شرایط فراوری و تجارت در اوج تحریم چگونه است؟

به گزارش بلاگ پو، گزارش شاخص های بخش صنعت، معدن و تجارت در 8 ماهه امسال نشان می دهد که با وجود تحریم ها و مشکلاتی که در خرید مواد اولیه وجود دارد، اتفاق های مثبتی در بخش صنعت، معدن و تجارت در حال رخ دادن است، البته در حوزه های زیادی هم شاهد کاهش شاخص ها هستیم به گونه ای که افت های فراوری و جذب سرمایه گذاری برای اولین بار سیر نزولی زیادی دارد، اما با وجود افت شاخص های حوزه فراوری و تجارت، فعالان حوزه صنعت و بازرگانی بر این باورند که سال آینده بخشی از کاهش ها جبران می گردد.

شرایط فراوری و تجارت در اوج تحریم چگونه است؟

اگر بخواهیم به صورت کلی فرایند فراوری را نگاه کنیم، طی 8 ماهه امسال، از میان 41 محصول منتخب صنعتی و معدنی، 27 محصول رشد و 14 محصول کاهش فراوری داشتند.

ملموس ترین اتفاقی که تأثیر آن را خانواده ها دیدند، به کالاهای حوزه صنعت برمی گردد. لوازم خانگی، فولاد و سیمان از جمله آنهاست. فراوری نمایندگان لوازم خانگی که شامل سازندگان فریزر، ماشین لباسشویی، یخچال و تلویزیون می شوند رشد 4.6 درصدی را ثبت کردند.

افزایش فراوری سیمان و فولاد هم یاری کرد تا قیمت مسکن سیر صعودی به خود نگیرد. سال گذشته کاهش فراوری فولاد بر قیمت مسکن اثر منفی گذاشت. به اعتقاد بعضی از کارشناسان یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سال 97 کمبود سیمان و فولاد بوده است. طی 8 ماهه امسال فولاد خام 6.2 درصد رشد، سیمان 10.3 درصد و کاتد مس 10.2 درصد رشد فراوری داشتند.

کارشناسان می گویند بعد از مدت ها فراورینمایندگان به این باور رسیدند که می توانند روی پای خود بایستند و فراوری را به صورت منظم و به روز ادامه دهند.

حوزه دیگری که طی 8 ماهه امسال مردم کاهش فراوری آن را به خوبی لمس کردند، خودرو است. قرار بود در امسال بخشی از کاهش فراوری جبران گردد اما مسائل تحریم مانع از این اتفاق شد. گزارش ها نشان می دهد که در 8 ماهه سال 98 حدود 446 هزار خودرو فراوری شده که نسبت به سال 97، کاهش 33.2 درصدی داشته است. افت فراوری خودرو باعث شده که خیلی از ثبت نام نمایندگان خودرو نتوانند در موعد مقرر خودروهای خود را تحویل بگیرند.

حوزه پتروشیمی هم برای اولین بار کاهش فراوری را طی مدت یاد شده تجربه نموده است. آمارهای وزارت صنعـت، معدن و تجارت نشان می دهد که محصولات پتروشیمی در این مدت به میزان 37 میلیون تن فراوری شده که کاهش 0.3 درصدی را در قیاس با سال گذشته در همین مدت نشان می دهد.

با توجه به کاهش فراوری در بعضی از کالاها قرار شده بود که در قالب اقتصاد مقاومتی تسهیلات به واحدهای صنعتی تزریق گردد. آنگونه که در گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است، در راستای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، از ابتدای امسال تا انتها آبان ماه در مجموع 7918 میلیارد تومان تسهیلات به 4 هزار و 13 واحد صنعتی پرداخت شده است. از سویی در قالب تسهیلات برنامه فراوری و اشتغال همان تبصره 18 معروف، تا انتها آبان ماه هزار و 449 واحد صنعتی و فراوریی به بانک های عامل معرفی شدند که از این تعداد 163 واحد توانستند تسهیلات بگیرند. در این میان کل تسهیلات ارائه شده حدود 972 میلیارد تومان بوده است که این عدد در برابر مسائلی که واحد های صنعتی در حوزه فراوری داشتند بسیار کم است.

سال 98 بانک ها نقش کمرنگی در فراوری و صنعت داشتند و این موضوع در امسال بیشترین گلایه فعالان صنعتی کشور بوده است. در این میان، فقط گزارش هفت ماهه بانکی آن، آمار بسیار پایینی را در همکاری فراوری و بانک ها ارائه نموده است. تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری در 7 ماهه امسال به بخش های مالی حدود 448 هزار میلیارد تومان بوده و در این راستا تسهیلات بخش صنعت و معدن تنها حدود 138 هزار میلیارد تومان بوده است. در بخش بازرگانی نیز تسهیلات بانکی 83.6 میلیارد تومان شده است. این آمار نشان می دهد که سهم صنعت از تسهیلات بانکی 30.7 درصد و سهم بازرگانی حدود 19 درصد بوده است. با توجه به مسائل حوزه صنعت سهم به دست آمده بسیار اندک است.

با توجه به گزارش 8 ماهه عملکرد وزارت صمت کدام بخش صنعت، معدن و تجارت افزایش را تجربه نموده است؟ از نظر تعداد در پروانه بهره برداری، جواز تأسیس، پروانه بهر ه برداری و صادرات کالاهای غیرنفتی رشد به دست آمده است.

در 8 ماهه سال 98 صادرات کالاهای غیرنفتی 88.4 میلیون تن با ارزش 27 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 16.4 درصد رشد و به لحاظ ارزشی 10.9 درصد کاهش داشته است. همچنین میزان واردات به کشور 22.1 میلیون تن به ارزش 28.4 میلیارد دلار بوده که به لحاظ وزنی 1.6 درصد رشد و به لحاظ ارزشی 4.9 درصد کاهش را نشان می دهد.

نکته دیگری که شرایط صنعت کشور را به خوبی نشان می دهد، جوازهای صادر شده از سوی وزارت صمت است. در 8 ماهه امسال 3960 فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری 24.6 هزار میلیاردتومان و اشتغال 60841 نفر صادر شده است که به ترتیب در تعداد 3.9 درصد رشد، در سرمایه گذاری و اشتغال به ترتیب 36.3 و 11.2 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. البته رشد منفی سرمایه گذاری در 8 ماهه امسال به دلیل صدور پروانه بهره برداری نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه گذاری بیش از 19.2 هزار میلیارد تومان در خردادماه سال گذشته است. بدون احتساب واحد یاد شده تغییرات میزان سرمایه گذاری و اشتغال در 8 ماهه امسال به ترتیب رشد 27.2 درصدی و کاهش 7.7 درصدی دارد.

در پایش شاخص های صنعت، معدن و تجارت جواز تأسیس هم یکی از نماگرهایی است که نشان می دهد صنعت چه مسیری را طی می نماید. طی 8 ماهه امسال 17054 فقره جواز تأسیس با پیش بینی سرمایه گذاری 187.3 هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال 394921 نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل در تعداد 15.8 درصد رشد، در سرمایه گذاری 10.6 درصد کاهش و در اشتغال 14.2 درصد رشد را نشان می دهد. رشد منفی پیش بینی سرمایه گذاری در 8 ماهه امسال به دلیل صدور جواز تأسیس واحد پترو پالای مکران با پیش بینی سرمایه گذاری بیش از 41 هزار میلیارد تومان در شهریور 1397 است. بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان پیش بینی سرمایه گذاری در 8 ماهه امسال افزایش 11.3 درصدی را نشان می دهد.

بخش دیگری که دولت دوازدهم به آنها بهای زیادی داده حوزه معدن است. در 8 ماهه امسال 504 فقره پروانه اکتشاف، 289 فقره گواهی کشف و 333 فقره پروانه بهره برداری معدن صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف 15 درصد کاهش و در گواهی اکتشاف 2.5 درصد و در پروانه بهره برداری 0.3 درصد افزایش داشته است. میزان اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی صادره 2933 نفر بوده که 14.2 درصد رشد را نشان می دهد.

در جدول زیر به آمار فراوری کالاهای منتخب صنعتی به صورت مبسوط اشاره شده است. این آمار برای مردم قابل حس تر است چرا که بخشی از آنها در زندگی روزمره و کار آنها است.

یکی از خبرهای خوب برای تمام بخش های صنعت که ایران و غیر ایران ندارد، جذب سرمایه های خارجی است. در 8 ماهه سال 98 تعداد 55 طرح سرمایه گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه گذاری 784.6 میلیون دلار، به تصویب هیأت سرمایه گذاری خارجی رسیده است.

عملکرد 8 ماهه حوزه صنعت و بازرگانی در صادرات کالاهای غیر نفتی (با احتساب میعانات گازی) گویای آن است که در همه موارد از نظر وزن رشد و از نظر ارزشی کاهش را تجربه کردیم. سازمان توسعه تجارت می گوید اگر تعرفه های گمرکی مورد بازبینی قرار نگرفته بود، اکنون در بخش ارزشی هم شاهد رشد بودیم. تجار برای اینکه هزینه هایشان کاهش پیدا کند، تصمیم بر این شد که تعرفه ها کاهش پیدا کند. اگر بخواهیم واقع گرایانه به آمارهای صادرات غیر نفتی نگاه کنیم از نظر ارزشی قطعاً با رشدهای خوبی روبرو می شدیم.

در 8 ماهه امسال 22129 هزار تن کالا وارد کشور شده است که ارزش دلاری آن 28383 میلیون دلار است، این در حالی است که سال گذشته 21784 هزار تن کالا وارد ایران شده بود. اگر بخواهیم درصد تغییر را محاسبه کنیم از نظر وزنی 1.6 درصد رشد واردات داشتیم و از نظر ارزشی 4.9 دلار کاهش را ثبت کردیم.

از نظر صادرات با اینکه اخیراً تراز تجاری کشور مثبت شده است، تجار توانستند 88361 هزار تن کالا صادر نمایند که این حجم نشان از درآمد 27041 میلیون دلاری دارد. سال گذشته در همین مدت میزان صادرات کشور از نظر ارزشی 30335 میلیون دلار و از نظر وزنی عدد 75884 هزار تن ثبت شده بود. مقایسه ارزشی نشان می دهد که کاهش 10.9 درصدی عایدمان شده است و از نظر وزنی رشد 16.4 درصد را در سال 98 ثبت کردیم.

آنالیز جزء به جزء فراوری در بخش کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی خبرهای خوبی دارد چرا که بیشتر آنها رشد را طی 8 ماهه امسال تجربه کردند و بخش هایی هم که کاهش فراوری داشتند، اعداد آن از آنچه پیش بینی می شد، کمتر است. بیشترین کاهش فراوری در صنایع معدنی شمش آلومینیوم، آلومینا و کنسانتره زغال سنگ بوده است. در این میان بخش ظروف چینی و ظروف شیشه ای رکورددار افزایش فراوری بودند. بعد از این کالاها می توان به افزایش فراوری چینی بهداشتی و سیمان اشاره نمود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18705

به "شرایط فراوری و تجارت در اوج تحریم چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط فراوری و تجارت در اوج تحریم چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید