وزیر کشور: آماده برگزاری انتخابات هستیم

به گزارش بلاگ پو، وزیر کشور گفت: همه اقدامات لازم اجرا شده است و آماده برگزاری انتخابات هستیم.

وزیر کشور: آماده برگزاری انتخابات هستیم

به گزارش خبرنگاران، عبدالرضا رحمانی فضلی با حضور در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه انتخابات و مشارکت مردم در سرنوشت خود یکی از برکات انقلاب اسلامی است، به تاریخچه شکل گیری مشروطیت و انتخابات اشاره کرد و اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز توانستیم 36 انتخابات داشته باشیم و همه ارکان اصلی کشور، مستقیم و غیر مستقیم از طریق مردم انتخاب می شوند که باید قدردان این نعمت باشیم.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مربوط به برگزاری هر انتخابات از چند ماه پیش از آن آغاز می شود، اضافه کرد: از اردیبهشت امسال ستاد انتخابات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

وی با بیان اینکه حدود یک میلیون نفر در برگزاری انتخابات از جمله در اجرا، نظارت، امنیت، انتظامات، لجستیک و پشتیبانی ایفای نقش می کنند، اضافه کرد: 54 هزار و 611 شعبه اخذ رای در 208 حوزه انتخابی داریم.

رحمانی فضلی گفت: از حدود 7 ماه پیش آموزش همه عوامل اجرایی انتخابات را آغاز کردیم. به نسبت جمعیت هر منطقه، تعداد صندوق های رای در هر شعبه مشخص می شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه قانون فقط روز جمعه را برای رای گیری در نظر گرفته است و در صورت تمدید زمان رای گیری، حداکثر تا 12 شب می توانیم آن را تمدید کنیم، اضافه کرد: از اکنون به مردم می گویم که شعبه ها راس ساعت 12 شب تعطیل می شوند و همه باید تلاش کنند پیش از این ساعت، رای دهند به همین علت در مناطق پرجمعیت تعداد شعبه های اخذ رای را اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه 25 فرایند برای برگزاری انتخابات از نام نویسی اولیه تا اخذ و شمارش آراء داریم، گفت: اکنون 24 فرآیند، کاملا الکترونیکی است و فقط یک فرآیند اخذ و شمارش آراء الکترونیکی نیست.

وزیر کشور اضافه کرد: مهم ترین بحث در زمینه برگزاری الکترونیکی انتخابات، موضوع احراز هویت بوده است، زیرا به صورت تجربی بیشترین تخلفات در این بخش انجام می شده است برای نمونه با شناسنامه های افراد فوت شده یا جعلی رای داده می شد یا با یک شناسنامه بیش از سه تا چهار بار رای داده می شد.

رحمانی فضلی گفت: در این زمینه با شورای نگهبان به توافق رسیدیم و سفارش دستگاه هایی را دادیم که در داخل ساخته و بخشی از آن هم وارد شده است که در کمتر از یک دقیقه فرد رای دهنده از طریق این دستگاه احراز هویت می شود با این روش جلوی بیش از 90 درصد تخلفات جاری در این زمینه گرفته می شود.

وزیر کشور با بیان اینکه در زمینه شمارش آرا هم مشکلاتی وجود داشت، اضافه کرد: در دوره های پیشین یک نفر آرا را می خواند و نفر دیگری جلوی اسم نامزد انتخاباتی، تیک می زد که برای این دوره، این اقدام علاوه بر این دو نفر توسط دو نفر دیگر به صورت جداگانه انجام می شود اگر نتیجه دو طرف اختلاف نداشت که مسئله ای نیست، اما اگر اختلاف بود، آن صندوق باید دوباره شمرده شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه نظارت های لازم انجام می شود، گفت: بازرسان وزارت کشور در حوزه های اخذ رای حضور دارند و همچنین شورای نگهبان بر روی صندوق ها ناظر دارد و احزاب و گروه ها هم کنندگانی در شعب اخذ رای دارند. همه روش های نظارتی و کنترلی را خواهیم داشت تا از رای مردم صیانت کنیم تا حتی یک رای هم جا به جا نشود.

وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که تخلفات به چه میزان در انتخابات های قبلی اثر گذار بوده است؟ گفت: رقابت در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، بسیار فشرده بود. دفعه قبل هیچ شعبه اخذ رای در هیچ شهرستانی باطل نشد و این کار بسیار مهمی بوده است. تعداد تخلفات در دوره قبل بسیار اندک و همه تخلفات قابل ردگیری و پیگیری بوده است.

وزیر کشور اضافه کرد: یکی از مهم ترین نقش های وزارت کشور، هماهنگی میان دستگاه های مختلف اجرایی است و باید این هماهنگی ها را به درستی انجام دهیم. برگه های تعرفه رای بیش از 10 نوع شاخص امنیتی دارد و کسی به راحتی نمی تواند در مورد آن تقلب کند.

وی با اشاره به اختیارات شورای نگهبان در انتخابات از جمله نظارت اضافه کرد: هیچ گونه اختلافی میان وزارت کشور و شورای نگهبان در زمینه اجرا و نظارت وجود ندارد.

وزیر کشور گفت: با بررسی های اجرا شده حدود 92 درصد نامزدها در هیئت های اجرایی، تایید صلاحیت شدند و حدود 8 درصد تایید صلاحیت نشدند و این رسیدگی ها بر اساس مدارک و مستندات چهار مرجع قانونی، انجام شد.

تعدادی از نامزدها در هیئت های نظارتی رد شدند و با اعتراضات اجرا شده برخی ها یعنی حدود دو هزار و 100 نفر، در شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند امکان دارد هنوز افرادی وجود داشته باشند که اقناع نشده و مدعی صلاحیت باشند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه قانون انتخابات مشکل دارد، اضافه کرد: قانون جامع انتخابات را نوشتیم و به مجلس ارائه کردیم، اما به عللی تصویب نشد.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی از ضعف های اجرایی قانونی فعلی انتخابات گفت: شورای نگهبان در مدت کوتاهی باید به صلاحیت 16 هزار نفر رسیدگی کند. بیش از هفت هزار نفر در این دوره از انتخابات به رد صلاحیت خود اعتراض کرده بودند که رسیدگی به همه آن ها زمان بر است.

وزیر کشور گفت: باید از تجربیات پیشین استفاده کنیم و حقوق هیچ کس نباید ضایع شود و باید از حقوق همه صیانت شود، زیرا بحث آبروی مردم، مطرح است. باید تلاش کنیم خلاء ها و ضعف های قانونی را برطرف کنیم.

وزیر کشور گفت: تغییر قانون انتخابات هم از منظر اجرا و هم نظارت و دیگر ابعاد، کاملاً ضروری است که امیدواریم مجلس جدید، رسیدگی به آن را در اولویت قرار دهد.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به اینکه نوشتن لایحه قانون جامع انتخابات در وزارت کشور بیش از یک سال و نیم طول کشید، اضافه کرد: در این زمینه با مرکز پژوهش ها و شورای نگهبان هم مشورت هایی داشتیم و پس از آن به دولت ارائه کردیم و در کمیسیون های دولت هم بیش از هفت تا هشت ماه طول کشید تا آماده شد. پس از ابلاغ سیاست های کلی نظام، دوباره این لایحه با این سیاست ها منطبق شد و نهایتاً در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی رسید، اما مجلس این دوره فرصت نکرد تا به این لایحه رسیدگی کند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه مردم از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز، رکن اساسی حکومت هستند، گفت: حضور مردم در صحنه های مختلف همراهی، مشارکت و دفاع از ارزش های انقلاب بوده است.

رحمانی فضلی با اشاره به فشارهای شدید دشمنان از جمله تحریم ها و جنگ روانی اضافه کرد: آن ها اندک مخالفت و اندک اعتراض مردم را در موضوعات مختلف به عنوان انفعال مردم یا حمایت نکردن مردم و یا از دست دادن پشتیبانی مردم از نظام، جلوه می دهند.

وی با بیان اینکه این بار بیش از قبل به مشارکت جدی مردم نیاز است، اضافه کرد: مردم در اجرای وظایف خود در دفاع و حمایت از نظام هیچ کوتاهی در هیچ مرحله ای نکرده اند.

وزیر کشور با اشاره به نقش مهم صد او سیما گفت: در همه نظرسنجی هایی که اجرا شده است وقتی از مردم پرسیده می شود اخبار و اطلاعات را از کجا دریافت می کنید بیش از 50 درصد آن ها می گویند از صدا و سیما.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: 57 میلیون و 918 هزار و 159 واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد دو میلیون و 931 هزار نفر رای اولی هستند. از این تعداد حدود 28 میلیون و 872 هزار نفر بانوان و حدود 29 میلیون نفر آقایان هستند.

رحمانی فضلی در ادامهذگفت: با شورای نگهبان هماهنگ کردیم و این شورا 29 فروردین را برای برگزاری دور دوم احتمالی انتخابات مشخص کرد. اگر مردم پرشکوه شرکت کنند انتخابات در حوزه های کمتری به دور دوم کشیده می شود و این موضوع هزینه های برگزاری انتخابات را کاهش می دهد.

وزیر کشور گفت: حدود 800 میلیارد تومان فقط هزینه دستگاه های احراز هویت رای دهندگان شده است.

آقای رحمانی فضلی اضافه کرد: تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم و استان فارس از جمله استان هایی هستند که انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در آن برگزار می شود که اقدامات و تمهیدات لازم در این زمینه اجرا شده است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه قانون شفاف سازی مسائل مالی نامزدها کار بسیار درستی است، گفت: باید همه منابع درآمدی تبلیغات نامزدها و محل هزینه آن ها مشخص باشد. با توجه به اینکه این قانون دیر به وزارت کشور ابلاغ شد تلاش می کنیم به سرعت اقدامات اجرایی آن انجام شود، اما امکان اجرای آن در این مرحله، ضعیف است، ولی برای دفعات بعد، اجرای این قانون باید به جدیت پیگیری شود.

وی همچنین با بیان اینکه باید روی فرهنگ استفاده از فضای مجازی کار شود، گفت: در برخی موارد آبروی مردم در این فضا مورد حمله قرار می گیرد که باید از طریق فرهنگسازی و آموزش، کنترل های لازم بر این فضا انجام شود.

امسال نسبت به پارسال تا بهمن، جرائم مالی در فضای مجازی, 90 درصد افزایش یافته است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه دشمن تلاش می کند ناامنی روانی ایجاد کند و هر مسئله ای را دستاویز قرار می دهد، گفت: اطلس امنیتی برای همه شهرها داریم و اولویت بندی و تدابیر ویژه ای دیده شده است.

وی اضافه کرد: فضای کشورمان، انتخاباتی است و همه جناح ها، فهرست های انتخاباتی خود را ارائه کردند.

وزیر کشور از احزاب و گروه های سیاسی خواست همه تلاش خود را برای مشارکت در برگزاری باشکوه انتخابات انجام دهند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه نباید با صندوق، قهر و مردم را دچار مشکل شبهه کنیم، اضافه کرد: نفس حضور مردم در انتخابات، مهم است و همه بزرگان بر این موضوع تاکید دارند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19947

به "وزیر کشور: آماده برگزاری انتخابات هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشور: آماده برگزاری انتخابات هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید