پیش پرداخت 100 میلیونی شرط بستری بیمار!

به گزارش بلاگ پو، تسنیم نوشت: تعداد بالای بیماران بستری شده در بعضی بیمارستان های دولتی به علت هزینه های درمانی پایین تر، آموزشی بودن این بیمارستان ها و در نتیجه حضور پزشکان تازه کارتر و احساس عدم رسیدگی مناسب به علت حجم بالای مراجعات و کمبود نیرو در بخش دولتی، منجر به این می گردد که بسیاری از بیماران مجبور شوند به بخش خصوصی مراجعه نمایند.

پیش پرداخت 100 میلیونی شرط بستری بیمار!

دریافت پیش پرداخت 100 میلیون تومانی برای بستری شدن بیمار سکته مغزی!

همراه یک بیمار 78 ساله سکته مغزی که از بیمارستان دولتی به یک بیمارستان خصوصی در تهران انتقال داده شده، به تسنیم می گوید: بیمارستان خصوصی برای اینکه بیمارمان را در بخش آی سی یوی بستری کند در همان ابتدا برای پذیرش بیمار از ما مبلغ 100 میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت درخواست کرد!

موضوعی که یکی از کارکنان یک بیمارستان خصوصی در غرب تهران نیز آن را تأیید نموده و می گوید: هزینه بستری در آی سی یو به ازای هر شب حدوداً 16 میلیون تومان است؛ پس از پذیرش و بستری بیمار در آی سی یو در بدو امر، 100 میلیون تومان هزینه از بیمار اخذ می گردد. در صورتی که هنگام ترخیص بیمار، هزینه های بستری از 100 میلیون بیشتر شده باشد مابه التفاوت از بیمار اخذ می گردد و در صورتی که هزینه بستری برای بیمار کمتر از 100 میلیون تومان شده باشد، مازاد وجه به او بازگردانده می گردد.

چرا بیماران زیر بار پرداخت هزینه های سنگین بستری می روند؟

نخستین سؤالی که ایجاد می گردد این است که چرا همراهان یک بیمار زیر بار پرداخت چنین پیش پرداخت کلانی برای بستری بیمارشان در بیمارستان خصوصی می روند؟!

نتیجه یک مطالعه که در سال 87 درباره عوامل مؤثر بر انتخاب بیمارستان های دولتی و خصوصی در تهران انجام شد، نشان داد که پزشکانی که در بیمارستان خصوصی به درمان بیماران می پردازند به علت داشتن مراجعات کمتر، نسبت به پزشکان بیمارستان های دولتی بیشتر در دسترس بیماران بوده و به آن ها بیشتر رسیدگی می نمایند.

از سوی دیگر به علت بالا بودن اندازه مراجعات به بخش دولتی پزشکان و پرستاران این بخش ممکن است وقت کافی برای ویزیت و درمان همه بیماران را نداشته باشند و نتوانند به همه احتیاج های آن ها پاسخ دهند که همین امر نارضایتی بیماران و همراهان آن ها را در پی دارد و به خانواده بیمار، اضطراب مضاعفی را درباره شرایط نگهداری از بیمارشان، تحمیل می نماید.

چنین شرایطی در زمانی که بیمار بدحال و احتیاجمند رسیدگی بیشتر است باعث تشدید نگرانی خانواده ها نسبت به شرایط بیمارشان می گردد و بنابراین بسیاری از بیماران که تمکن مالی بیشتری دارند برای دریافت خدمات بهتر و رسیدگی بیشتر، مجبور به انتقال بیمار خود به بیمارستان خصوصی می شوند. در عین حال بسیاری از بیماران نیز ضرب المثل هرچه قدر پول بدهی همان قدر آش می خوری را مبنای مقایسه بیمارستان های خصوصی و دولتی قرار می دهند و تصورشان این است که در بیمارستان های خصوصی به علت دریافت مبالغ بیشتر، شانس بهبودی و بقای بیمارشان بیشتر خواهد بود! در حالی که در بعضی مواقع به هیچ عنوان این طور نیست و سطح بعضی خدمات در بیمارستان های خصوصی در قیاس با هزینه های گزافی که دریافت نموده اند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

بیمارستان های خصوصی نیز با اطلاع از این موضوع، بسیاری از بیماران را سرکیسه می نمایند و مبالغ کلانی تحت عنوان پیش پرداخت از همراهان بیمار دریافت می نمایند.

وزارت بهداشت: دریافت پیش پرداخت 100 میلیون تومانی تخلف نیست!

علیرضا رحیم نیا؛ مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر این که آیا اخذ وجوهی با عنوان پیش پرداخت از بیماران برای بستری در بخش خصوصی، مبنای قانونی دارد؟ گفت: در بیمارستان دولتی، بستری بیمار با پوشش بیمه ای انجام می گردد و در بیمارستان های خصوصی به علت اینکه تعیین نیست بعد از ترخیص، بیمار بتواند پول را پرداخت کند یا خیر، پول در ابتدا از او گرفته می گردد!

وی در توجیه دریافت مبالغی مانند پیش پرداخت 100 میلیون تومانی از بیماران می افزاید: برای اینکه تضمینی برای پرداخت وجه از سوی بیمار وجود داشته باشد، وجوهی دریافت می گردد و این موضوع تخلف به حساب نمی آید!

با وجود آن که دریافت وجوهی تحت عنوان پیش پرداخت، به نوعی یک قانون نانوشته بین بیمارستان های خصوصی به شمار می رود؛ اما با فرض صحت ادعای مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت مبنی بر غیرقانونی نبودن دریافت این وجوه، تعیین نیست که استناد قانونی دریافت این مبالغ هنگفت از بیماران چیست؟! و چرا بعضی بیماران ناچار می شوند تاوان نامطلوب بودن خدمات بخش دولتی را در بیمارستان خصوصی از جیب خود و آن هم در بدو بستری شدن بیمارشان بپردازند؟

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 71684

به "پیش پرداخت 100 میلیونی شرط بستری بیمار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش پرداخت 100 میلیونی شرط بستری بیمار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید