پلکانی که در سال های نخست رقم بازپرداخت را در استطاعت متقاضیان می کند نیز در دست بررسی است. به گفته وی، مقرر است تا وزارت راه و شهرسازی با تمهیداتی که در نظر گرفته است، نرخ سود اقشار کم درآمد و میانه را از طریق یارانه ای که مابه التفاوت آن را صندوق ملی مسکن می پردازد تامین کند.

علمداری با تاکید بر اینکه در دوران ساخت، هیچ یک از متقاضیان نیازی نیست که بازپرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشند، اضافه کرد: افرادی که هم اکنون در نهضت ملی مسکن ثبت نام می کنند نیازی به پرداخت اقساط ندارند و باید بعد از ساخته شدن واحدهای مسکونی خود که معمولا سه سال است، بازپرداخت اقساط را شروع کنند.

وی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی برای اقشار کم درآمد و نیازمند حمایت، پیگیر است تا تمهیدات ویژه ای بیندیشد تا این افراد از پرداخت تسهیلات مستثنی شوند و شرایط بهتری برای آنها برای تامین مسکن، مهیا شود.

پرداخت 20 درصد تسهیلات بانکی به حوزه مسکن

همچنین رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در تشریح برنامه های وزارت راه در تامین منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن گفته است: بر اساس قانون جهش تولید مسکن 360 هزار میلیارد تومان در سال که معادل 20 درصد از تسهیلات هر بانک است، به وام مسکن اختصاص خواهد یافت. این قانون پایدار است و این رقم هر سال به تناسب تورم افزایش پیدا می کند. هر بانکی که این قانون را انجام ندهد نیز 20 درصد در قالب مالیات جریمه می شود.

وی اضافه کرد: در این قانون یک امتیاز ویژه تاریخی به وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان ایجاد صندوق ملی مسکن داده شده است. درآمدهای وزارت راه و شهرسازی از هر ناحیه ای به ویژه فروش املاک و مستغلات، بازگشت کل اقساط مسکن مهر، حمایت های دولت که در سال به عنوان کمک های بلاعوض ساخت مسکن ارائه می شود و درآمدهای دیگر در این صندوق تجمیع خواهد شد که از این محل سود مصوب 18 درصدی تسهیلات را برای اقشار محروم کاهش خواهیم داد. همچنین بعضی هزینه ها مانند هزینه های پروانه ساخت و نظام مهندسی نیز از محل این صندوق پرداخت خواهد شد.

بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، راه اندازی صندوق ملی مسکن را راهکاری برای کمک دولت به اقشار کم درآمدی برای تامین مسکن عنوان کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفته است: در زمینه تسهیلات در قانون پیش بینی شده که 360 هزار میلیارد تومان در سال به بخش مسکن تسهیلات داده شود. این مساله قانون است و باید اجرا شود. به عنوان یک اقدام دیگر ایجاد صندوق ملی مسکن در وزارتخانه شروع شده و این اقدام می تواند بازوی موفقی برای اجرای این قانون باشد. امیدواریم که بتوانیم به این توافقات سرعت دهیم و مساله ساخت مسکن به ویژه برای اقشار کم درآمد و دهک های پایین با قیمت مناسب را حل کنیم.

بنابراین گزارش، از روز 28 مهرماه ثبت نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در 31 استان شروع شده که تا 15 دی ماه ادامه دارد. متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه ثبت نام نهضت ملی مسکن کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم ج، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی خواهد بود. قبلا برای مردان شرط تأهل وجود داشت که اخیرا به مردان بالای 18 سال به شرط تاهل در زمان تحویل واحد، اجازه ثبت نام داده شده است. خانم های مجرد بالای 35 سال نیز می توانند ثبت نام کنند. همچنین درباره نداشتن مالکیت، بعضی گروه های درآمدی در بعضی منطقه ها بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58742

به "وام نهضت ملی مسکن 4 تا 7 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام نهضت ملی مسکن 4 تا 7 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید