چرا چین مایل به مشارکت در مقابله با داعش نیست؟

به گزارش بلاگ پو، با وجود آن که چین سرمایه گذار نفتی اصلی در عراق است و گروه داعش علنا گفته که نیروهای چینی دراختیار گرفته اما پکن در شریک شدن در مقابله علیه داعش به سبب داشتن قابلیت نظامی محدود در خاورمیانه و بی اعتمادی به مقاصد آمریکا، اکراه دارد.

چرا چین مایل به مشارکت در مقابله با داعش نیست؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (بلاگ پو)، روزنامه کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی درباره عدم مشارکت چین در مقابله با داعش می نویسد: این انتظار وجود دارد که چین در جنگ بین المللی به منظور مقابله با داعش در تصرف عراق و سوریه مشارکت زیادی داشته باشد. چین سرمایه گذار شماره یک در صنعت نفت عراق است. با این حال پکن تقریبا در مباحثات مربوط به ائتلاف علیه داعش دیده نمی گردد. علت آن چیست؟

اینکه چین در مقابله با داعش دخیل باشد دلایل کافی برای توجیه دارد. این غول اقتصادی بزرگ آسیا تقریبا نیمی از واردات انرژی خود را مدیون خاورمیانه است. در حال حاضر چین بیشتر از آمریکا از منطقه نفت وارد می نماید و بزرگترین سرمایه گذار در صنعت نفت عراق است.

در حالی که مقامات چینی مبارزه خود با جدایی طلبان مسلمان در استان غربی سین کیانگ را تشدید می نمایند رهبران داعش از افزایش جذب چینی ها به خلافت خودخوانده خود سخن می گویند. با این حال مشارکت چین در حملات نظامی بین المللی علیه اهداف متعلق به داعش شامل یک پیشنهاد جزئی در اشتراک اطلاعات و آموزش پرسنل که از سوی وانگ یی، وزیر امور خارجه چین داده شد، بوده است.

تحلیل گران می گویند حاکمان چین بنا به بعضی دلایل از مداخله سنگین علیه داعش اکراه دارند که از جمله این دلایل بی اعتمادی به مقاصد آمریکا و نگرانی از بابت درگیرشدن در گرداب خاورمیانه است. آن ها همچنین از بابت حملات دولت های غربی به پکن به سبب پاسخ سختی که چین به ناآرامی های قومی در میان اویغورها در سین کیانگ داده دل خوشی ندارند و مصرانه تاکید می نمایند که تنها سازمان ملل می تواند اجازه اقدام نظامی در خاک یک کشور مستقل را بدهد.

رسانه های وابسته به دولت چین طی روزهای اخیر برای نخستین بار شبه نظامیان سین کیانگ را با گروه داعش مرتبط دانستند.

روزنامه گلوبال تایمز چین متعلق به حزب کمونیست این کشور به نقل از یک فعال مبارزه با تروریسم چین گزارش داد: شبه نظامیان اویغور می خواهند ارتباطات خود در سازمان های تروریستی بین المللی را به وسیله مبارزات عملی افزایش دهند تا حمایت ها از فعالیت های تروریستی در چین را جلب نمایند. در ماه ژوئیه ابوبکر البغدادی، خلیفه داعش مدعی شد که در میان شبه نظامیان تحت امرش شهروندان چینی نیز وجود دارند و دولت چین را به شکنجه و سرکوب مسلمانان در ترکستان شرقی، عبارتی که آن ها برای استان سین کیانگ به کار می برند، متهم کرد.

طی 18 ماه گذشته بیش از 300 تن در جریان تشدید خشونت ها در استان سین کیانگ چین جان خود را از دست داده اند و تروریست های اویغور در حمله ای با سلاح سرد در ماه مارس گذشته در ایستگاه راه آهن شهر کان مینگ 31 نفر را کشتند. پکن این خشونت ها را به جنبش موسوم به جنبش اسلامی ترکستان شرقی و همچنین گروه کنگره دنیای اویغورها نسبت داد.

مقامات چین از بابت اینکه دولتهای غربی در تحلیل هایشان با چینی ها مشترک نیستند خشمگین هستند. وزارت امور خارجه آمریکا گروه جنبش اسلامی ترکستان شرقی را از فهرست سازمان های تروریستی بین المللی خود به سبب تردید نسبت به وضعیت و نقش واقعی این گروه حذف کرد. همچنین گروه کنگره دنیای اویغورها واقع در خارج از خاک چین به عنوان یک گروه صلح آمیز حامی حقوق اقلیت ها که برای استقلال اویغورها مبارزه می نماید درنظر گرفته می گردد.

پکن چنین مسامحه ای در قبال این گروه ها را نامنسجم می داند. لی شائو شیان، معاون رییس موسسه روابط بین الملل معاصر چین گفت: مبارزه با تروریسم نباید استانداردهای دوگانه داشته باشد بلکه این مبارزه باید به حقوق و تمایلات همه کشورهای دخیل احترام بگذارد.

ژائو چو، مفسر مستقل سیاسی اظهار می دارد که همچنین دولت چین به طور همزمان نسبت به مقاصد آمریکا بدبین بوده و مظنون است که واشنگتن و هم پیمانانش به دنبال مهار چین و تضعیف حزب کمونیست این کشور هستند.

ژائو عنوان می نماید: خودداری چین در پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش یک نشانه کاملا واضح از تردیدهای چین درباره اهداف آمریکا است.

ژائو اخیرا در مطلبی در وبلاگ بحث کرد که پکن باید به منظور تاکید بر نگرانی خود نسبت به عدالت و نظم بین المللی نقش فعال تری در دنیا ایفا نماید و به نیروهای مسلح خود فرصت دهد تا در کنار ارتش آمریکا جنگیده و از آن ها چیزهایی را یاد بگیرند. با این حال به علت مخالفت شدید مقامات چین با چنین تفکری هر دو وبلاگ این مفسر چینی چند روز پس از انتشار این مقاله مسدود شد.

بنا به گفته هوآ لیمینگ، سفیر سابق چین، مقامات چینی همچنین تاکید می نمایند که به لحاظ عملی چین نمی تواند کار چندان زیادی برای یاری به مقابله با داعش انجام دهد زیرا قابلیت های بین المللی این کشور ضعیف است.

چین همچون هر عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل به قطع نامه ملزم کردن دولت ها به جلوگیری از مقابله با جذب نیرو، سازماندهی، نقل و انتقال، تجهیز و تامین اقتصادی شبه نظامیان خارجی تروریست رای مثبت داد. اما چین نمی تواند جنگنده های خود را برای بمباران به پرواز درآورد زیرا در نزدیکی منطقه هیچ پایگاه هوایی نداشته و هیچ ناو هواپیمابر در حال کارکردی نیز ندارد. از طرف دیگر ایده اعزام سرباز برای حمایت از ارتش عراق توسط چین نیز قابل تصور نیست.

هوآ لیمینگ خاطرنشان می سازد: این دورنما دور از تصور است زیرا چین هرگز سربازی را پیش از این به منطقه اعزام نکرده و از طرف دیگر حتی دولت آمریکا نیز اعزام سرباز به عراق و سوریه را مردود دانسته است. از زمان جنگ مختصر چین با ویتنام در سال 1979 جسورانه ترین عملیات نظامی این کشور مربوط به چند روز اخیر بوده است.

پکن در روزهای اخیر اظهار داشت که یک گردان 700 نفر آماده نبرد را برای تقویت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سودان جنوبی اعزام می نماید. چین 5 درصد از واردات نفت خود را از سودان جنوبی خریداری می نماید و دیپلمات های چینی مشارکت نزدیکی در مذاکرات برای ایجاد صلح در این کشور نوپا داشته اند. با این حال حکم سازمان ملل برای صلح بانان به منظور مشارکت چینی ها نقشی ضروری داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل چنین حکمی برای اقدام نظامی در سوریه صادر نکرده اما چین تاکنون در این زمینه حساسیت چندانی به خرج نداده است برخلاف روسیه که انتقاد شدیدی از حملات هوایی تحت رهبری غربی ها در خاک سوریه داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین طی روزهای اخیر صرفا به این عملیات های نظامی اشاره و اظهار امیدواری کرد که این حملات تلفات غیرنظامی ایجاد نکرده و تاکید نمود که آن ها می بایست با اهداف و اصول منشور سازمان ملل هم راستا باشند.

هوآ چونایینگ خاطرنشان ساخت: چین همیشه از کوشش های مبارزه با تروریسم که از سوی جامعه بین الملل انجام شوند حمایت می نماید. چین به طور پایدار و قاطعانه با هر شکل از تروریسم مخالف است.

در حال حاضر به نظر می رسد که همچون دیگر کشورهای دنیا تنها می توان از پکن نیز انتظار لفاظی در این زمینه را داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13095

به "چرا چین مایل به مشارکت در مقابله با داعش نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چین مایل به مشارکت در مقابله با داعش نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید