پیامدهای خروج آمریکا از برجام به روایت وزیر خارجه کوبا

به گزارش بلاگ پو، ایرنا نوشت: وزیر خارجه کوبا نسبت به خطر استفاده از سلاح های اتمی توسط کشورهای دارنده آن هشدار داد و گفت تصمیم یکجانبه آمریکا برای خروج از برجام و پیمان موشک های میانبرد اتمی، عواقب سنگینی برای ثبات و امنیت بین المللی دارد.

پیامدهای خروج آمریکا از برجام به روایت وزیر خارجه کوبا

برونو رودریگز پاریلا روز جمعه در نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع امحای کامل سلاح اتمی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز بمباران هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا به صورت مجازی برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: درک این نکته وحشتناک است که 75 سال پس از بمب گذاری جنایتکارانه هیروشیما و ناکازاکی ، تقریباً 13 هزار و 400 سلاح اتمی وجود دارد که نزدیک به یکهزار و 800 عدد آنها در آماده باش عملیاتی و سه هزار و 720 عدد آنها قبلا مستقر شده اند.

وزیر خارجه کوبا با بیان اینکه بیش از نیمی از این موارد مربوط به ایالات متحده است، ادامه داد: این کشور بالاترین تعداد این سلاح ها را برای استفاده آماده نگه می دارد و تنها کشوری در جهان است که 2 بمب اتم پرتاب کرده است.

رودریگز پاریلا افزود: جامعه جهانی نمی تواند در برابر بررسی شرایط اتمی ایالات متحده که آستانه توسل به این نوع سلاح ها را کاهش می دهد، حتی در پاسخ به آنچه تهدیدهای استراتژیک غیر هسته ای نامیده می شود، خاموش بماند.

وی اظهار کرد: ما تصمیم دولت ایالات متحده برای خروج از پیمان هسته ای ایران و پیمان موشک های میانبرد و کوتاه برد با اتحاد جماهیر شوروی سابق را رد می کنیم، زیرا این اقدامات یکجانبه است و عواقب سنگینی برای ثبات و امنیت بین المللی دارد.

وزیر خارجه کوبا تاکید کرد: ما از ایالات متحده می خواهیم معاهده کاهش و محدودیت تسلیحات تهاجمی استراتژیک (استارت) با روسیه را تصویب کند. ما تلاش های آمریکا برای بازگرداندن دکترین مونرو را بر خلاف قوانین بین المللی و اعلامیه آمریکای لاتین و کارائیب به عنوان منطقه صلح، محکوم می کنیم.

رودریگز پاریلا با اشاره به همه گیری کووید-19 یادآور شد: این بیماری، شکنندگی جهانی را اثبات کرده است که در آن هیچ دسترسی تضمینی به خدمات بهداشتی اساسی جهانی وجود ندارد، در حالیکه زرادخانه های هسته ای همچنان مدرن و گسترش می یابند و مفاهیم و آموزه های نظامی و دفاعی امنیتی را ادامه می دهند که بشریت را تهدید می کنند.

وی گفت: حذف کامل سلاح های اتمی باید در اولویت اصلی در زمینه خلع سلاح باشد و از انرژی هسته ای فقط برای اهداف صلح آمیز در حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی همه کشورها، بدون هیچ گونه تمایزی استفاده شود.

وزیر خارجه کوبا خواستار پیوستن همه اعضای سازمان ملل متحد به پیمان منع گسترش سلاح اتمی شد و افزود: همانطور که فیدل کاسترو فرمانده کل انقلاب کوبا اظهار داشت بمب ها ممکن است گرسنه، بیمار و نادان را بکشند اما بمب ها نمی توانند گرسنگی، بیماری و جهل را از بین ببرند.

رودریگز پاریلا شرح داد: ما سزاوار یک جهان سرشار از صلح و عاری از سلاح اتمی هستیم؛ بگذارید برای آن تلاش کنیم.

311311

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 34757

به "پیامدهای خروج آمریکا از برجام به روایت وزیر خارجه کوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای خروج آمریکا از برجام به روایت وزیر خارجه کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید