ویروس کرونا؛ کابوس عظیم اقتصاد دنیا

به گزارش بلاگ پو، کدام کشورها و بخش های تولیدی بیشتر تحت تأثیر بحران ویروس کرونا قرار دارند؟ بعضی شواهد اولیه و پاسخهای احتمالی دراینباره وجود دارد. اما واقعا با بحران مالی ناشی از پاندمیک کرونا چه باید کرد؟

ویروس کرونا؛ کابوس عظیم اقتصاد دنیا

به گزارش خبرنگاران به نقل از unido، هنوز هم در خصوص تأثیرات ویروس کرونا و پاسخهای احتاقتصادی دولت ها برای محدود کردن اثرات انسانی و اقتصادی همه گیر عدم اطمینان زیادی وجود دارد. بحث و گفتگو در خصوص سیاست های فعلی سؤالات اساسی زیر را در بر می گیرد:

1-به نظر می رسد راستا معمولی عملکرد اقتصادی و بهبودی کشورهایی که بحران سلامتی و اقتصادی را تجربه نموده اند چیست؟

2-کدام کشورها و مناطق بیشتر تحت تأثیر بحران کرونا قرار دارند؟

3- مؤثرترین پاسخ های سیاسی برای کاهش اثرات بحران و تسریع فرایند بهبودی چیست؟

برای پاسخ به سوال نخست به تازگی تجزیه و تحلیل اقتصادی اجرا شده تا راستا رشد نرخ رشد کشورها در پی یک بحران بهداشتی را آنالیز کند. بحران هایی که آنها تجزیه و تحلیل می نمایند شامل آنفولانزای 1968 (آنفولانزای هنگ کنگ) و بحران بیماری های نظیر سارس در سال 2003، آنفولانزای H1N1 2009، مرس در 2012، ابولا 2014 و زیکا 2016 است. نویسندگان تصدیق می نمایند که کوید19 گسترده تر از میانگین بحران در نمونه است. به طور متوسط رشد فراوری ناخالص داخلی در کشورهای آسیب دیده حدود 2.4٪ کمتر از کشورهای تحت تأثیر است. با این وجود ، پس از یک دوره رونق اولیه در طی آن سال اول ، رشد اقتصادی متوقف می گردد و رشد فراوری ناخالص داخلی ممکن است به طور مداوم در کشورهای آسیب دیده نسبت به کشورهای تحت تأثیر پایین تر باقی بماند.

کاهش در رشد فراوری ناخالص داخلی به طور متوسط در کشورهای کم درآمد که دچار بحران سلامتی هستند بسیار شدیدتر از کشورهای پیشرفته ای است که با بحران کرونا دست و پنجه نرم کردند.

رشد فراوری ناخالص داخلی جهانی: پیش از بحران کرونا پیش بینی می شد که فراوری ناخالص داخلی کشورها حداکثر تا 8.8 درصد افزایش خواهد یافت اما بحران کرونا این مسئله را با کاهش 4.2 - روبرو خواهد نمود. این اختلاف در تناقض با پیش بینی های منتشر شده تا قبل از آغاز بحران از سوی صندوق بین المللی پول است.

تجارت جهانی و سرمایه گذاری: پیش بینی می گردد حجم تجارت جهانی تا میزان 32- درصد کاهش یابد. بعضی دیگر از برآوردهای اقتصادی حاکی از آن است که حجم تجارت ها تا 9- درصد کاهش خواهد یافت. این موضوع بیشتر اقتصادهای

بیشتر بخوانید :

اگر ویروس کرونا به مغز برسد

پیشرفته جهان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

فقر جهانی: با فرض کاهش در فراوری ناخالص داخلی جهانی براساس برآورد صندوق بین المللی پول ، انتظار می رود میزان افزایش فقر افرادی که در فقر شدید زندگی می نمایند از 0.8 درصد تا 1.5 درصد برسد. برآوردهای اولیه نشان می دهد 50 الی 70 میلیون نفر دیگر در جهان فقیر می شوند. برای شرح بیشتر باید به پنج مورد اشاره گردد.

1-پیشرفت بشر برای اولین بار از سال 1990 به بعد در حال کاهش است

اتفاق در حال ظهور وخیم تر شدن رشد اقتصادی و اجتماعی را نشان می دهد. این به خوبی در آخرین پیش بینی های شاخص توسعه انسانی برای سال 2020 بازتاب یافته است. جهان طی 30 سال گذشته بحران های بسیاری از جمله بحران اقتصادی جهانی سال های 2007 تا 2009 را شاهد بوده است. کوید19 با برخورد سه جانبه خود به سلامت ، آموزش و درآمد این فرایند را تغییر داده است.

2-داده های واقعی برای سه ماهه اول سال 2020 سقوط تجارت را تایید می نمایند

داده های سه ماهه اول سال 2020 نشان می دهد که همه گیری کوید19 ارزش تجارت جهانی را 3 درصد کاهش داده است. انتظار می رود این فرایند رکود در سه ماهه دوم سال 2020 شتاب بیشتری داشته باشد.

3-آمریکای شاقتصادی و آسیا بیشتر با افت تجارت جهانی روبرو می شوند

پیش بینی می گردد تقریبا در همه مناطق حتی در خوش بینانه ترین سناریوها ، شاهد کاهش دو رقمی حجم تجارت باشیم. در مقایسه منطقه ای پیش بینی می گردد که آمریکای شاقتصادی و آسیا بیشترین تأثیر منفی را بر میزان صادرات خود ببینند.

4-بیکاری در آمریکا، آسیا و اروپا به اوج می رسد

حداقل نرخ بیکاری در این سه منطقه 12.4 درصد خواهد بود و نتایج بدتری هم در انتظار است.

5-آفریقا فقیرتر می گردد

توزیع منطقه ای از میزان مورد انتظار در رابطه با فقر شدید به شدت به سمت جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی کشیده شده است. 50 درصد از کسانی که در جنوب قاره آفریقا زندگی می نمایند بسیار فقیرتر خواهند شد

کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد پیش بینی نموده که فراوری ناخالص داخلی به حدود 2.6- درصد برسد که این یعنی محروم شدن 19 میلیون نفر دیگر از معیشت.

تأثیر کوید19 بر فراوری و تجارت صنعتی: 48 کشور با رکود شدید فراوری و تجارت صنعتی روبرو خواهند شد و بخش های فراوریی متعددی ورشکستا خواهند شد. متوسط نرخ رشد منفی در 48 کشور به ترتیب 4.8- درصد تا 4.6- درصد است.

داده های تازه درباره صادرات کالاها حاکی از آن است که تجارت برای کشورهای پردرآمد و با درآمد متوسط پایین و پایین به شدت تحت تأثیر این بحران قرار گرفته است.

تاثیر بر کشورهای کم درآمد: همانطور که پیش از این اشاره شد کشورهایی که درآمد کم و یا در حد متوسط داشته باشند با رکورد شدیدتری روبرو خواهند شد و فقر بدتری را تجربه خواهند کرد.

برنده ها و بازنده ها: کدام صنایع بیشتر ضرر خواهند کرد؟ فراوری چرم و پوشاک و وسایل نقلیه موتوری بیشتری خسارت را دریافت خواهند کرد اما شرکت های دارویی و فراوریی غذا با سود روبرو می شوند.

صنایع شیمیایی و دخانیات نیز نسبت به ماه دسامبر سال 2019 رشد مثبتی داشتند. بر اساس هر دو محاسبه ، چرم ، پوشاک و وسایل نقلیه موتوری بازنده هستند. داده ها ناهمگونی گسترده ای را در سراسر کشورها در بر می گیرند.

سیاست ها و استراتژی های مقابله: با تغییر مکان مرکز پاندمیک ابتدا از آسیا به اروپا ، سپس به قاره آمریکا و سایر نقاط جهان و از آنجا که بعضی از کشورها به تدریج آغاز به از سرگیری فعالیت های اقتصادی کردند دو موضوع مرتبط با سیاست و اقتصاد به وجود آمده است: (1) چگونگی شکل گیری برنامه های بهبودی برای ایجاد جهانی فراگیرتر و پایدار پس از بحران؛ و (2) چگونگی تقویت پشتیبانی بین المللی از کشورهای در حال توسعه برای اطمینان از بقای اقتصادی آنها و تقویت سیستم های بهداشتی شنماینده آنها ضمن کاشت بذر برای آینده بهتر. هر دوی این موضوعات پیامدهای عمده ای برای فرصت ها و سیاست های توسعه صنعتی دارند.

اهمیت پشتیبانی از بقای مشاغل برای مهار تأثیرات آنی همه گیری کرونا: پاسخ دولت ها به بیماری کرونا در وهله اول بر اضطراری بودن بهداشت و تأثیرات اقتصادی آن متمرکز شده است. در حالی که کشورهایی مانند آلمان ، ایالات متحده و انگلستان بودجه زیادی را برای کم کردن ضربه همه گیر بر مشاغل خود اختصاص داده اند (یعنی به وسیله یارانه ، وام ، ضمانت ، کاهش اقتصادیات یا تعویق) دسترسی به اعتبار در کشورهای در حال توسعه همچنان باقی مانده است.

اقدامات حمایتی مؤثر از کشورهای در حال توسعه: با توجه به ظرفیت های نابرابر دولت ها برای پاسخگویی به بحران کرونا ، از جامعه جهانی خواسته شده است تا هماهنگی کوشش ها و ارائه اقدامات حمایتی مؤثر به ویژه برای کشورهای توسعه یافته را هماهنگ نمایند.

به دنبال سیاست های نوآورانه: سیاست های نوآوری می تواند باعث بهبودی از اثرات کوید19 بر اقتصاد گردد. بسیاری از شرکت ها برای اجتناب از خسارت های شدید کرونایی اقدام به ایجاد مدل های جدید تجاری نموده اند. چنین تغییراتی ممکن است در نهایت از حمایت سیاست های علم ، فناوری و نوآوری به وسیله یاری های بلاعوض ، اعتبار و معافیت برخوردار باشد.

استفاده از فرصت برای تقویت فراوری محلی پس از بحران: بعضی دولت ها در حال حاضر در حال آنالیز راهکارهایی هستند که این راهکارها می تواند برای تقویت و توسعه ظرفیت های فراوری مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: unido/ مترجم: هیلدا حسینی خواه

namasho.com

نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27895

به "ویروس کرونا؛ کابوس عظیم اقتصاد دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ کابوس عظیم اقتصاد دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید