کدام روش به سود سهامداران عدالت است، نگهداری یا فروش؟

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، در حالی که دولت حالا 60 درصد سهام عدالت را قابل معامله اعلام نموده است، بانک ها مکلف شده اند بدون وثیقه به دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری بدهند. این کارت که در حکم تسهیلات است، کارکرد بالایی را برای دارندگان سهام عدالت در بر خواهد داشت.

کدام روش به سود سهامداران عدالت است، نگهداری یا فروش؟

پیش از این سی درصد از سهام عدالت قابل معامله اعلام شده بود اما با تصمیم اخیر دولت که از آن تحت عنوان عیدی به دارندگان سهام عدالت یاد می گردد،60 درصد از سهام قابل معامله می گردد.

قیمت 60 درصد سهام عدالت چقدر می گردد؟

رشد قابل توجه بورس اوراق بهادار در دو سال اخیر و افزایش ارزش سهام در پنج ماه گذشته، سود بالایی را متوجه دارندگان سهام عدالت نموده است. رویکرد مثبت دولت به بورس نیز روزهای بهتری را برای سهامداران و دارندگان سهام عدالت نوید می دهد.

طبق آخرین آنالیز های انجام شده با توجه به آخرین عملکرد بازار سهام در این هفته، ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی به 19.5 میلیون تومان رسیده که 60 درصد آن معادل 11.7 میلیون تومان می گردد. کسانی هم که ارزش سبد سهام عدالت آنها بیش از یک میلیون تومان بود احتمالا پس از آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت با فروش 60 درصد سهام آنها می توانند منتظر واریز حداقل 24 میلیون تومان باشند.

نکته اما اینجاست که کسانی که در مرحله اول نسبت به فروش سی درصد از سهام عدالت خود اقدام نموده اند، همچنان برای دریافت پول خود از بانک ها و کارگزاری ها با مشکل روبرو هستند.

دلیل تاخیر در پرداخت پول چه بود؟

طبق اعلام سید محمدجواد فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور در دور گذشته به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها مردم به بانک ها و کارگزاری ها مراجعه می کردند و در این مرحله، مراجعه به بانک ها وجود دارد اما بانک ها از درگاه کارگزاری خود اقدام به فروش می نمایند.

وی گفته است: کسانی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب نموده و به کارگزاری های بازار سرمایه معرفی شده اند ممکن است به حساب بعضی از آنها پول سهام واریز نشده باشد زیرا همه سفارش ها تکمیل نشد و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه رخ داد.

حالا اما مسئولان می گویند این ناهماهنگی برطرف شده است و کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده و سهامشان را نفروخته اند اما اکنون به فروش آن احتیاج دارند می توانند در سامانه تغییر شرایط دهند و سهام خود را بفروشند.

جمعیتی بالغ بر 49 میلیون نفر در ایران صاحب سهام عدالت هستند. حالا سهام عدالت به ثروتی قابل توجه برای دارندگان آن تبدیل شده است و توصیه مقامات مسئول به صاحبان سهام عدالت عدم تعجیل در فروش آن بلکه بهره گیری از پیش بینی های انجام شده در قانون است.

حالا صاحبان سهام عدالت می توانند از این امکان بهره مند شوند که سهام عدالت وثیقه دریافت تسهیلات برای آنها گردد.

در عین حال سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: در این راستا سهام شرکت سرمایه گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکت استانی سهام عدالت در بازار سرمایه قابل معامله خواهد بود.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه این شرکت ابتدا با سرمایه 6 هزار و 100 میلیارد تومان ثبت شد و دارای 400 هزار سهامدار است، اضافه نمود: سرمایه فعلی شرکت سرمایه گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی در مجموع با ارزش گذاری روز بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه نمود: به طور معمول از این شرکت سرمایه گذاری به تمام دارندگان سهام عدالت که سهام 500 هزار تومانی داشتند، 124 هزار سهم 100 تومانی تعلق یافته است.

وی تاکید نمود: با توجه به ارزش بالای این سهام ها در بورس، به دارندگان سهام عدالت با روش غیر مستقیم توصیه می کنیم در نگهداری سهام خود کوشش نمایند.

منبع: خبرآنلاین

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31722

به "کدام روش به سود سهامداران عدالت است، نگهداری یا فروش؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام روش به سود سهامداران عدالت است، نگهداری یا فروش؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید