40 پله ساسانی مشرف به جزیره ای شگفت انگیز

به گزارش بلاگ پو، گلابر؛ این روستای تاریخی زیبا که در 52 کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است، یکی از زیبایی های بکری است که تاکنون آن طور که باید شناخته نشده است

40 پله ساسانی مشرف به جزیره ای شگفت انگیز

سد گلابر ظرفیت بالایی در موضوع گردشگری دارد و از نظر کشاورزی و مالی اهمیت زیادی برای این منطقه دارد؛ در واقع زیبایی ها و سکوت شوق انگیز منطقه معطوف به این سد به حدی است که خود به تنهایی و فارغ از زیبایی های شگفت انگیز روستا، می تواند دستاویز خوبی برای رونق صنعت گردشگری و حتی جذب توریست باشد.

این سد بر روی رودخانه سجاس در شهرستان ایجرود واقع شده است؛ سد گلابر می تواند در همه فصول، بسیار زیبا جلوه کند. علی الخصوص برای ساکنان شهرهای بزرگ و شلوغ، گذران اوقات در چنین فضایی رنگ و بویی دیگر دارد و بسیار لطیف و خیال انگیز است ولی بر هیچکس پوشیده نیست که فراهم آوری چنین چیزی، فقط با سرمایه گذاری و ایجاد طرح های بهینه محقق می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان در این رابطه، اظهار می نماید: گردشگری در سد گلابر و مناطق مجاور آن ظرفیت بالقوه ای برای رونق صنعت های غیرنفتی به شمار می آید. از همین رو، شرکت آب منطقه ای زنجان طی چند مرحله نسبت به انتشار فراخوان جذب سرمایه گذار برای طرح گردشگری سد گلابر اقدام نموده ولی تاکنون هیچ متقاضی جهت سرمایه گذاری اعلام آمادگی ننموده است.

یوسف رضاپور به اخذ تاییدیه از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان و نیز ارائه تضامین لازم توسط سرمایه گذار طرح گردشگری تاکید نموده و ادامه می دهد: طرح های سرمایه گذاری باید جذابیت لازم را برای سرمایه گذار داشته باشد تا بتواند قدم مطمئنی بردارد.

طرح جذب سرمایه گذار در سد گلابر نیز در سه فاز آماده شده و برای افق بلندمدت، بارها در چارچوب مزایده برگزار شده ولی هیچ سرمایه گذاری به صورت جدی وارد بحث نشده است.

این شرکت با رایزنی با استان های شمال و شمال غرب کشور که سرمایه گذاری های خوبی در آنها انجام شده، تصمیم به استفاده از شیوه های جدید نموده است، از همین رو، به زودی اقدامات عملی در این حوزه اجرایی و گزارش پیشبرد اهداف ارائه خواهد شد.

روستای پلکانی گلابر با 40 پله ساسانی، جزیره ای در وسط سد، منظره چشم نواز سد، مسجد قدیمی که محتمل است بقعه باشد، صخره معروف به قرخ ایاق (هزارپا) و سایر پدیده های بکری که در سخن نمی گنجد، می تواند یک امتیاز مهم برای توسعه صنعت توریسم به حساب آید.

البته اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان معتقد است که ظرفیت این سد و روستای مشرف به آن تاکنون بذل توجه نبوده است و باید تحت برنامه ریزی های مدون قرار بگیرد چرا که توجه به صنعت گردشگری باعث توسعه اقتصاد شده و اشتغال پایدار را به دنبال دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اذعان نموده است که خبرهای نویدبخش برای احیای روستای گردشگری گلابر در راه است و با همکاری شرکت آب منطقه ای برای تبدیل تاسیسات پایین دست سد گلابر با کاربری گردشگری و احیای قلعه ساسانی و جزیره وسط سد به توافق رسیده ایم.

یحیی رحمتی در جایی دیگر گفته که سرمایه گذار پیشین که اقدامی در گلابر انجام نداده است، خلع ید شده و برای جذب سرمایه گذار جدید اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

دیگر آنکه ظرفیت ماهیگیری در سد گلابر طوری است که حتی از استان گیلان برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه می نمایند. همچنین 72 هکتار زمین تملک شده برای ایجاد سایت گردشگری در اطراف سد ایجاد شده است، این در حالی است که بر اساس آمار شرکت آب منطقه ای، فروردین ماه سال جاری 66 میلیون مترمکعب آب نیز پشت سد گلابر جمع آوری شده و در مجموع 57 درصد از ظرفیت آن را شامل می گردد، از همین رو، می توان گفت که ظرفیت بهره وری از سد چند برابر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11364

به "40 پله ساسانی مشرف به جزیره ای شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 پله ساسانی مشرف به جزیره ای شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید