چرا خروپف می کنیم؟

به گزارش بلاگ پو، وقتی در خواب هستیم ماهیچه های گلوی ما در حالت استراحت اند، در این حالت زمانیکه هوا از این ماهیچه ها عبور کند باعث لرزش آن شده و منجر به ایجاد صدای بلند و گوشخراشی می شود که به آن خروپف می گوییم. معمولا همه هر از گاهی خروپف می کنند اما این موضوع در بعضی افراد به مسئله ای جدی تبدیل شده است که در اینصورت ممکن است نشانه ای از بیماری جدی باشد.

چرا خروپف می کنیم؟

خروپف در مردان بیش از زنان دیده می شود، همچنین محققان خروپف را اختلالی ارثی می دانند. تغییر سبک زندگی از جمله کاهش وزن و جهت خوابیدن می تواند در درمان خروپف موثر باشد گرچه راه های پزشکی و جراحی هم از جمله راه چاره های درمانی هستند اما برای همه افراد توصیه نمی شود.

خروپف ممکن است به دلیل اختلال خواب (آپنه) باشد، در این افراد تنفس مدتی قطع می شود و این اتفاق چندین بار در ضب ممکن است اتفاق بیفتد و درنتیجه اکسیژن رسانی به مغز و قلب دچار اختلال می شود. این توقف در نفس کشیدن باعث ارسال سیگنالی می شود که شمار را از خواب بیدار می کند بنابراین افرادی با مشکل آپنه در طول شب بارها بیدار شده و خواب کافی نخواهند داشت. در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید ممکن است خروپف شما به آپنه مربوط بوده و باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم آپنه

قطع شدن تنفس در زمان خواب

خواب آلودگی در طول روز

عدم تمرکز

سردردهای صبحگاهی

گلودرد به محض بیدار شدن از خواب

فشار خون بالا

درد قفسه سینه در شب

دلایل خروپف

آناتومی دهان و سینوس ها، انحراف تیغه بینی، سرماخوردگی، آلرژی و اضافه وزن می تواند از دلایل خروپف باشند. در صورتی که راه تنفسی شما به صورت مادرزادی و ژنتیکی باریک باشد احتمال اینکه در طول شب خروپف کنید بیشتر خواهد بود.

وقتی به خواب می رویم و در زمان انتقال از مرحله خواب سبک به سنگین، عضلات نرم کام، گلو و زبان ما شل می شوند. بافت داخل گلو ممکن است آنقدر شل شوند که راه تنفس را تقریبا بسته و با عبور هوا به لرزش در بیایند. هرچه راه تنفس باریک تر شود هوا سخت تر عبور کرده، لرزش بیشتر شده و در نتیجه صدای خرناس بیشتر خواهد شد.

خوابیدن به پشت می تواند از دلایل بلندتر شدن و بیشترشدن خروپف باشد، علت آن را می توان به تاثیر نیروی گرانش زمین برروی عصلات و لرزش آن ها هنگام عبور هوا ربط داد.

درمان های خروپف

اگر علت خرخر ها آپنه یا بیماری نباشد اغلب عوارض حادی ندارد و تنها باعث کلافگی اطرافیان و همچنین اختلال در خواب فرد می شود بنابراین افراد سعی در درمان آن خواهند داشت. در ادامه به بعضی از راه های طبیعی و ساده برطرف خروپف می پردازیم.

وزن خود را کم کنید

اضافه وزن و چاقی از جمله علل رایج خروپف است، در این حالت چربی زیاد به گلو و مجرای تنفسی فرد فشار آورده و راه عبور هوا را تنگ می کند و بنابراین باعث خرناس می شود.

ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی تنفسسی نقش اساسی در کاهش وزن دارند با مراجعه به ئزشک متخصص می توانید رژیم غذایی مناسب خود بسته به شرایط فردیتان را دریافت کرده و به آسانی وزن کم کنید.

به پهلو بخوابید

وقتی به پشت می خوابید زبانتان راه هوا را سد می کند ومنجر به خرخر می شود، بنابراین وقتی به پهلو می خوابید زبانتان دیگر به گلوی شما فشار نخواهد آورد. اگر برای شما سخت است که عادت به پست خوابیدن را ترک کنید با قرار دادن یک توپ تنیس در بلوزتان چاره ای جز به پهلو خوابیدن نخواهید داشت.

زیر سرتان را بلند کنید

فاصله سر شما از تخت باید حدود 10 سانتیمتر باشد، می توانید یک بالشت بلند زیر سرتان قرار دهید یا دو بالشت زیر سرتان بگذارید. با این کار راه تنفسی شما باز می شود و هوا راحت تر از دهان و بینی شما عبور خواهد کرد و از ایجاد حروف پیشگیری می شود.

انسداد بینی را برطرف کنید

آلرژی یا سرماخوردگی باعث انسداد بینی شده و فرد در نتیجه مجبور است از راه دهان نفس بکشد، این موضوع باعث بیشتر شدن احتمال خروپف می شود. آلرژی را می توانید با استفاده از دارو های ضد حساسیت یا ضداحتقان برطرف کنید.

شستشوی بینی با سرم نمکی از دیگر راه چاره ها برای برطرف گرفتگی بینی است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: کتاب کاله
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7672

به "چرا خروپف می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خروپف می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید