آمریکا مانع از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی شد

به گزارش بلاگ پو، شورای امنیت بر آن بود تا با صدور قطعنامه ای حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان در لیبی را محکوم کند. سفیر آمریکا در سازمان ملل به طرح این قطعنامه رای نداد. در جریان این حمله ده ها نفر از پناهجویان کشته و مجروح شده بودند.

آمریکا مانع از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی شد

به درخواست سفیر پرو در سازمان ملل، شورای امنیت روز چهارشنبه 12 تیر (سوم ژوئیه) برای آنالیز حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان در تاجورا واقع در نزدیکی طرابلس تشکیل جلسه فوق العاده داده بود. ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل با پرو است.

بریتانیا در واکنش به حمله خونین هوایی به اردوگاه پناهجویان در حومه طرابلس که منجر به کشته شدن دست کم 44 نفر و مجروح شدن 130 نفر شده بود، طرحی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه نموده بود.

در این طرح، حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان و آوارگان آفریقایی در تاجورا محکوم شده است. گفته می گردد که این حمله از سوی ارتش ملی لیبی که تحت کنترل و راهنمایی ژنرال خلیفه حفتر است: انجام شده است. این در حالی است که نیروهای وابسته به ژنرال حفتر چنین اتهامی را رد می نمایند.

در طرح قطعنامه بریتانیا حتی نامی از عاملان این حمله هوایی برده نشده بود. در این طرح از طرفین درگیر در جنگ داخلی لیبی درخواست شده بود برای یافتن یک راه چاره سیاسی اقدام به مذاکره با یکدیگر نمایند.

  • آمریکا و طرح قطعنامه

غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی پس از انتشار خبر حمله هوایی مرگبار به اردوگاه پناهجویان در تاجورا خواهان آنالیز مستقل این رویداد شد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز این حمله هوایی را به شدت محکوم کرد.

گوترش گفت از مسئولان دولت لیبی درخواست شده است تا در همکاری با سازمان ملل، امنیت جانی شهروندان غیرنظامی را تامین نمایند.

گوترش نیز از لزوم تحقیقات مستقل درباره این حمله سخن گفته است. دبیرکل سازمان ملل خواهان شناسایی عاملان این حمله و محاکمه آنان شده است.

این در حالی است که سفیر آمریکا در شورای امنیت ضمن محکوم کردن این حمله مانع از تصویب طرح قطعنامه بریتانیا درباره لیبی شد. سفیر آمریکا در شورای امنیت گفت که هنوز از موضع رسمی کاخ سفید در این رابطه بی اطلاع است و از این رو نمی تواند با این قطعنامه موافقت کند.

افزون بر آن، برخلاف دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه این نهاد در امور لیبی، آمریکا اصراری بر تحقیقات مستقل و فوری پیرامون حمله به اردوگاه پناهجویان در حومه طرابلس از خود نشان نداده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8627

به "آمریکا مانع از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا مانع از صدور قطعنامه شورای امنیت درباره لیبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید