آیا ماسک زدن باعث کاهش اکسیژن یا افزایش دی اکسید کربن خون می گردد؟

به گزارش بلاگ پو، تاثیر ماسک صورت بر میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون یکی از مضمون های شایع در شبکه های اجتماعی در دوران شیوع کرونا است.

آیا ماسک زدن باعث کاهش اکسیژن یا افزایش دی اکسید کربن خون می گردد؟

حقیقت این است که ماسکی از ماده قابل نفوذی ساخته شده که هوا را از خود عبور می دهد و به درستی به صورت زده شده است، مانعی برای تنفس نیست.

جراحانی که در حین اعمال جراحی ساعت ها ماسک به صورت می زنند یا کارکنان بهداشتی که در تمام طول نوبت کاری شان ماسک می زنند، دچار کمبود اکسیژن خون نمی شوند.

یک ادعای دیگر در این مورد این است که ماسک به صورت زدن می تواند باعث بالا رفتن دی اکسید کربن خون و مسمومیت با آن (هیپرکاپنی) گردد. همچنین ادعا می گردد ماسک زدن باعث تنفس دوباره دی اکسید کربن خارج شده با بازدم می گردد.

حقیقت این است که این ادعا هم پایه ای ندارد، ماسک زدن باعث مسمومیت با دی اکسید کربن نمی گردد، مگر این ماسک غیرقابل نفوذی را که کاملا روی پوست چسبیده باشد، به صورت زده باشند.

مولکول دی اکسیدکربن بسیار ریز است - بسیار کوچکتر از قطرک های تنفسی حاوی ویروس که ماسک برای جلوگیری از عبور آن طراحی شده است- و بوسیله موادی که هوا را از خود عبور می دهند، به دام نمی افتد، به خصوص اگر برای مدت های نسبتا کوتاه ماسک زده باشید.

هنگامی که بازدم انجام می دهید، دی اکسید کربن به راحتی از میان ماسک های معمول و از کناره های آنها می گذرد و احتمال ندارد که پشت ماسک آنقدر جمع گردد که مشکل بهداشتی به وجود آورد.

در این مورد هم جراحان که برای مدت های درازی ممکن است ماسک به صورت بزنند، هیچ مسئله ای پیدا نمی نمایند.

این عدم تاثیر بر میزان اکسیژن یا دی اکسید کربن خون در خصوص همه ماسک های معمول از جمله ماسک های جراحی یا پزشکی، ماسک های پارچه ای و ماسک های N95 صادق است.

البته به یاد داشته باشید که نباید به صورت بچه ها زیر 2 سال هیچ ماسکی زد، چرا که راه های هوایی آنها هنوز باریک است و ممکن است توانایی نفس کشیدن با با ماسک را نداشته باشند، از طرف بچه ها کم سن بدون یاری نمی توانند ماسک را از صورتشان بردارند و ممکن است در معرض خفگی قرار گیرند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 33843

به "آیا ماسک زدن باعث کاهش اکسیژن یا افزایش دی اکسید کربن خون می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماسک زدن باعث کاهش اکسیژن یا افزایش دی اکسید کربن خون می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید