واکسیناسیون HPV سال آینده در یک استان کشور شروع می گردد

به گزارش بلاگ پو، معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در یک شرکت دانش بنیان داخلی به فراوری رسیده و اوایل سال آینده واکسیناسیون علیه این ویروس در دختران زیر 16 سال یکی از استان ها که احتمالا استان فارس است، شروع می گردد.

واکسیناسیون HPV سال آینده در یک استان کشور شروع می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی اضافه نمود: یک شرکت دانش بنیان در کشور خودمان این واکسن را فراوری نموده است و قصد داریم اوایل سال آینده در یکی از استان ها واکسیناسیون HPV را با واکسن ایرانی آغاز کنیم که به احتمال زیاد استان فارس خواهد بود. بعد از اینکه نتایج این واکسیناسیون معین شد و واکسن نیز به فراوری انبوه رسید و کمیته ملی کشوری واکسیناسیون آن را تایید کرد، آن زمان این واکسیناسیون را سراسری می کنیم.

وی اضافه نمود: واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از ایجاد ضایعات دهانه رحم در زنان جوان محافظت می نماید.

معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس HPV می تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان گردد. این سرطان اگر چه جزو 10 سرطان اول در کشور نیست اما جزو سرطان های قابل پیشگیری با واکسن است به همین علت پیشگیری از این بیماری فوق العاده اهمیت دارد؛ زیرا اثربخشی واکسیناسیون بسیار بالاست و از خیلی از کارهایی که الان در کشور انجام می گردد مانند تست پاپ اسمیر و تست HPV از زنان بسیار بهتر و با ارزش تر و البته کم هزینه تر است و لازم است به جای صرف هزینه های زیاد درمانی، به پیشگیری توجه بیشتری کنیم.

رئیسی اضافه نمود: اگر واکسیناسیون انجام گردد درصد بسیار بالایی از این بیماری پیشگیری می گردد. در خصوص گروه سنی که این واکسن را می گیرند، در حال آنالیز هستیم. گروه سنی دختران 12 تا 16 سال مدنظر است و احتمالا دختران 14 سال تحت پوشش این واکسیناسیون قرار می گیرند.

معاون وزیر بهداشت تاکید نمود: شیوع عفونت HPV در کشور ما در بین زنان به خصوص زنان در سن ازدواج رو به افزایش است و تقریبا حدود دو درصد شیوع این بیماری را در بین زنان داریم که البته در سنین مختلف فرق می نماید.

عفونت HPV شایعترین عفونتی است که به وسیله جنسی منتقل می گردد و می تواند به زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم در زنان منجر گردد.

دکتر اعظم السادات موسوی، رئیس انجمن سرطان زنان ایران پیش از این گفته بود که بر اساس گزارش سازمان بهداشت دنیای در سال 2010 سالانه حدود هزار نفر در ایران به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

وی اضافه نمود: با توجه به روند شیوع سرطان دهانه رحم در زنان ایرانی مطلع سازی و اطلاع رسانی درباره سرطان دهانه رحم بسیار لازم است.

موسوی گفت: در دنیا حدود 500 هزار نفر به سرطان دهانه رحم سالانه مبتلا هستند. در کشورهای پیشرفته 25 درصد زنانی که به این سرطان دچار می شوند، محکوم به مرگ هستند و البته در ایران 50 درصد مبتلایان به سرطان دهانه رحم فوت می نمایند.

وی اضافه نمود: در ایران آمار دقیقی از ثبت سرطان ها در کشور نداریم اما بر اساس گزارش سازمان بهداشت دنیای که در سال 2010 ارایه نموده است، حدود 20 تا 25 درصد از جمعیت زنان بالای 15 سال در کشور در معرض خطر هستند.

به گفته وی گزارشات بیمارستانی نشان داده است که سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع و پنجمین علل مرگ و میر در زنان کشور است.

رئیس انجمن سرطان های زنان ایران به غربالگری سرطان دهانه رحم اشاره نمود و گفت: پیش از این غربالگری انجام می شد اما مدیریت غربالگری و آزمایشات به خوبی دیده نمی شد و افراد در معرض خطر مراجعه نمی کردند.

موسوی گفت: منشا ابتلا به سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. اگر این ویروس وارد بدن گردد حدود 12 تا 24 ماه بعد به سلول های سرطان تبدیل می گردد و اگر مجدد عفونت اتفاق بیفتد و ویروس جدید وارد بدن گردد، زنان ایمن نخواهند ماند.

رئیس انجمن سرطان زنان ایران گفت: هم اکنون 127 کشور در دنیا در برنامه تزریق این واکسن قرار گرفته اند اما در کشور ما هنوز این موضوع در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار نگرفته و امید است که سیاستگذاران سلامت در کشور ترزیق این واکسن را در برنامه های آینده خود قرار دهند.

وی اضافه نمود: این واکسن برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دچار عفونت شده اند، لازم است البته تکرار واکسن پس از 10 سال نیازی نیست.

نکته بهداشتی: کاستن از خطر سرایت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 14764

به "واکسیناسیون HPV سال آینده در یک استان کشور شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون HPV سال آینده در یک استان کشور شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید