کجا جگوار ببینیم؟

به گزارش بلاگ پو، در گردشگری حیات وحش و در میان گربه سانان بزرگ، جگوار یکی از مهمترین و شاخص ترین جانوران است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

کجا جگوار ببینیم؟

جگوار، گربه سانی زیرک و قوی است که پوست براقی دارد که بواسطه زیبایی و ابهت خاصی که دارد، از قدیم همواره نامش در داستان های اساطیری به چشم می خورد. جگوارها گربه سانان بسیار محبوب و پرطرفداری هستند. در قدیم تفکرات خرافی بسکمک در مورد جگوارها .ج.د داشت. به عنوان مثال در بین مردم محلی مکزیک این تفکر وجد داشت که چگوارها می توانند بین دنیاهای مختلف سفر کنند. این طرز فکر ریشه در این داشت که جگوارها هم بر روی زمین هستند و هم بر روی درخت و از سویی دیگر این جانوران هم در شب شکار می کنند و فعال هستند و هم در روز! اما امروزه این جانوران یکی از نمادها و نشانه های سلطنتی، هوش، زیبایی و قدرت است.

به دلیل شباهت در رنگ و طرح روی پوست، جگوارها اغلب اوقات با پلنگ ها اشتباه گرفته می شوند. این مسئله تنها در شباهت پوست خلاصه نمی شود؛ جگوارها و پلنگ ها هر دو در یک طیف جغرافیایی زندگی می کنند و نقش هر دو این جانوران در اکوسیستم مانند یکدیگر است. تفاوت اصلی و وجه تمایز بین این دو گونه در دو مورد خلاصه می شود. مورد اول مکان دقیق زندگی است که در بخش پایانی مقاله این مسئل دقیق تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مورد دوم جثه است که جگوارها غالبا جثه ای عضلانی تر نسبت به پلنگ ها دارند.

اما اگر بین این دو گونه به صورت جزئی تر به دنبال وجه تمایز می گشت باید به سراغ طرح روی پوست بروید. طرح روی پوست بدن جگوار ها اشکالی تیره است که مرز شکسته ای داشته و درونش نقطه ای روشن تر دیده می شود. از سویی دیگر پلنگ ها هم این اشکال تیره را روی پوست خود دارند با این تفاوت که مرز آن ها شکسته نیست و اشکال تیره به صورت یکدستی تیره هستند و نقطه روشنی در آن یافت نمی شود. محققان و جانورشناسان بر این باورند که وجود اینگونه طرح های خاص بر روی پوست هر دو گونه باعث می شود تا جانور استتار بهتری در منطقه زندگی خود داشته باشد و در هنگام شکار و کمین کردن از دید طعمه پنهان بماند.

همانند دیگر گربه سانان، چشمان جگوار هم برای شکار و دید در شب بسیار مناسب است. ویژگی و قابلیت کلیدی برای این امر درخشش چشمان جانور است که این مسئله در اصطلاح ساختار آینه ای شکل نامیده می شود. این ساختار به این صورت عمل می کند که نور در شبکیه چشم جانور منعکس می شود و این مسئله قابلیت دید جانور را تقریبا دو برابر می کند. به همین دلیل است که چشمان جگوارها و اغلب گربه سانان دیگر در شب می درخشد و آن ها قابلیت دید بسیار بالایی در شب دارند. این مسئله در سگ ها و سگ سانان هم صادق است. افرادی که حیوان خانگی سگ یا گربه دارند، این مسئله را به خوبی درک می کنند و درخشش چشمان حیوان خانگی خود در شب را دیده اند. جگوارها رنگ ها و جزییات را در روز به خوبی نمی بینند اما در شب دید بسیار قوی و مطلوبی دارند.

جگوارها علاقه ای به تعقیب کردن طعمه و شکار خود ندارند و در عوض مایلند تا در جای مناسبی کمین کرده و در موقعیت مناسبی حمله کنند. جگوارها جانوران سریعی هستند اما این ویژگی را نمی توان جزو برترین یا شاخص ترین ویژگی های این جانور دانست. فک جگوارها بسیار قدرتمند است و دندان های این جانور هم بسیار تیز است به نحوی که جگوار به راحتی و با کوچکترین فشاری می توان با کمک فک و دندان های خود جمجه طعمه را سوراخ کند. این ویژگی جگوارها را قادر می سازد که بتوانند جانورانی با پوسته بسیار سخت همانند لاکپشت ها را نیز در هم بشکنند و به عنوان غذا از آن ها استفاده کنند. تا کنون حدود 85 گونه متفاوت از جانوران که همگی طعمه جگوارها هستند یافت شده است که از مهمترین آن ها می توان به گاو، گوزن، تاپیر و کاپی بارا اشاره کرد.

جگوارها در هر منطقه ای که زندگی کنند، معمولا جزو برترین شکارچیان آن محدوده حساب می شوند از این رو این جانوران نگران این نیستند که توسط جانور دیگری شکار شوند و به طور کلی در طبیعت شکارچی خاصی ندارند. تنها خطری که این جانوران را تهدید می کند انسان ها هستند! پوست جگوارها از گذشته تا به حال بسیار محبوب و پرطرفدار بوده و همین امر باعث شد تا شکار این جانوران بسیار زیاد باشد. امروزه شکار آن ها و حتی خرید و فروش پوست آن ها کاملا ممنوع است اما این فعالیت ها هنوز هم به صورت غیر قانونی انجام می شود.

یکی دیگر از دلایل مهم از بین رفتن نسل جگوارها، از بین رفتن محیط های ایده آل برای زندگی آن هاست. انجام فعالیت هایی همچون قطع درختان، کشاورزی در مقیاسی بزرگ و ایجاد معادن توسط انسان ها از جمله مهمترین فعالیت هایی هستند که به زیستگاه جگوارها آسیب می زند. هم اکنون شرایط بقای جگوارها نزدیک به آسیب پذیر است اما متاسفانه نسل این جانوران به سرعت در حال کاهش است و هر چه سریع تر باید به شرایط آن ها رسیدگی شود.

جگوارها باید در جنگل های بارانی زندگی کنند. بدن عضلانی و پنجه های بسیار بزرگ، این جانور را قادر می سازد تا به راحتی از درخت بالا برود. همچنین جگوار شناگر بسیار خوبی هم هست و به خوردن غذاهای آبی از جمله ماهی ها نیز علاقه دارد. جگوارها در آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی زندگی می کنند در حالیکه پلنگ ها در کنار آمریکا، در آفریقا و آسیا هم یافت می شوند.

نظر شما در مورد جگوارها چیست؟ آیا مایل به دیدن این جانور از نزدیک هستید؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: کجارو / animals.sandiegozoo.org
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 44993

به "کجا جگوار ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا جگوار ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید