پارادوکس سفر در نوروز کرونایی!

به گزارش بلاگ پو، درحالی که بعضی مسؤولان گزارش نموده اند با وجود درخواست های مکرر، حدود 3 میلیون نفر در فاصله چهار روز، به سفر رفته اند، بعضی مسؤولان دیگر بر کاهش حدود 50 درصدی سفرها تاکید دارند.

پارادوکس سفر در نوروز کرونایی!

ایسنا:هرچند که پلیس راهور ناجا همین تعداد سفر اجرا شده را زیاد دانسته است. تناقض ها درباره کم و زیاد بودن سفرهای نوروزی در مقطع حساس کنونی، درحالی ادامه دارد که استان ها از روش یکدست و برنامه ریزی شده ای در برخورد با مسافران و کنترل جریان سفرها پیروی نمی نمایند.

هشدارهای مکرر وزارت بهداشت نتوانست عده ای را از سفر غیرضروری باز دارد؛ جمعیت هلال احمر گزارش نموده که در فاصله 27 اسفند تا اول فرودین ماه حدود 970 هزار خودرو با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر از 13 استان درگیر ویروس کرونا خارج شده اند که حدود 2400 نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا مثل تب بوده اند.

از طرفی وزیر ارتباطات در توئیتی با استناد به میزان مصرف اینترنت، تحلیل نموده که در نوروز (اول فرودین ماه) حدود یک میلیون نفر از تهران خارج شده اند، درحالی که این آمار در نوروز سال گذشته 4 میلیون نفر بوده است. خروجی قم هم حدود 40 هزار نفر بوده است، هرمزگان، یزد و بوشهر نیز خروجی داشته اند. همدان هم بیشترین جذب مسافر را داشته؛ 10 درصد این جمعیت. بعد از آن، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه بیشترین مسافر را داشته اند. شمال و مشهد هم جذب مسافر کمتری داشته اند.

هرچند بلافاصه بعضی استان ها نسبت به این پیغام توئیتری وزیر واکنش نشان دادند، مثلا معاون گردشگری استان همدان، این اظهارات را که استان مربوطه بیشترین جذب مسافر را داشته است، تکذیب نموده و در مصاحبه ای به تاریخ دوم فروردین ماه گفته که در پنج روز گذشته کمتر از 20 مسافر وارد همدان شده اند و آن ها هم در مراکز اقامتی تحت نظر مراکز بهداشتی همدان و میراث فرهنگی استان ساکن شده اند.

او در پاسخ به انتقادهایی هم که به این استان درباره باز بودن خانه های شخصی اجاره ای و پذیرش مسافر در آن ها وارد شده، گفته که بعد از بازرسی های کمیته رسیدگی به شکایات اداره میراث فرهنگی و اماکن نیروی انتظامی، تمام خانه مسافرها، خالی بوده و خانه های متخلف هم پلمب شده اند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم به عنوان متولی سفر، بعد از انتقادهایی که به سفرهای تفریحی و خانوادگی با وجود آن همه هشدار وارد شده، آمار داده که سفرها در فاصله 25 اسفند تا اول فروردین ماه 51 درصد کاهش داشته است.

او بدون اشاره به جزئیات بیشتری از این آمار، اضافه نموده که روز اول فروردین ماه، سفرها در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، 69 درصد کاهش داشته است.

هرچند که گزارش های پلیس راهور ناجا در بازه 28 اسفند تا اول فرودین ماه هم حدود 40 درصد کاهش در تردد خودروهای شخصی و 60 درصد کاهش در جابه جایی اتوبوس ها را نشان می دهد اما فرمانده پلیس راه کشور که گزارش نموده در 28 اسفندماه یک میلیون و 112 هزار تردد در جاده های کشور ثبت شده، همین آمار را با وجود کاهش 50 درصدی که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته داشته، زیاد دانسته و تاکید نموده است: باید سفرها به حداقل ممکن برسد.

فرمانده پلیس راه کشور همچنین گفته که در خروجی های 13 استان تست تب سنجی در حال اجرا است.

اما مساله مهم تر شرایط این مسافران بعد از ورود به شهر دیگر است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با این ادله که مسافر باید در مکانی مجاز و قابل نظارت اقامت داشته باشد، با تعطیلی مراکز اقامتی از جمله هتل ها مخالفت کرد اما بعضی استانداران برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و کنترل سفرها تا عادی شدن شرایط، دستور تعطیلی مراکز اقامتی همچون هتل ها را صادر کردند. از طرفی با آن که مصوب شده بود خانه های شخصی اجاره ای، مثل مدارس و کمپ ها و زائرسراها و مهمانسراهای دولتی تعطیل باشند اما همچنان گزارش می گردد مسافران، این خانه ها را برای اقامت نوروزی، انتخاب نموده اند.

در وضع موجود نیز رییس جمهور تاکید نموده است که ستاد ملی مبارز با کرونا تنها مرجع تصمیم گیر درباره حمل و نقل، لجستیک و مساله سفر با اتوبوس، هواپیما، قطار و کشتی است و می تواند بگوید راستا پروازی قطع و یا راستا قطاری قطع باشد و راستا اتوبوسی نباشد. هیچ استاندار و مقام محلی و فردی در منطقه آزاد و هیچ کس دیگری حق تصمیم گیری در این مورد را ندارد.

ستاد هماهنگی خدمات سفر نیز موظف است دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا را اجرا کند، اما این پرسش مطرح است که این ستاد چه تدابیر بعدی را برای مسافرانی که به هر انگیزه راهی جاده شده اند، سنجیده است.

معاون گردشگری گفته که نظارت های این ستاد با توجه به دستورالعمل شماره 1 و 2 وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشدید می گردد. این دستورالعمل ها درباره تعطیلی مراکز اقامتی بدون مجوز، مثل همان خانه های شخصی و رعایت پروتکل های بهداشتی است. اما مساله اینجاست که با توجه به تعداد اندک ناظران در این ستادها، تاسیسات گردشگری به ویژه هتل هایی که هنوز باز هستند و مسافر می پذیرند، چگونه کنترل خواهند شد؛ همان هتل هایی که قبلا با ارسال نامه ای به وزیر، اعلام کمبود در تامین مواد ضدعفونی نماینده نموده اند.

آیا ستادهای استانی، گزارش های روزانه از نیروی انتظامی درباره رسیدگی به خانه ها و اقامتگاه های فاقد مجوز که همچنان پذیرش مسافر دارند، دریافت می نمایند؟ آیا اقدامی شده که مکان های امن و پاک برای اسکان این مسافران؛ شناسایی و مشخص گردد. ستادهای سفر که هر سال یکسری بروشور و نقشه هایی با اطلاعات بروز نشده، بین مسافران توزیع می کردند آیا سال جاری برای مطلعی بخشی مسافران اقدامی نموده اند، مثلا نقشه یا نرم افزارهایی تهیه شده که مکان های پاک و آلوده را برای اسکان تعیین و مسافر را به محیط امن راهنمایی کند؟

سازمان جهانی جهانگردی در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواسته که با توجه به همه گیری کووید 19 در کشورهای بیشتر، هماهنگی و همکاری بین المللی داشته باشد و ضمن یادآوری مسؤولیت هایی درباره وضع حساس صنعت گردشگری، تاکید نموده که مطلعی بخشی از زمان تحول اوضاع به ویژه هنگام مسافرت، لازم است. مسافران باید جدیدترین اطلاعات و اعلامیه های صادرشده توسط متخصصان بهداشت و سفر را به طور مرتب با سازمان بهداشت جهانی و سایر منابع معتبر آنالیز نمایند. مسافران نه تنها برای رفاه خودشان بلکه برای بهزیستی اطرافیان نیز مسؤول هستند. آن ها باید از علائم مطلع باشند و تمام اقدامات توصیه شده برای بهداشت شخصی را انجام دهند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با طرح پیشنهاد ایجاد فرصت تعطیلی یا مرخصی برای سفر و راه اندازی کمپین هایی با عنوان سفرت را لغو نکن از سوی بعضی مدیران گردشگری، سعی نموده مشوق ها و انگیزه هایی را برای خانه ماندن و مسافرت در آینده، ایجاد کند اما حجم و بُرد اطلاع رسانی و تبلیغ این حرکت ها به قدری اندک بوده که به نظر می رسد فراگیری و اثرگذاری آن چنان نداشته است و هنوز شنیده می گردد بعضی با توجیه این که هرگز زمانی برای مرخصی طولانی و مسافرت پیدا نمی نمایند، به سفر رفته اند.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22410

به "پارادوکس سفر در نوروز کرونایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارادوکس سفر در نوروز کرونایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید