15 پیشنهاد به شهردار تهران؛ از افزایش فضای پیاده تا معلق شدن طرح ترافیک

به گزارش بلاگ پو، حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران در نامه ای به شهردار تهران، پیشنهاداتی در مورد فعالیت های شهرداری برای مقابله با ویروس کرونا عنوان نمود.

15 پیشنهاد به شهردار تهران؛ از افزایش فضای پیاده تا معلق شدن طرح ترافیک

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، حجت نظری عضو شورای شهر تهران در نامه ای به پیروز حناچی شهردار تهران با اشاره به مسائل و گلایه های شهروندان طی مدتی که شهر تهران درگیر مقابله با ویروس کرونا است، پیشنهاداتی را برای بهبود شرایط فعلی مطرح نموده است.

در این نامه آمده است: در شروع بر خود لازم می دانم از اقدامات شایسته و شایان تقدیر بخش های مختلف شهرداری تهران در مقابله با ویروس کرونا که مطابق با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران با عنوان الزام شهرداری تهران به انجام اقدامات لازم و فوری جهت افزایش تاب آوری شهر تهران برای پیشگیری و کاهش اثر ناشی از آلودگی ویروس کرونا اجرا شده است، تشکر و قدردانی کنم. اما آنچه باعث نگارش این نامه به جنابعالی شد، بعضی گلایه ها و البته پیشنهادهایی بود که در این مدت از سوی شماری از شهروندان، کارکنان و نیز بازنشستگان شهرداری تهران به اینجانب منتقل شده است. این موارد و پیشنهادها را با هم فکری تعدادی از همکارانم در شورای شهر تهران مورد آنالیز قرار داده و در نهایت، نکاتی حاصل شد که ضروری است طبق سه مصوبه شورای شهر تهران در تاریخ های ششم، نوزدهم و بیست وپنجم اسفند ماه سال 98 و نیز بند 15 از ماده 55 قانون شهرداری ها اجرایی گردد.

 • افزایش فضای رفت و آمد عابران پیاده به طور موقت

در بخشی دیگری از این نامه یادآوری شده: با توجه به انتها تعطیلات نوروزی یکی از نگرانی های جدی، پیرامون افزایش حجم تردد و عبور و مرور در معابر پایتخت است که امیدوارم ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم تداوم تعطیلی تا انتها فروردین ماه را اتخاذ کند. اما در شرایط فعلی، چه تصمیمی اتخاذ گردد و چه نگردد، پیشنهاد می کنم شهرداری تهران در معابر و مناطق پرتردد، نسبت به افزایش فضای و محیط رفت و آمد عابران پیاده به شکل موقت اقدام کند. نمونه ای از این اقدام در کشورهایی نظیر آلمان و اتریش به اجرا درآمده و موفقیت قابل توجهی هم داشته است که این موارد را به پیوست خدمت تان ارسال نموده ام.

 • جداسازی ورود و خروج ایستگاه های مترو

نظری در ادامه نامه اش به فضای های مترو و احتمالی شلوغی ایستگاه ها اشاره نموده و گفته است: همچنین پیشنهاد می کنم فضای ورود و خروج در ایستگاه های مترو و به ویژه ایستگاه های پر رفت و آمد، جداسازی و با استفاده از المان های گرافیکی آشکارسازی گردد. به این شکل که جهت یا دری مخصوص برای ورود و جهتی معین نیز برای خروج از این فضا به وسیله رنگ کردن کف جهت معین گردد. این امر سبب کاهش تماس مردم با یکدیگر و افزایش سرعت حرکت در نقاط دارای تراکم جمعیتی خواهد شد. در داخل واگن های مترو نیز ضروری است همیشه سیستم تهویه روشن باشد.

 • کنترل جمعیت داخل فروشگاه ها و میادین میوه و تره بار

نظری به تصاویری که از شلوغی میادین میوه و تره بار منتشر شده اشاره نموده و نوشته است: مساله دیگر در خصوص فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار شهرداری تهران است. بار دیگر از کارکنان خدوم این مراکز که در تمام ایام توصیه به خانه نشینی، برای خدمت به مردم در محل کار خود حاضر بودند تشکر می کنم. در عین حال نگرانی هایی در خصوص افزایش مراجعات به این مراکز و تجمع در آن ها وجود دارد. کما اینکه تصاویری از بعضی از میادین میوه و تره بار پایتخت در ایام نوروز منتشر شد که نشان دهنده تراکم بالای جمعیت بود. به همین دلیل نیز با توجه به اینکه هنوز زیرساخت کافی برای فروش اینترنتی مهیا نشده، ضروری است حداقل سیستمی برای کنترل جمعیت داخل فروشگاه ها و این مراکز درنظر گرفته و اعلام گردد که در حال حاضر، در هر واحد فروشگاهی چند نفر حضور دارند. این امر منجر به اطلاع مردم از ساعات خلوت و تشویق ایشان به عدم تجمع و تراکم بالای جمعیت می گردد. همچنین ضروری است با خط کشی کف و نوارکشی، فاصله مناسب را میان مراجعه نمایندگان ایجاد کنیم. در این مورد نیز چند نمونه اجرا شده در دیگر کشورها به پیوست ارسال می گردد.

 • استفاده از ظرفیت وانت بارها و مشاغل سیار برای فروش های اینترنتی

وی پیشنهاد داد: همان طور که اطلاع دارید، مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون نیز مدت هاست تصویب شده اما هنوز به طور کامل اجرایی نشده است. پیشنهاد می کنم در این شرایط از رانندگان وانت بارها و دیگر مشاغل سیار که پیش تر در چرخه توزیع محصولات میوه و تره بار نقش داشته و در این ایام بیکار شده اند، استفاده گردد. این افراد می توانند به عنوان عرضه نمایندگان محصولاتی که به شکل اینترنتی یا تلفنی از میادین میوه وتره بار خریداری شده اند فعالیت نموده و محصولات را بر اساس آموزش هایی که می بینند در طول روز به مشتریان برسانند. بدیهی است که تجهیز و ارتقا زیرساخت ها برای فروش اینترنتی محصولات پس از فروکش بیماری کرونا نیز می تواند ادامه داشته باشد.

 • خط کشی های موقت در فضاهای عمومی

در بخش دیگری از این نامه آمده است: واضح است که رعایت فاصله مناسب امری مهم در پیش گیری از ابتلاء به کرونا است به همین منظور، از شهرداری تهران می خواهم که در فضاهای عمومی نظیر فروشگاه ها و مراکز خرید، ایستگاه های مترو و اتوبوس و … آموزش هایی درمورد رعایت فاصله مناسب نصب کند و علاوه بر آن، در مراکز شلوغ به وسیله خط کشی موقت در کف، چنین اقداماتی را انجام دهد.

 • امکان ورزشی تا انتها فروردین ماه تعطیل بماند؛ تعامل بر سر اجاره بها

در خصوص اماکن ورزشی شهرداری تهران، دریافت اجاره بها و شهریه ای که بعضاً از سوی بعضی شهروندان پرداخت شده، دغدغه ها و نگرانی هایی وجود دارد که باید حل گردد. کاش همان طور که بارها حضور خودتان نیز گفته ام، از برون سپاری این مجموعه ها جلوگیری می شد. اما در حال حاضر ضروری است با پیمانکاران این اماکن ورزشی در خصوص اجاره بها تعامل صورت گیرد. همچنین ضروری است سازمان ورزش در خصوص شهریه های از پیش اخذ شده شهروندان نیز تمهیداتی را بیاندیشد. همچنین پیشنهاد و درخواست می کنم که اماکن ورزشی حداقل تا انتها فروردین ماه تعطیل بمانند.

 • افزایش تعامل میان تشکل های مردم نهاد و شهرداری در موضوع کرونا

رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران در ادامه این نامه به شهردار گفته است: در بحران کرونا، شهرداری تهران از ظرفیت و توان تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و افراد داوطلب بی بهره نبود، اما متأسفانه تعامل مدیریت شهری با این تشکل ها و افراد کافی نبود. این موضوعی است که از سوی فعالان چندین تشکل و سازمان مردم نهاد نیز به بنده منتقل شده است. این امر سبب شده تا حتی بعضی هماهنگی ها که از سوی ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران اجرا شده بود، به نتیجه مطلوب نرسد. لذا ضروری است که ترتیبی اتخاذ گردد تا سمن ها و داوطلبان در این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گیرند. از این ظرفیت بزرگ علاوه بر اقدامات فیزیکی، در حوزه فرهنگسازی، آگاهی بخشی و فضای مجازی نیز می توان بهره برد.

تشکل ها و سازمان های مردم نهاد همچنین می توانند بازویی توانمند برای مدیریت شهری در یاری به افراد دارای فقر شدید، بی خانمان و ساکنان سکونت گاه های نامناسب باشند. نیک می دانید که توصیه در خانه بمانید، تازمانی که همه ارکان حکومت همت و اراده ای جدی برای حل مشکل فقرا نداشته باشند، برای این قشر اجرایی نخواهد شد. در شرایط فعلی ضروری است مدیریت شهری با تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی، به ویژه در میان صاحبان بنگاه های تجاری و استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، در این زمینه گام های مؤثرتر بردارد.

 • طرح ترافیک تا انتها بیماری معلق گردد

این عضو شورای شهر تهران تاکید نمود: به نظر می رسد طرح ترافیک باید تا انتها این بیماری معلق گردد یا لااقل به شکلی دیگر اجرا گردد. آن طور که اعلام شده، این طرح از 16 فروردین ماه دوباره اجرا خواهد شد و در این شرایط، باتوجه به اینکه بیشتر ادارات و ارگان ها نیز در مرکز شهر قراردارند، کارمندان و مردم مجبور به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی خواهند شد. پیشنهاد می کنم که تا زمان عادی شدن شرایط و انتها همه گیری کرونا، اجرای طرح ترافیک معلق گردد یا در صورت نگرانی پلیس از ایجاد ترافیک در هسته مرکزی شهر، حداقل امکان یک بار ورود و خروج رایگان و بدون جریمه برای تمامی پلاک ها در طول زمان اجرای طرح فراهم گردد تا کارمندان و شهروندان کمتر از مترو و اتوبوس استفاده نمایند. از شما می خواهم موضوع را به وسیله شورای ترافیک پی گیری کنید.

 • بسیاری از شهروندان از برگزاری کنسرت های آنلاین بی خبر بودند

نظری افزود: نکته دیگر در خصوص بعضی امور رسانه ای و اقدامات اجرا شده از سوی شهرداری تهران در فضای مجازی است. در این زمینه شهرداری تهران تولیدات و اقدامات مفید و قابل قبولی انجام داده اما متأسفانه بعضاً اصرار بر پخش انحصاری بعضی از تولیدات با بخشی نگری در زیرمجموعه شهرداری یا عدم همکاری زیرمجموعه های شهرداری و نهادهای خارج از مجموعه مدیریت شهری در انتشار این تولیدات، سبب شده تا این اقدامات خوب، امکان عرضه و دیده شدن گسترده را از دست بدهند. به عنوان مثال اطلاع رسانی مناسبی در خصوص کنسرت های شبانه که با همت شهرداری اجرا شده صورت نگرفته و شمار قابل توجهی از شهروندان از برگزاری آن بی خبرند. ابهاماتی در خصوص حجم اینترنت شهروندان برای تماشای این کنسرت ها نیز وجود دارد و متأسفانه اغلب پلتفرم های انتخاب شده برای پخش مخاطب را مجبور به عضویت می نمایند.

تولیدات دیگری نیز وجود دارد که از گوشه و کنار با خبر شده ام که از سوی شهرداری تهران اجرا شده اما اطلاع رسانی مناسبی در خصوص آن انجام نشده و حتی سایت Tehran.ir به عنوان سایت اصلی شهرداری تهران نیز نسبت به آن ها توجه کافی نداشته است. به نظر می رسد ضروری است تمامی بخش های شورای شهر و شهرداری، هماهنگ با یکدیگر اقدام به انتشار این محتواها نموده و فضایی هم فراهم گردد تا امکان انتشار تولیدات سازمان های مردم نهاد نیز از بسترهای مختلف مجموعه مدیریت شهری انجام گردد.

 • نگرانی کارگران شهرداری بابت حقوق و دستمزد فروردین ماه

این عضو شورای شهر تهران در بخش دوم نامه به شهردار پیشنهاداتی مربوط به کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران مطرح نموده و گفته است به خوبی در جریان مسائل مالی و بدهی های به یادگار مانده از دوران مدیریت شهری قبلی هستم و می دانم که شرایط فعلی نیز زیان های مالی فراوانی برای مدیریت شهری برجای گذاشته است. با وجود این، ضروری است به سلامت و معیشت کارکنان شهرداری تهران و افراد وابسته به شهرداری توجه جدی گردد.

ضروری است پیمانکاران از به کارگیری کارگران برای اموری نظیر رنگ آمیزی نرده و جدول و دیگر امور غیرضروری حداقل تا انتها فروردین ماه خودداری نمایند. متأسفانه بعضی از کارگران زحمتکش شهرداری نگرانی هایی بابت حقوق و مزایای خود در فروردین ماه داشتند. تاکید می کنم که پیمانکاران موظف به پرداخت تمام و کمال حقوق و مزایای پرسنل خود هستند و در غیر این صورت، ضروری است به شیوه های قانونی در صلاحیت پیمانکاران تجدیدنظر شده و از سپردن پیمان های بعدی به ایشان ممانعت گردد.

در این بخش از نامه آمده است: در خصوص مجموعه شهرداری نیز ضروری است توجه جدی به معیشت کارمندان صورت گیرد. شمار زیادی از نیروهای سازمان مدیریت پسماند، عوامل آتش نشانی، عوامل مجموعه بهشت زهرا، کارمندان فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار، کارکنان گرم خانه ها و سامان سراها، کارمندان مترو، رانندگان اتوبوس و مترو و تاکسی و … در این ایام نه تنها در محل کار خود حضور داشتند، بلکه با حجمی بیشتر از مأموریت و البته استرس فراوانی که ناشی از نگرانی درباره سلامت خود و خانواده شأن بود، به انجام وظیفه پرداختند. ضروری است مشوق های مالی برای این عزیزان و نیز حمایت های معنوی از آنان و خانواده های شان صورت پذیرد.

پاکبان ها گروهی ویژه هستند که حتماً باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. این عزیزان با حجمی بالا از زباله هایی نظیر دستکش، ماسک و … روبه رو بوده و هستند و بعضاً شرایط مالی مناسبی هم ندارند. به همین دلیل انتظار می رود علاوه بر تشویق های مالی و حمایت های معنوی، شهرداری نسبت به پایش سلامت این افراد و خانواده های شان نیز اقدام کند.

 • پایش سلامت بازنشستگان شهرداری

نظری در انتها این نامه یادآور شده است: در خصوص بازنشستگان هم باید تدابیری اتخاذ گردد که تا حد امکان نیازی به مراجعه حضوری ایشان برای انجام امور اداری وجود نداشته باشد. همچنین باید شهرداری حساسیت ویژه ای در خصوص پایش سلامت این عزیزان که عمری در مدیریت شهری خدمت نموده و امروز به حق انتظار همیاری و تعاون از شهرداری را دارند، داشته باشد. در انتها امیدوارم بیماری کووید 19 هرچه زودتر از کشور عزیزمان و دنیا جدا گردد و دوباره تجمعات انسانی و اجتماعی مردم شکل بگیرد. اما از شهرداری می خواهم بعضی از امور حضوری خود نظیر صدور پروانه ساختمانی و پرداخت عوارض و … را همچنان به شکل اینترنتی و برخط ادامه دهد، تا هم از بعضی تخلفات در این حوزه جلوگیری گردد و هم امور مردم در شفافیت کامل پیش رود. اقدامات اخیر نشان داد که بسیاری از پافشاری ها بر انجام حضوری امور، ناشی از کج سلیقگی و بدون منطق بوده که ضروری است رویه در خصوص آن ها تغییر یابد. شاید همین اقدامات مؤثر و مفید، به ما شهامت بازنگری در ایده ای صحیح که به بدترین شکل انجام شد یعنی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک را بدهد. به نظر می رسد باید از همین جا شروع کنیم و به این نقض غرض و نقض غرض های این چنینی که نقشی در ایجادش نداشته ایم انتها دهیم.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23204

به "15 پیشنهاد به شهردار تهران؛ از افزایش فضای پیاده تا معلق شدن طرح ترافیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 پیشنهاد به شهردار تهران؛ از افزایش فضای پیاده تا معلق شدن طرح ترافیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید