گزارش گاردین درباره تصمیم فرانسه برای ایجاد خط اعتباری با ایران

به گزارش بلاگ پو، ایرنا نوشت: روزنامه گاردین روز دوشنبه با توجه به تماس تلفنی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نوشت، فرانسه در تلاش است تا برای پیش خرید نفت ایران یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری راه اندازی کند.

گزارش گاردین درباره تصمیم فرانسه برای ایجاد خط اعتباری با ایران

به گزارش این روزنامه انگلیسی، فرانسه برای راه اندازی خط اعتباری پیش خرید نفت ایران تلاش می کند اما هنوز تعیین نیست که آیا آمریکا اجازه چنین اقدامی را می دهد یا هر شرکت یا کشوری که به دنبال خرید نفت از ایران باشد را تحریم خواهد کرد.

در کنار فشارهای آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت خام ایران، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد سه مرحله ای خود را به مقامات ایرانی مطرح کرده است.

به نوشته گاردین، پیشنهادات مکرون شامل تعهدات دو طرف به حفظ توافق هسته ای سال 2015 است.روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت، پیشنهادات رئیس جمهوری فرانسه از طرف دولتمردان بریتانیا و آلمان نیز حمایت می شود.

یک هفته پس از برگزاری چهل وپنجمین اجلاس گروه 7، مکرون در نخستین گام پسابیاریتزی خود با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران برای ششمین بار در سه ماه اخیر با موضوع حفظ برجام گفت وگوی تلفنی کرد.

در این گفت وگوی تلفنی که شنبه (نهم شهریور) از سوی رئیس جمهوری فرانسه صورت گرفت، رئیس جمهوری ایران نسبت به پیامدهای انجام نشدن تعهدات برجامی از سوی اروپا هشدار داد.

شبکه 5 تلویزیونی فرانسه گزارش داد: حسن روحانی به همتای فرانسوی خود هشدار داد که اروپایی ها باید به تعهدات خود عمل کنند و اگر نتواند این تعهدات را انجام دهد، ایران به فاصله دریافت های خود از توافق هسته ای 2015 ادامه خواهد داد.

این نخستین گفت وگوی تلفنی میان دو رییس جمهور از زمان دیدار چهارم شهریور ماه میان امانوئل مکرون با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست رهبران گروه 7 در بیاریتز فرانسه در هفته گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در مه سال 2018، آمریکا از توافق بین المللی به دست آمده در وین در سال 2015 خارج شد و به طور مجدد تحریم های سنگینی با هدف خفه کردن اقتصاد ایران اعمال کرد.

تهران با کاهش تدریجی تعهدات برجامی خود به این اقدام آمریکا پاسخ داده است و از آن زمان برای تشویق طرف های اروپایی در این توافق(فرانسه، بریتانیا و آلمان) برای انجام اقدام های تعیین به منظور غلبه بر تحریم های آمریکا بویژه در زمینه صادرات نفت خود تلاش می کند.

روحانی در این گفت وگوی تلفنی به مکرون گفت: اگر اروپا نتواند تعهدات خود را انجام دهد، ایران قدم سوم را برای کاهش تعهدات خود تحت توافق هسته ای 2015بر می دارد. وی اضافه کرد که در صورت تحقق این اقدام از سوی اروپا، اقدام های قبلی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

ایران آنچه که می تواند سومین مرحله کاهش تعهدات برجامی باشد را تعیین نکرده اما آقای ظریف وزیر خارجه ایران در گفت و گوی اخیر خود با روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ گفته که در 6 سپتامبر (15شهریور) این مرحله آغاز خواهد شد.

23311

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

georgiaro.ir: گرجستان: سفری به کشور زیبایی ها

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11784

به "گزارش گاردین درباره تصمیم فرانسه برای ایجاد خط اعتباری با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش گاردین درباره تصمیم فرانسه برای ایجاد خط اعتباری با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید