16آذر سال جاری زمان رونمایی از الگوی جدید کنشگری سیاسی باشد، حرفهای تند و رادیکال هوادار ندارد

به گزارش بلاگ پو، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه در شرایط امروز حرف های تند و رادیکال طرفداری ندارد، گفت: مراسم 16 آذر سال جاری می تواند زمان رونمایی از این الگوی جدید کنشگری سیاسی و اجتماعی دانشجویان باشد که بخشی از آن طبیعتا در فضای مجازی اتفاق می افتد و بخشی نیز در فضای واقعی و حضوری می تواند اتفاق بیفتد.

16آذر سال جاری زمان رونمایی از الگوی جدید کنشگری سیاسی باشد، حرفهای تند و رادیکال هوادار ندارد

دکتر حسین سلیمی در گفت و گو با خبرنگاران، به برنامه ها و سیاست های دانشگاه علامه طباطبایی برای روز دانشجو و در شرایط تعطیلی فغالیت های حضوری دانشگاه به دلیل شیوع کرونا اشاره نمود و گفت: دانشگاه صرفا محل یادگیری یک سری کارهای تئوری ، عملی و انجام چند پژوهش نیست. دانشگاه محل جامعه پذیری و شکل گیری شخصیت افراد و همچنین محل شکل گیری الگوهای مختلف کنش اجتماعی است به همین جهت دانشگاه ها اصل و بنیادشان بر فعالیت های حضوری است.

وی در ادامه توضیح داد: اگرچه تکنولوژی های مختلف امروزه در برگزاری کلاس به ما کمک می نمایند و یک نوع جهش نیز به فعالیت های ما داده است اما باید توجه کرد که دانشگاه که فقط محدود به برگزاری کلاس های آموزشی نیست، بلکه دانشگاه ها در شکل گیری شخصیت اجتماعی دانشجویان و الگوی اجتماعی آنها نیز نقش دارند و در این زمینه است که فعالیت های دانشجویی و فرهنگی مراکز علمی در قالب کانون های فرهنگی، انجمن های علمی و همچنین تشکل های سیاسی بسیار مهم است؛ چرا که این موضوع به الگوی کنش اجتماعی کمک می نماید و دانشجویان به نوعی چگونگی مشق کردن کنش های اجتماعی را در محیط های دانشگاهی و بیرون دانشگاهی انجام می دهند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان کرد: متاسفانه شرایط دوران کرونا موجب شده است که ما افولی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان در دانشگاه ها داشته باشیم و چون در این زمینه افول داشتیم، بعضی فکر می نمایند برای شکستن یخ ناشی از این افول باید میزان رادیکالیسم خود را افزایش دهند.

دکتر سلیمی تاکید نمود: بعضی افراد تصور می نمایند در شرایط فعلی باید با حرف های رادیکال تری نسبت به گذشته، یخ فعالیت های دانشجویی را بشنمایند، متاسفانه این چالش در حال حاضر شکل گرفته است و نوع برخورد ما در این زمینه می تواند افراطی، تفریطی و یا سازنده باشد.

وی خاطر نشان کرد: برخورد افراطی به این معنی است که ما برای این که یخ فعالیت های دانشجویی و فرهنگی را بشکنیم به اندازه ای روی خط قرمزها حرکت کنیم و این خط قرمزها را بشکنیم تا شاید از آتش ناشی از شکستن هنجارها، یخ ها آب شوند که به نظر من این الگوی نادرستی است و راه به جایی نخواهد برد و جامعه دانشجویی ما اقبالی به فعالیت های رادیکالی نشان نمی دهند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: از طرفی ما بگویم خب شرایط خوب است و چون دانشجویان فعالیتی در حوزه دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی انجام نمی دهند و در نهایت چند جلسه ای در فضای مجازی برگزار می نمایند و ممکن است حرف رادیکال، نیمه رادیکال و سازنده مطرح گردد لذا ما به همین شرایط قانع باشیم و بگویم دردسر این شرایط کمتر است که به نظر من این رویه نیز تفریطی و نادرست است.

سلیمی اظهار کرد: ما در حوزه فعالیت های دانشجویی یک حد وسطی داریم مثلا ما در حوزه آموزش، پژوهش و غیره در دوران کرونا توانستیم الگوهای جدیدی داشته باشیم. اگرچه با مسائل زیادی روبرو بودیم اما توانستیم الگوی جدید را کشف کنیم و من معتقد هستم دانشجویان ما به اندازه ای خلاقیت توانمندی فکری و حسن نیت دارند که بتواند یک الگوی جدیدی از کنشگری چه در دورن دانشگاه و چه در سطح اجتماعی را ایجاد نمایند.

وی تاکید نمود: من فکر می کنم مراسم 16 آذر سال جاری می تواند زمان رونمایی از این الگوی جدید کنشگری سیاسی و اجتماعی دانشجویان باشد که بخشی از آن طبیعتا در فضای مجازی اتفاق می افتد و بخشی نیز در فضای واقعی و حضوری می تواند اتفاق بیفتد و دانشجویان بیایند با مسائل اساسی که کشور با آن روبرو است رو به رو شوند و ما نیز به سهم خود حاضریم با دانشجویان همراهی کنیم تا هم دانشجویان در محیط بازتری راحت تر صحبت نمایند و هم دانشجویان 16 آذر را فرصتی بدانند برای این که رو در روی مسئولان و شخصیت های تاثیرگذار در جامعه قرار بگیرند تا دیدگاه های خود را مطرح نمایند و اگر نقدی دارند مطرح و پاسخ های آنها را نیز بشوند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بعضی تصور می نماید 16 آذر زمان بیان حرف هایی است که در روزهای دیگر نمی گردد آنها را بیان نمود. به نظر من چنین نیست و ما اگر بخواهیم نقد سازنده و تاثیرگذار داشته باشیم در همه زمان ها می توانیم آن را انجام دهیم و نقطه اوج آن می تواند در 16 آذر باشد؛ بنابراین اگر نوعی تعامل مثبت بین مسئولان و کنشگران اجتماعی به وجود بیاید برداشت من این است که شاید سال جاری بتوانیم الگوی جدیدی از کنشگری با وجود محدودیت های فعلی داشته باشیم که در مقایسه با سال های گذشته تاثیرگذارتر باشد.

وی خاطر نشان کرد: برنامه های 16 آذر دانشجویان این دانشگاه اگر با پروتکل های بهداشتی همخوان باشند، ما نیز آنها را کمک خواهیم کرد و اگر هم همخوانی نداشته باشند، این مراسم می تواند به صورت ترکیبی حضوری و مجازی دانشجویان برگزار گردد؛ یعنی گروهی از دانشجویان حضور و گروهی نیز در فضای مجازی در معرض جلسات با مسوولان باشند. البته چون فضای مجازی به این امر ملعق می گردد دایره جلسات وسیع تر خواهد شد. مثلا در یک سالن 300 نفره اگر فقط 300 نفر امکان حضور داشتند، با شرایط فعلی این تعداد به هزاران دانشجو خواهد رسید.

دکتر سلیمی با تاکید بر این که دانشجویان به دلیل عقاید سیاسی در درون دانشگاه قضاوت نمی شوند، گفت: من از شرایط بیرون از دانشگاه خبر ندارم اما همین که دانشجویان در درون دانشگاه ها به دلیل عقایدشان مجازات نمی شوند به این معنی است که جو امنیتی در درون این مراکز وجود ندارد. اگرچه در یک حدی رعایت بعضی محدودیت ها در همه سطوح وجود دارد، اما همچنان که سیاستمداران نیز در بیان عقاید هر آن چه که در دل دارند بیان نمی نمایند، بنابراین همواره محیط اجتماعی ما را محدود می نماید و یک سری از محدودیت هایی که در محیط های اجتماعی وجود دارد درمورد دانشجویان نیز صدق می نماید؛ اما این که دانشگاه آنها را محدود کند صحت ندارد ممکن است خود دانشجویان در تصور ذهنی خود فکر نمایند محدود شده اند.

وی گفت: از همان ابتداکه وارد دانشگاه علامه طباطبایی شدم به جز سه یا چهار مورد نظیر مقدسات شرعی، رهبری، پایه های نظام جمهوری اسلامی که خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی است، دانشجویان می تواند در یک گستره وسیعی از مسائل ورود نمایند و نظرات عقاید خود را مطرح نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38859

به "16آذر سال جاری زمان رونمایی از الگوی جدید کنشگری سیاسی باشد، حرفهای تند و رادیکال هوادار ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16آذر سال جاری زمان رونمایی از الگوی جدید کنشگری سیاسی باشد، حرفهای تند و رادیکال هوادار ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید