10 بلایی که سیگار و قلیان بر سر پوست، زیبایی و اندام های بدن می آورد؛ پیپ بکشیم؟

به گزارش بلاگ پو، 31 ماه می روز جهانی بدون تنباکو است. اگر چه یک روز برای ترک تنباکو در تقویم مناسبت های بین المللی در نظر گرفته شده است اما مسئله اینجاست که اگر واقعا اهل دود و دم باشید با یک یا دور روز مصرف نکردن تنباکو و دخانیات مسئله ای از شما حل نمی گردد. علاوه بر ضررهایی که سیگار و قلیان کشیدن برای سلامت بدن دارد، 15 تاثیری که کشیدن قلیان و سیگار روی صورت و ظاهر شما می گذارد را از سایت در مجله خبرنگاران بخوانید.

10 بلایی که سیگار و قلیان بر سر پوست، زیبایی و اندام های بدن می آورد؛ پیپ بکشیم؟

عوارض قلیان کشیدن برای بدن

می دانستید قلیان کشیدن قدمت 400 ساله دارد؟ خاستگاه قلیان قاره آسیا و هند است و در اوایل سال 1600 میلادی فردی به نام حکیم عبدول فتح که پزشکی هندی بود قلیان را اختراع کرد و تصور می کرد که این وسیله دودزا احتمالا مضرات کمتری از سیگار و سایر دخانیات دارد.

در دهه 90 میلادی بود که پای قلیان به کشورهای حوزه دریای مدیترانه هم باز شد و کم کم به سایر کشورهای جهان هم کشیده شد. تصور بعضی افراد این است که عوارض قلیان کشیدن کمتر از کشیدن سیگار است. چرا؟ به این دلیل که بسیاری تصور می نمایند آب موجود در قلیان میزان سمیت و سرطان زا بودن تنباکو را کاهش می دهد. اما حقیقت این است که عوارض قلیان کشیدن هیچ دست کمی از کشیدن سیگار ندارد. بعضی از مواد سمی و بسیار خطرناک که در اثر کشیدن قلیان وارد بدن، سیستم تنفسی و جریان خون می شوند عبارتند از:

تار که ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف (هیدروکربن های پلی آروماتیک، آمین های آروماتیک و ترکیبات غیر ارگانیک) که بسیاری از آن ها سمی، سرطان زا و جهش زا هستند تشکیل شده است)، آرسنیک، کروم، کبالت، کادمیوم، نیکل، فرمالدئید، استالدئید، اکرولین و پودر سرب.

بعضی شرکت های فراوری نماینده توتون و تنباکو ادعا می نمایند که در محصول فراوریی آن تار وجود ندارد اما حقیقت چیز دیگری است. علاوه بر این، زغال چوبی که برای حرارت دادن تنباکو مورد استفاده قرار می گیرد شامل مونوکسید کربن، فلزات و سایر عوامل ایجاد نماینده سرطان مانند هیدروکربن های پلیاروماتیک است که برای افراد قلیانی و سیگاری و کسانی که در معرض دود سیگار و قلیان هستند بسیار خطرناک است.

بعضی از بیماری های مرتبط با عوارض قلیان کشیدن هم عبارتند از:

سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان معده و سرطان مری. علاوه بر این قلیان کشیدن سبب بروز بیماری های قلبی می گردد و بر توانایی باروری در زنان و مردان تاثیر می گذارد. یادتان باشد کشیدن قلیان مشترک خطر سرایت بیماری های عفونی را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

پیپ کشیدن بهتر از سیگار و قلیان است؟

حالا که قرار است در خصوص روز جهانی بدون تنباکو صحبت کنیم بد نیست در خصوص عوارض پیپ هم بگوییم. بعضی افراد بر این باورند که ضرر کشیدن پیپ از سیگار و قلیان کمتر است و اگر اهل دخانیات باشند این مسئله را با پیپ حل می نمایند. اما واقعیت این است که طبق تحقیقات پزشکی انجام شده در این زمینه پیپ، سیگار و قلیان هر سه به یک انداز خطرناک هستند. بسیاری از بیماری هایی که افراد سیگاری و کسانی که قلیان می کشند به آن مبتلا می شوند برای افرادی که به کشیدن پیپ اعتیاد دارند ریسک بالایی دارد. بعضی از این بیماری ها عبارتند از:

بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و سایر سرطان هایی که با سیگار و قلیان کشیدن مشترک هستند. شاید تنها مزیت پیپ و قلیان کشیدن این است که مثل سیگار به راحتی در دسترس نیستند و به همین دلیل تمایل و فرصت کمتری در طول روز برای استفاده از آن ها نسبت به سیگار وجود دارد.

10 بلایی که قلیان و سیگار بر سر پوست و زیبایی شما می آورند

برای هشدار دادن در خصوص خطرات و مضرات کشیدن قلیان و سیگار معمولا به جنبه هایی مثل سرطان زا بودن و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی اشاره می گردد. اما مسئله اینجاست که کشیدن قلیان و سیگار و پیپ فقط باعث بروز این بیماری ها نمی گردد و تاثیرات بسیار مخربی بر روی ظاهر و پوست شما می گذارند. بعضی از تاثیرات مخرب کشیدن سیگار و قلیان و پیپ بر روی ظاهر و پوست افراد که براساس تحقیقی بر روی افراد دوقلو سیگاری و غیر سیگاری انجام شده عبارتند از:

1-عوارض قلیان و سیگار کشیدن روی پوست و دندان ها

ربطی به سن و سال ندارد. حتی اگر دو آدم با هم دوقلو و خواهر و برادر باشند آن کسی که سیگار، قلیان یا پیپ می کشد پوست، دندان و حتی موهای ضعیف تری دارد. این در حالی است که افراد سیگاری قلب، شش ها و استخوان های ضعیف تری دارند.

2-پوست ضعیف و چروک صورت و دور چشم ها

بیش از 4000 ماده شیمیایی مضر در تنباکو وجود دارد که بسیاری از آن ها مانع کلاژن سازی در پوست می شوند و حالت ارتجاعی و قدرت کشیدگی پوست را از بین می برند و سبب بروز چروک های عمیق روی پوست فرد می گردد. از سوی دیگر پوست دور چشم که معمولا نازک تر از سایر قسمت های پوست صورت است در افراد سیگاری زودتر و بیشتر از سایر افراد چروک می گردد. اگر سیگاری هستید یا قلیان می کشید برای به تعویق انداختن این عوارض حتما از بهره ببرید.

3-چروک شدن پوست بازوها

یکی دیگر از عوارض قلیان و سیگار کشیدن علاوه بر چروک و لک شدن پوست صورت، صدمه به پوست سایر اندام ها به خصوص پوست دست ها، بازوها و سینه است. در واقع زمانی که کلاژن سازی پوست متوقف می گردد نخستین مناطقی که بعد از پوست صورت آسیب می بینند پوست دست ها و افتادگی پوست سینه است.

4-چین و چروک دور لب

قلیان و سیگار کشیدن از دو طریق به پوست دور لب آسیب می رساند و آن را چروک می نماید. نخست این که با پک زدن به قلیان و سیگار ماهیچه های اطراف لب خود به خود ضعیف می شوند و باعث چروک دور لب می شوند. از سوی دیگر همان تاثیر مخرب قلیان و سیگار بر روی کلاژن سازی و از دست رفتن حالت کشسانی پوست باعث چروک دور لب ها می گردد.

5-لک های پیری روی پوست صورت و دست ها

از جمله عوارض قلیان و سیگار کشیدن ظاهر شدن لک های قهوه ای روی پوست صورت و دست ها است که در حالت عادی با بالا رفتن سن روی پوست ظاهر می شوند. این لکه ها معمولا روی پوست افرادی ظاهر می شوند که زیاد در معرض نور آفتاب قرار می گیرند اما در افراد قلیانی و سیگاری و کسانی که قلیان می کشند زودتر از زمان معمول و بیشتر اتفاق می افتد.

6-دندان های پوسیده و جرم گرفته

دندان های زرد و جرم گرفته یکی از بدترین تاثیرات مصرف دخانیات در طولانی مدت است اما این تمام ماجرا نیست. بوی بد دهان، جرم گرفتگی دندان ها و عفونت لثه در کنار بیماری های خطرناک و کشنده ای مثل سرطان دهان، زبان و … از جمله عوارض کشیدن قلیان و سیگار برای فرد محسوب می شوند.

7-زرد شدن پوست انگشتان و ناخن ها

شاید به نظر بعضی افراد ژست دریافت سیگار میان انگشتان جالب باشد اما اگر بدانید همین امر باعث زرد و چروک شدن پوست انگشتان دست و ناخن ها می گردد احتمالا نظرتان عوض خواهد شد. خبر خوب این است که اگر سیگار را ترک کنید این عوارض از بین خواهند رفت.

8-ریزش و کم پشتی موها

با بالا رفتن سن تار موها در زنان و مردان نازک تر می گردد اما قلیان و سیگار کشیدن این روند را تسریع می نماید. حتی در بعضی افراد قلیانی و سیگاری سریع تر از سایر افراد اتفاق می افتد. طبق تحقیقاتی که در کشور تایوان انجام شده در تاسی مدل مردانه در مردان آسیایی سیگار یکی از فاکتورهای اصلی است.

9-آب مروارید

در افرادی که قلیان و سیگار می کشند چشم ها هم آسیب می بینند. در حقیقت ریسک ابتلا به بیماری آب مروارید در افراد قلیانی و سیگاری بیشتر است.

10-پسوریاس

پسوریاس یک بیماری مزمن است که اغلب سبب ایجاد ضایعات پوستی به خصوص در ناحیه پوست سر زانوها، آرنج ها، دست ها، پاها یا کمر می گردد. در این نواحی ممکن است پوست به رنگ نقره ای، سفید یا قرمز درآید. طبق تحقیقات انجام شده احتمال ابتلا به پسوریاس در کسانی که قلیان و سیگار مصرف می نمایند بیشتر است.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: افق کوروش
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7303

به "10 بلایی که سیگار و قلیان بر سر پوست، زیبایی و اندام های بدن می آورد؛ پیپ بکشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 بلایی که سیگار و قلیان بر سر پوست، زیبایی و اندام های بدن می آورد؛ پیپ بکشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید