کیفیت و قیمت جدید کره های ایرانی

به گزارش بلاگ پو، عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی با اشاره به اینکه کره از گروه کالاهای مشمول ارز 4200 تومانی خارج شده است و اگر کسی قصد واردات کره داشته باشد باید از ارز نیمایی استفاده کند، گفت: باید در این بخش بر تولیدات داخل تکیه کنیم. براساس مصوبه چربی ستاد تنظیم بازار قیمت هر قالب 100گرمی کره 8000 تومان خواهد شد.

کیفیت و قیمت جدید کره های ایرانی

محمد فربد در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سال 1397 آخرین سالی بود که ارز 4200 تومانی برای واردات کره تخصیص پیدا کرد و حدود 45 هزار تن کره در آن سال و ابتدای سال گذشته وارد شد، اظهار کرد: این 45 هزار تن از آن زمان تا کنون و تا خاتمه شهریور امسال توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: البته تعداد زیادی از کارخانه ها چند ماهی است که تعطیل شده اند؛ زیرا دیگر کره وارداتی نداشتند و ارز جدیدی هم برای واردات تخصیص نیافت اما موجودی انبار یک شرکت تا خاتمه شهریور کفاف نیاز مصرفی بخشی از بازار را با همان قیمت قدیم خواهد داد و بعد از آن باید برتولید داخلی تکیه کنیم.

قیمت هرکیلو کره با ارز نیمایی 150 هزارتومان

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی با اشاره به اینکه کلا کره از گروه کالاهای مشمول ارز 4200 تومانی خارج شده است، گفت: اگر کسی قصد واردات کره داشته باشد باید از ارز نیمایی استفاده کند که امروز قیمت دلار آن حدود 21هزار و 300 تومان است. همچنین قیمت کره ای که با ارز نیمایی وارد می شود کیلویی 150 هزار تومان و هر قالب 100 گرمی آن حداقل با قیمت 15 هزار تومان عرضه خواهد شد.

به گفته فربد، برخی شرکتها با وجود آنکه کره وارداتی شان به اتمام رسیده بود و با وجود ضرر و زیان، به منظور جلوگیری از حذف در بازار، مبادرت به عرضه کره 4500 تومانی کردند؛ در حالی که می توانستند آن را بین 6500 تا 8000 تومان هم عرضه کنند.

قیمت کره از سال 97 تا به امروز ثابت مانده است

وی شرح داد: از ابتدای سال 1397 تا کنون هر 100گرم کره علیرغم تغییر پارامترهای هزینه با قیمت 4500 تومان عرضه می شد و کره از جمله کالاهایی است که قیمتش دچار تغییر نشده است. البته سرانه مصرف سالانه آن نیم کیلو بیشتر نیست.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی در ادامه اظهار کرد: در ستاد تنظیم بازار مصوبه ای در کنار مصوبه قیمت شیرخام وجود دارد که قیمت هر 0.1 درصد چربی را 500 ریال تعیین کرده است. این چربی به صورت خامه از شیرخام استحصال می شود و در کارخانه های مجهز به دستگاه های مخصوص تبدیل به کره می شود.

هر قالب کره 100گرمی 8000 تومان خواهد شد

به گفته وی براساس مصوبه چربی ستاد تنظیم بازار، قیمت هر قالب 100 گرمی کره 8000 تومان خواهد شد که این رقم نیز براساس قیمت روز چربی سودی را عاید شرکتها نمی کند.

فربد گفت: اگر کسی بخواهد سود قانونی به دست آورد می بایست هر قالب کره را به قیمت 10هزار تومان به فروش برساند اما به دلیل اینکه تغییر نرخ برای کارخانه ها و مصرف کننده مشکلاتی ایجاد می کند، کارخانه ها با همان قیمت 8000 تومان تولیدات خود را به فروش می رسانند.

اگر ارز 4200 تومانی علوفه قطع شود، کره گران می شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش قیمت کره تولید داخل وجود دارد یا خیر گفت : در حال حاضر برای واردات علوفه دامی ارز 4200 تومانی تخصیص داده می شود که اگر این ارز تغییر کند یا حذف شود به تبع آن قیمت شیرخام افزایش خواهد یافت و تحت تاثیر افزایش قیمت شیر خام طبیعتا قیمت کره هم تغییر خواهد کرد.

ادعای رقابت با برندهای خارجی نداریم

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا کره تولید داخلی می تواند از لحاظ کیفیت با نمونه های وارداتی آن رقابت کند و آیا کیفیت کره مانند قبل خواهد بود؟ گفت: اصل رعایت کیفیت در کارخانه های تولیدی مطرح است. اگر نتوانیم محصولات با کیفیت تولید کنیم و در جهت بالا بردن سطح کیفی محصولات تلاش نکنیم، مصرف کننده استقبال نخواهد کرد و صنعت لبنیات دچار مشکل خواهد شد. شاید در ابتدای کار نتوانیم ادعا کنیم که تولیدات داخلی از نظر کیفی با نمونه خارجی آن و برخی از برندها مطابقت داشته باشد ولی صنعت لبنیات همه تلاشش را خواهد کرد که محصولات با بهترین کیفیت عرضه شود. البته این نکته را باید اضافه کرد که براساس نمونه گیری ها محصولات تولید شده تا کنون از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 33927

به "کیفیت و قیمت جدید کره های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت و قیمت جدید کره های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید